To się zmieni w podatku VAT od 1 listopada

Od 1 listopada można występować do fiskusa o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej dotyczącej VAT - to efekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która wchodzi w życie w piątek. Zmienią się także stawki VAT na elektroniczne książki i e-prasę.

(fot. Krzysztof Pacuła / FORUM)

Jak informuje ministerstwo finansów, Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) to decyzja, która ma ułatwić podatnikom stosowanie przepisów dotyczących stawek podatku VAT oraz zapewniać im w tym zakresie odpowiednią ochronę.

"To gwarancja dla przedsiębiorcy, że jego produkt lub usługa ma właściwą stawkę VAT według klasyfikacji CN lub PKWiU" - tłumaczy resort finansów.

WIS będzie wiązać organ podatkowy wobec podatnika, dla którego została wydana – w odniesieniu do towaru albo usługi, która jest jej przedmiotem. Z ochrony będą mogli również korzystać inni podatnicy, którzy będą zaangażowani w obrót towarem lub świadczący usługi objęte WIS. Za wydanie WIS trzeba będzie zapłacić 40 zł.

Decyzje będzie wydawał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Będzie ona zawierać opis towaru albo usługi, albo kilku towarów lub usług, które razem składają się na jedno świadczenie, ich identyfikację według odpowiedniej klasyfikacji i właściwą stawkę podatku VAT.

Resort finansów zaznacza, że WIS będzie mogła dotyczyć stanu prawnego, który zacznie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 r. Wówczas wchodzi w życie zasadnicza część tzw. nowej matrycy VAT.

"Takie rozwiązanie ma umożliwić zapoznanie się przez podatników z nowym systemem i wcześniejsze otrzymanie istotnych dla nich informacji na temat opodatkowania towarów i usług w nowych realiach" - tłumaczy MF.

W okresie przejściowym, tj. od 1 listopada 2019 r. do 31 marca 2020 r., w zakresie stawek VAT obowiązujących do 31 marca 2020 r. będzie można – co do zasady – wystąpić o indywidualną interpretację prawa podatkowego. Od tej zasady są jednak wyjątki. Podatnik będzie mógł zwrócić się o wydanie WIS w zakresie stawek VAT, które zmieniają się 1 listopada br. Niewielka część nowej matrycy VAT zacznie bowiem obowiązywać tego dnia.

Chodzi o nowe stawki VAT na e-booki i e-prasę. Od piątku książki wszelkiego rodzaju, także te w formie elektronicznej podlegają 5-proc. stawce (dotychczas były one opodatkowane 23 proc. stawką VAT), a gazety, dzienniki i czasopisma, także e-prasa – są objęte 8-proc. stawką VAT. Oznacza to zejście ze stawki 23 proc. w przypadku niektórych gazet oraz e-prasy, a jednocześnie zrównanie stawek VAT na wydawnictwa w formie drukowanej z wydawnictwami w formie elektronicznej. Zdaniem resortu finansów nie ma bowiem znaczenia czy nośnikiem treści jest zapis cyfrowy, czy papier. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 38 bolekilolek

urzedasy sa utrzymywani z mojej pracy czyli moich podatków i ja mam im płacić żeby określili to co powinno być określone

chyba ludzie za dużo sie modlą i nie mają czasu na swobodne myślenie ten system jest CHORY !!

! Odpowiedz
18 31 pomorzaninm

...wiekszosc ludzi nie mysli .. glosuja na tych co dają a nie pytaja skad pochodza pieniadze lub komu zabrali by mi dac ... to takie sa efekty... lepiej uczyc patriotycznych wierszykow w szkolach i modlitwy niz swiadomosc i ekonomicznej zeby nasze dzieci mogly dzielnie zginac za ojczyzne bo nie umialy dla niej pracowac.

! Odpowiedz
18 31 karbinadel

Jedno jest pewne: dla doradców podatkowych, biur rachunkowych i prawników rządy PiS oznaczają złote czasy

! Odpowiedz
24 27 po_co

A rządy PO z ich zerowymi stawkami nie ?
A rządy SLD i zmiana regulacji w 2004 też nie ?
A wprowadzenie tego podatku w 93 roku też nie dało złotych czasów dla wymienionych przez Ciebie grup ?

Swego czasu liczyłem ile kosztowały nas poszczególne rządy i PO razem z SLD wiodą prym. W latach gdy rządziło PO udało się z Polski wyprowadzić blisko 2 biliony złotych.
Pod różnymi formami: miliardy na zwrotach vat, miliardy na oszustwach z ubezpieczeniami, miliardy na umowach kredytowych, miliardy na wpakowaniu nas w limity, miliardy na sprzedaży firm i ziemi.

Nie wiem co ludzi tak popycha ku tej partii, jak dla mnie nie wprowadziła ona kompletnie dobrych czasów. PiS jest bluzgany z każdej strony, a jednak na ulicach jest coraz więcej ludzi którzy kupują w kioskach (tak jak to miało miejsce 20 lat temu), w sklepach osiedlowych, sklepy sportowe pojawiły się na mieście natomiast koszmar przeżywają markety.

Doskonale wiem, że rząd można oceniać po 10-20 latach, a nie w trakcie dlatego właśnie po 10 latach mogę stwierdzić, że PO okradło Polskę jak nikt inny do tej pory, z komuną włącznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 21 jkendy odpowiada po_co

W poprzednich latach było wielu indywidualnych kombinatorów ale teraz za narodowo socjalistów cały system jest nastawiony na kradzież i kłamstwo (patrz TVP).

! Odpowiedz
18 20 mknowak odpowiada po_co

"koszmar przeżywają markety" nie no uśmiałem się za chwilę nie będzie żadnej polskiej sieci handlowej (jeszcze jest Dino) a ty piszesz, że markety przeżywają koszmar ?
PO kradło ale PiS kradnie jeszcze więcej patrz np. Banaś a o tym jak zarzynają polskie małe firmy to już szkoda pisać bo za to powinni stanąć przed TS za zdradę stanu.
Zresztą głosuj na ulubieńców dalej a za kilka lat za to zapłacisz szkoda tylko dzieci ale zgodnie podejściem partii dzieci trzeba mieć dużo bo jak jedno czy dwójka zejdzie z tego świata to zawsze to 3 czy 4 się "sprzeda" zachodniej korpo na taśmę takie jest podejście rządzących nie wierzysz to zobacz co robią z emerytami...
Jak tak dalej będą robić to za 20 lat zobaczysz tutaj drugą Argentynę więc życzę długiego życia żebyś mógł zobaczyć co zgotowałeś swoim dzieciom i sobie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 21 sel odpowiada po_co

Człowieku w jakim ty świecie żyjesz tvpis?, co za brednie o wyprowadzaniu kasy , cała Polska nie ma tyle PKB przez kilka lat a ty piszesz że wyprowadzono 2 bln? jak złotówek w obiegu jest kilkaset miliardów? i wartość wszystkich największych firm kilkaset z GPW?..Może kilka miliardów podatków trafiło do ludzi w niższych cenach bez podatku zamiast do US i to wszystko.
Zawsze będzie czarny rynek i robota na czarno choćby nie wiem ilu sygnalistów zatrudnić. .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 23 karbinadel odpowiada po_co

Brednie zupełnie nie na temat. Problem polega na tym, że pisiory wprowadzają nowe regulacje co kilka miesięcy, co prowadzi do tego, że przedsiębiorcy coraz więcej czasu muszą poświęcań na spełnianie zachcianek urzędasów, zamiast zająć się swoją podstawową działalnością

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.