Maduro "odrzuca" groźby Trumpa wprowadzenia blokady

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oświadczył w piątek, że "odrzuca" groźby zawarte w oświadczeniu prezydenta USA Donalda Trumpa o możliwości zastosowania blokady jego kraju. Moduro zapewnił, że wody terytorialne Wenezueli pozostaną "wolne i niepodległe".

(fot. Ivan Alvarado / Reuters)

W telewizyjnym przemówieniu Maduro poinformował też, że polecił ambasadorowi Wenezueli w ONZ Samuelowi Moncadzie, aby potępił "nielegalne groźby" USA na forum Rady Bezpieczeństwa.

"Wszyscy Wenezuelczycy, zjednoczeni w unii cywilno-wojskowej, odrzucają z całą mocą wypowiedzi Donalda Trumpa o jakiejś kwarantannie, czy blokadzie. Blokada, dlaczego o tym mówi ? To jest w sposób oczywisty nielegalne" - powiedział Maduro.

Prezydent Trump zapytany w czwartek przez dziennikarza czy rozważa takie posunięcie, biorąc pod uwagę zaangażowanie Chin i Iranu w Wenezueli, odparł twierdząco. Nie podał bliższych szczegółów.

Reuter przytoczył wypowiedź anonimowego urzędnika Białego Domu, który powiedział, że słowa Trumpa w tej sprawie należy brać "bardzo poważnie", ale administracje nie zamierza "pozbywać się elementu zaskoczenia".

Waszyngton stara się za pomocą sankcji i nacisków dyplomatycznych doprowadzić do ustąpienia Maduro, którego oskarża o gwałcenie praw człowieka i sfałszowanie wyborów w ub. roku.

Pogrążona w głębokim kryzysie gospodarczym Wenezuela przeżywa okres skrajnego napięcia politycznego, odkąd Maduro po nieuznanych przez opozycję wyborach rozpoczął w styczniu nową kadencję jako prezydent kraju.

Tymczasowym prezydentem ogłosił się nieco późnej przewodniczący parlamentu Juan Guaido i został dotąd uznany przez 50 krajów, w tym USA i kraje członkowskie UE. Maduro popierany jest m. in. przez Rosję i Chiny. 

jm/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 4 marianpazdzioch

I to jest dobry pomysł na pokojowe przecięcie tego wrzoda. Bez tych resztek ropy, które eksportują padną jak muchy.

! Odpowiedz
5 7 kyd

Pomagają im: Rosja, Chiny, Iran :-)
No to już jasne że dobrze być nie może.
Nam Rosja "pomagała" 50 lat po wojnie, minęło prawie kolejnych 30 i jeszcześmy się po tej "pomocy" nie podnieśli. Chiny "pomagają" od ponad 20 lat Afryce, efektem jest potworne zadłużenie, brak surowców, brak pieniędzy, a tylko mała grupka kacyków lata na zakupy do Paryża. :-)
Pokażcie mi kraj, gdzie po pomocy, któregoś z tych wymienionych jest dobrze. :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 1 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 24 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil