Wenezuela: prezydent Maduro podniósł minimalne wynagrodzenie o 30 proc.

Lewicowy prezydent Wenezueli Nicolas Maduro podniósł w sobotę minimalne wynagrodzenie o 30 proc. W kraju szaleje inflacja i kryzys gospodarczy, które radykalnie obniżyły siłę nabywczą ludności.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro (fot. CARLOS GARCIA RAWLINS / FORUM)

Od 1 maja minimalne wynagrodzenie wynosić będzie 15 051 boliwarów miesięcznie, czyli według najwyższego kursu oficjalnego ok. 1 505 USD, ale według kursu czarnorynkowego zaledwie 13,50 USD.

Komentatorzy zauważają, że nieprzypadkowo podwyżka wchodzi w życie 1 maja, czyli w dzień obchodzonego przez lewicę Międzynarodowego Święta Pracy. Zwolennicy Maduro mają przejść ulicami stołecznego Caracas.

Maduro poinformował o podwyżce podczas przemówienia telewizyjnego do narodu przedstawiając ją jako swoje osobiste osiągnięcie. "Tylko taki prezydent jak Nicolas Maduro, syn Hugo Chaveza, mógł to osiągnąć" - powiedział.

Była to już 12. podwyżka zadekretowana przez prezydenta od czasu objęcia przez niego władzy w kwietniu 2013 r. po śmierci jego poprzednika i mentora Hugo Chaveza.

Opozycja wskazuje, że wielokrotne podwyżki płac obnażają jedynie niezdolność rządu do powstrzymania inflacji i pogłębiającej się recesji. "+Podwyżki+ tego człowieka to żart. Inflacja szaleje !" - napisał na Twitterze przywódca opozycji Henrique Capriles. Wskazał, że tylko w marcu inflacja wyniosła 20 proc.

Od czasu objęcia władzy przez Maduro, z zawodu kierowcy ciężarówki, czarnorynkowy kurs wenezuelskiej waluty - boliwara spadł wobec dolara USA o 98 proc. Inflacja osiągnęła poziom trzycyfrowy.

Maduro utrzymuje, że popierana przez USA opozycja prowadzi przeciwko niemu "wojnę ekonomiczną" podsycając inflację i chowając deficytowe towary. (PAP)

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~StanRS

Widzicie lemingi. W Wenezueli jest dobrze. Emigrujcie do Ameryki Południowej. Tam teraz można dobrze zarobić.

! Odpowiedz
2 3 ~Pisde

Dobra zmiana robi co moze aby dolaczyc do wenezueli.bolszewizm polaczony z nacjonalimem tepych dresiarzy wydoi narod. Kosciol niwiadomo czy to biuro podrozy czy nieruchomosci

! Odpowiedz
1 9 ~endi

Powinniśmy kupować ropę w Wenezueli , a nie jak to robimy obecnie we wrogim nam państwie

! Odpowiedz
0 4 ~Dżejms

Coś mi się obiło o uszy (nie weryfikowałem) że mają tam inną ropę. I chyba wymaga innego procesu technologicznego. No i z drugiej strony to jakiegoś komucha wspierać?

! Odpowiedz
1 5 ~endi odpowiada ~Dżejms

tak ale z tym komuchem nigdy nie prowadziliśmy żadnej wojny , poza tym z powodu embarga do Rosji mamy nadmiar żywności , wymiana barterowa byłaby idealna

! Odpowiedz
9 3 ~marek

"Maduro utrzymuje, że popierana przez USA opozycja prowadzi przeciwko niemu "wojnę ekonomiczną" podsycając inflację i chowając deficytowe towary."

Haha, czekam aż u nas PiS zacznie stosować podobne argumenty. "Mąciciele z KOD-u chowają pieniądze zamiast je wydawać, dlatego wpływy z podatków kuleją" albo "opozycja przy wsparciu obcych mocarstw wyprzedaje polską walutę, dlatego złoty gwałtownie słabnie". Z niecierpliwością czekam na te teksty!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 4 ~Realista

U nas też przecież to opozycja jest winnna osłabieniu złotówki. Ta sama mentalność władzy.

! Odpowiedz
3 7 ~szefuf

Co za kretyn... no ale cóż... lewicowy kierowca ciężarówki. Nie wymagajmy jakiejkolwiek wiedzy o ekonomii ;)

! Odpowiedz
4 15 ~Wody

13,5 dolara miesięcznie. To tak jak u nas 20 dolców miesięcznie w PRLu.

Pewnie jak tam skończy się lewactwo to też starzy dziadkowie będą mówili, że im się dobrze żyło.

! Odpowiedz
1 5 ~MacGawer

20 dolców to była pensja w większych miastach. Na terenie Polski B za PRL pensje były niższe, więc w przeliczeniu zarabiali tyle co obecnie w Wenezueli.

13.5 dolara miesięcznie + kolejki po wszystko + reglamentacja prawie wszystkiego + oskarżanie o wszystko USA i spekulantow. Ten opis pasuje tak samo dobrze do PRL lat 80-tych jak i współczesnej Wenezueli. Przypadek?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz