REKLAMA

Wenezuela: Sąd Najwyższy objął Juana Guaido zakazem opuszczania kraju

2019-01-30 01:34
publikacja
2019-01-30 01:34

Sąd Najwyższy Wenezueli wydał we wtorek zakaz opuszczania kraju przez lidera opozycji Juana Guaido , który przed tygodniem ogłosił się p.o. prezydenta. Wydano również zakaz dokonywania przezeń wszelkich operacji finansowych. SN zamroził też rachunki Gudaido.

/ fot. Manaure Quintero / Reuters

Tym samym Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku prokuratury generalnej Wenezueli, która wystąpiła we wtorek o uchylenie immunitetu i wszczęcie postępowania ws. ogłoszenia się przez Juana Gudaido głową państwa.

O decyzji sądu poinformowano za pośrednictwem Twitterze.

Zakaz opuszczania terytorium Wenezueli i zablokowanie dostępu do instrumentów finansowych (politykowi nie wolno wyzbywać się własności, ani dokonywać żadnych innych transakcji) będzie obowiązywać do zakończenia śledztwa - wskazano w oświadczeniu SN.

Tarek Saab, wenezuelski prokurator generalny, który zwrócił się do SN z wnioskiem o wszczęcie postępowania, jest uważany za polityka bliskiego prezydentowi Nicolasowi Maduro, walczącego o utrzymanie się u steru władzy.

Ze względu na sprawowaną funkcję Guaido, przewodniczący wenezuelskiego parlamentu jest objęty immunitetem, który może być uchylony jedynie decyzją Sądu Najwyższego.

Podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w Caracas we wtorek, prokurator Saab nie sprecyzował, z jakich artykułów miałoby być wszczęte postępowanie przeciwko Guaido. Wskazał natomiast, że dochodzenie ma związek z niepokojami, wywołanymi jego ubiegłotygodniową decyzją o ogłoszeniu się tymczasowym prezydentem.

We wtorek poinformowano, że amerykański Departament Stanu przekazał Guaido kontrolę nad aktywami Wenezueli znajdującymi się na rachunkach w amerykańskich bankach.

Przejęcie władzy przez Guaido uznały USA, Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael i Australia, a spośród państw europejskich - Albania, Kosowo i Gruzja. Unia Europejska na razie wstrzymała się z taką deklaracją, a kilka państw członkowskich - Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia - wystosowało w sobotę ultimatum, zapowiadając, że jeśli Maduro nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów w ciągu ośmiu dni, również uznają Guaido.

Rosja zadeklarowała w zeszłym tygodniu, że uznaje Maduro za prawomocnego prezydenta Wenezueli, a jego rząd za legalny. Kreml udziela jednoznacznego poparcia Maduro.

Wenezuelska opozycja zapowiada rewizję kontraktów zbrojeniowych zawartych z Rosją przez rząd prezydenta Hugona Chaveza i jego następcy Nicholasa Maduro. Możliwości całościowej rewizji relacji z Rosją nie wykluczył podczas wtorkowego wykładu w waszyngtońskim Centrum Badań Strategicznych i Międzynarodowych Gustavo Tarre Brisenio - mianowany przez zdominowany przez opozycję wenezuelski parlament przedstawicielem tego kraju w organizacji Państw Amerykańskich.

"Będziemy tutaj bardzo stanowczy i zajmiemy twarde stanowisko, gdy chodzi o zapłatę przez nas za dostawy, ponieważ w istocie Rosjanie nie sprzedali nam tego, czego dotyczyła umowa" - cytuje słowa wenezuelskiego polityka agencja Itar TASS. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Przewrót w Wenezueli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki