Wenezuela odzyska złoto z Londynu?

W związku z nałożeniem przez USA nowych sankcji na Wenezuelę rząd z Caracas zamierza sprowadzić do kraju 14 ton złota zdeponowanych w Banku Anglii - donosi Reuters. Wielka Brytania podobno nie zamierza jednak ułatwiać transportu surowca. 

(fot. REUTERS/Marco Bello / FORUM)

W ubiegłym tygodniu (01.11.18) Stany Zjednoczone podjęły decyzję o ponownym nałożeniu sankcji ekonomicznych na kraj rządzony przez Nicolasa Maduro. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton ogłosił, że sankcjami objęte zostały trzy państwa: Wenezuela, Kuba i Nikaragua, a kraje te nazwał “trójką tyranii”.

Wenezuela boryka się z kryzysem gospodarczym, m.in. załamaniem waluty i hiperinflacją. Caracas zmuszone jest więc do wymiany złota za cenne dewizy, których zdobywanie znacznie utrudniają sankcje Waszyngtonu. Jak informuje bank centralny, w ciągu ostatnich 4 lat zasoby wenezuelskiego złota zmalały z 364 do 160 ton.

Wędrówki sztabek

Proces sprowadzania złota do ojczystego kraju nie jest jednak domeną tylko obecnego prezydenta Wenezueli. Transakcje z użyciem złota, jak i jego relokację praktykował już poprzedni prezydent – Hugo Chavez, który w 2012 r. wycofał większość wenezuelskiego kruszcu m. in. z USA i Unii Europejskiej, co uzasadnił problemami ekonomicznymi północnoatlantyckich gospodarek. Wartość wycofanego wtedy złota oscylowała wokół 11 mld dol. Część surowca prezydent miał umieścić w krajach BRIC.

Rok później rząd z Caracas zdecydował się dać w zastaw 45 ton złota pod 7-letnią pożyczkę w banku Goldman Sachs. 14 ton, o których teraz mowa, jest więc tylko małą częścią posiadanego wcześniej nad Tamizą drogocennego surowca. Biorąc jednak pod uwagę znaczne uszczuplenie rezerw Wenezueli, można zrozumieć zainteresowanie pozostałą częścią narodowego majątku.  

Bank Anglii, z którego Caracas chce odebrać 14 ton swojego złota, zamierza jednak dokładnie zbadać przyczyny, dla których Maduro wszczął proces przeniesienia kruszcu do ojczyzny - poinformował Reuters, powołując się na nieoficjalne informacje.

Na razie jednak - jak donosi jedno ze źródeł agencji - Wenezuelczykom nie udało się znaleźć odpowiedniego ubezpieczenia transportu. Jako że 14 ton złota warte jest ponad 550 mln dol., ubezpieczenie będzie drogie.

- Upadająca socjalistyczna gospodarka Wenezueli desperacko potrzebuje „twardej” waluty, aby sprowadzić zza granicy niezbędne produkty: żywność, lekarstwa, części zamienne do maszyn. Kraj „boliwariańskiej rewolucji” w ostatnich dwóch latach według oficjalnych danych wyprzedał połowę rezerw złota, które kilka lat wcześniej sprowadził do kraju (160 ton) - komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

- Teraz reżym Nicolasa Maduro usiłuje sprowadzić z Londynu resztki kruszcu, zanim położy na nim łapę rząd Stanów Zjednoczonych pod pretekstem kolejnych sankcji. Bank Anglii, utrudniając repatriację wenezuelskiego złota, wystawia na szwank swą reputację jako wiarygodnego kustosza złota monetarnego. Co by Państwo zrobili, gdyby przy próbie wypłaty pieniędzy z rachunku bankowego bank uzależnił wypłatę od tego, co zamierzacie zrobić z pieniędzmi? Sytuacja jest też o tyle nieciekawa, że Narodowy Bank Polski większość rezerw złota także przechowuje w Banku Anglii - dodaje Kolany.

Kasper Starużyk

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 11 _justus

Wiarygodność instytucji finansowych już dawno osiąga poziom ZERO. Zawał systemu pieniądza fiducjarnego (dla przypomnienia fides z łaciny – wiara) już blisko bo skoro wiara okazała się płonna to pieniądz nie jest wart funta kłaków.

! Odpowiedz
14 30 antybolszewik

Uuu nieźle fundusze szybko się kończą i reżim Maduro nie ma za co utrzymywać aparatu przymusu. Dobrze, że Anglicy zwlekają to są pieniądze Wenezuelczyków a nie dyktatora.

! Odpowiedz
19 17 po_co

Zastanowiłeś się chociaż chwilę dlaczego tak jest ?
Nie bo to wymaga myślenia i przeszukania informacji, a plecenie głupot nie.

Maduro doszedł do władzy bo Wenezuelczycy byli przyzwyczajeni do tego, że rząd ma im coś "dać" i na takich ludzi będą głosować, takich ludzi będą pchać do władzy.
To, że nie ma z czego im "dać" to nie jest ich sprawa tylko problem tego kto im to obiecał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 60 silvio_gesell

Co za czasy. Socjaliści dopominają się poszanowania prawa własności, a kapitaliści im go odmawiają.

! Odpowiedz
22 34 tindala

Miłośnikom Maduro proponuję przekazać swoje pieniążki na adres ambasady Wenezueli.
Będą mogli dokupić sprzętu do rozpędzania demonstracji wenezuelskich kaczofaszystów

! Odpowiedz
0 18 jes

A najlepiej to przeprowadzić się tam i żyć szczęśliwie.

! Odpowiedz
20 50 abcx

Czy "Polskie" złoto jest tak samo bezpieczne jak złoto Wenezueli?

! Odpowiedz
15 24 pis_po_jedno_zlo

PIS też próbuje tworzyć dyktaturę, więc jeżeli to się w pełni uda to będzie identycznie i co im zrobią?

! Odpowiedz
18 66 wizytator

"Nie mamy waszego złota i co nam zrobicie ? "
Jak to będzie po angilesku ? Bo może nam się przydać znać.

! Odpowiedz
1 19 specjalnie_zarejstrowany1

po angielsku to bedzie "sorry Gregory"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 1,17% 1 524,15
2019-09-20 22:59:00
MIEDŹ -0,63% 5 757,00
2019-09-20 20:00:00
ROPA -0,31% 64,63
2019-09-20 22:59:00
SREBRO 1,12% 18,06
2019-09-20 22:59:00
PLATYNA 0,91% 947,25
2019-09-20 22:59:00

Znajdź profil