REKLAMA

Wiceminister: Do końca sezonu grzewczego Polska sprowadzi 17 mln ton węgla

2022-10-06 11:23
publikacja
2022-10-06 11:23

Węgla sprowadzonego do Polski jest bardzo dużo - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Dodał, że do końca sezonu grzewczego zostanie sprowadzonych łącznie 17 mln ton tego surowca.

Wiceminister: Do końca sezonu grzewczego Polska sprowadzi 17 mln ton węgla
Wiceminister: Do końca sezonu grzewczego Polska sprowadzi 17 mln ton węgla
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda pytany był w czwartek w Sejmie o ilość węgla sprowadzonego do Polski przez spółki skarbu państwa i sposób jego dystrybucji. Wskazał, że "Węglokoks i PGE Paliwa mają sprowadzić do Polski 5 mln ton węgla do celów opałowych". "Pierwsze wolumeny węgla trafiają już do sprzedaży bezpośredniej do ludzi" - powiedział.

Jak przekazał Rabenda, w samym lipcu i wrześniu do portów wpłynęło 3,5 mln ton węgla. "Do końca roku jest planowane, że przybędzie 7 mln ton węgla. One są zakontraktowane" - zapewnił.

Wiceszef MAP dodał, że węgiel jest sprowadzany do końca sezonu grzewczego. "Łącznie do Polski sprowadzonych zostanie 17 mln ton węgla" - poinformował. Zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku sprowadzono 8 mln ton. "Węgiel jest sprowadzany, to nie prawda, co się pojawia w mediach, że jest on słabej jakości. To jest ten sam węgiel, który był importowany, tylko w mniejszych wolumenach, w latach poprzednich" - zaznaczył.

Wiceminister zwrócił uwagę, że spółki importują nie tylko węgiel dla gospodarstw domowych, "ale też w celu zabezpieczenia spółek energetycznych na wypadek większego zużycia prądu w Polsce w tym roku, albo w całym okresie grzewczym".

Według Rabendy PGE Paliwa dostarcza węgiel do ok. 50 centrów logistycznych, "dalej dystrybucja miałaby się odbywać przez pośredników prywatnych - są podpisane umowy na pośrednictwo sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych". "Pracujemy nad innymi rozwiązaniami, żeby ten węgiel mógł trafiać w miarę szybko do gospodarstw domowych" - zapewnił.

Jak zaznaczył, "węgla sprowadzonego do Polski jest bardzo dużo". "Trwa proces budowy systemu dystrybucji tak, żeby skutki światowego kryzysu energetycznego dotknęły Polaków w jak najmniejszym stopniu" - powiedział. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
endes
Sami sobie kupujcie ten syf!
faramir_z_gondoru
Węgla czy węglopodobnej gliny z Indonezji?
zoomek
Po 600zł i kupimy jak mówili po 996zł?
tb2
A po co węgiel na koniec sezonu grzewczego?
Przecież to jak musztarda po obiedzie...

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki