Wenezuela: siedziba Prokuratury Generalnej oblężona przez żandarmerię

Prokurator generalna Wenezueli Luisa Ortega Diaz, która kwestionuje legalność przeprowadzonych w ubiegłą niedzielę wyborów do Konstytuanty, zaalarmowała w sobotę rano Wenezuelczyków, że siedziba jej urzędu została otoczona przez kilkudziesięciu żandarmów.

"Protestuję przeciwko tym arbitralnym działaniom wobec wspólnoty narodowej i międzynarodowej" - napisała Ortega na Twitterze, publikując jednocześnie zdjęcie żandarmerii blokującej wejście do gmachu Prokuratury Generalnej.

Wojskowa "blokada" siedziby Prokuratury Generalnej nastąpiła nazajutrz po zaprzysiężeniu Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego wyposażonego w niemal nieograniczone uprawnienia do zmiany wenezuelskiej ustawy zasadniczej oraz zreformowania wszystkich instytucji państwa, poczynając od demokratycznie wybranego parlamentu, w którym ogromną przewagę ma opozycja.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oskarżył w piątek prokuratur generalną kraju o to, że jest "wspólniczką zbrojnej rebelii", jak nazwał falę masowych protestów opozycji przeciwko jego działaniom. Podczas demonstracji antyrządowych w ciągu czterech miesięcy poniosło śmieć ponad 120 osób.

Maduro, nawiązując do działań podejmowanych przez Luisę Ortegę w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci wielu uczestników antyrządowych demonstracji, oświadczył, że Konstytuanta posłuży m.in. do rozprawienia się z Prokuraturą Generalną, która "jest wspólniczką zbrojnej rebelii, zapewniając ochronę jej uczestnikom". (PAP)

ik/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil