REKLAMA

Wiatraki produkujące energię elektryczną w gminie Głuchów

2005-09-27 08:58
publikacja
2005-09-27 08:58
Dwadzieścia wiatraków, produkujących energię elektryczną ma stanąć w gminie Głuchów (pow. skierniewicki). Koszt inwestycji oszacowano na 180 mln zł.

Władze gminy rozmawiały już z potencjalnym inwestorem – firmą z Bełchatowa. – Teren pod budowę wiatraków został wstępnie określony, mieszkańcy są powiadomieni, brakuje tylko ostatecznej decyzji władz gminy w tej sprawie – mówi Lech Kowara, sekretarz UG w Głuchowie.

Zaplanowano, że w gminie stanie 20 wiatraków o wysokości około 100 metrów każdy i mocy 2 megawatów. Głuchów został wybrany ze względu na warunki atmosferyczne.

– Warunki do produkcji energii wiatrowej na Mazowszu są bardzo dobre. Nasz instytut wydał w tej sprawie kilka pozytywnych ekspertyz, dotyczących okolic Rawy Mazowieckiej – mówi prof. Halina Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Gmina może zarobić około 3 mln zł rocznie z tytułu podatków od inwestora. Zyskają także mieszkańcy, którzy za dzierżawę terenu pod każdy wiatrak dostaną blisko 10 tys. zł.

Podobnej wielkości inwestycja – tzw. farma wiatrowa – powstaje w Kamieńsku niedaleko Bełchatowa. Wkrótce ma być rozstrzygnięty przetarg na budowę.

Dziennik Łódzki
(wk)
Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Andrzej
Niestety takie firmy i zawsze będą i polecam sprawdzać zanim zacznie się współpracę bo niestety straty są ogromne...
~Kamila
Super inwestycja tylko żeby zakończyła się powodzeniem, bo różnie bywa ostatnio słyszałam o inwestorze, który zapłacił ogromne pieniądze za budowe elektrowni firmie Eko-energia, ale niestety inwestycja zakończyła sie klapą bo wiatraki nie były sprawne.

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki