Wenezuela: Rozporządzenie Trumpa formalizuje blokadę kraju

Podpisanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa rozporządzenia, zamrażającego wszystkie aktywa Wenezueli w USA, jest próbą "sformalizowania przestępczej blokady gospodarczej, finansowej i handlowej, która już się rozpoczęła" - oświadczyło we wtorek MSZ Wenezueli.

(fot. Kevin Lamarque / Reuters)

Ministerstwo oznajmiło, że "eskalacja agresji" nie wpłynie na "procesy dialogu politycznego" - podał Reuters.

Caracas oskarżyło Waszyngton o "terroryzm gospodarczy" oraz, że stara się doprowadzić do zerwania dialogu z opozycją - pisze AFP. Rząd Wenezueli "potępia przed społecznością międzynarodową nową i poważną agresję administracji Trumpa poprzez arbitralne decyzje (będące częścią) terroryzmu gospodarczego, wymierzonego w ludność Wenezueli" - głosi oświadczenie wenezuelskiego MSZ.

Rząd Wenezueli i opozycja są obecnie zaangażowani w rozmowy, prowadzone przy udzialu rządu Norwegii, a mające na celu rozwiązania głębokiego kryzysu politycznego w tym południowoamerykańskim kraju - odnotowuje agencja Reutera.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze, zamrażające wszystkie aktywa rządu prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro i zakazujące Amerykanom prowadzenia interesów z władzami w Caracas.

Nowe sankcje, które weszły w życie od razu, Trump uzasadniał "utrzymującą się uzurpacją władzy" przez Maduro oraz łamaniem praw człowieka przez lokalne wobec niego siły bezpieczeństwa.

Retorsje nie oznaczają embarga na handel z Wenezuelą, stanowią jednak najbardziej zdecydowane działanie USA, mające na celu odsunięcie Maduro od władzy, odkąd w styczniu władze w Waszyngtonie uznały przewodniczącego wenezuelskiego parlamentu i przywódcę tamtejszej opozycji Juana Guaido za prawowitego tymczasowego prezydenta kraju.

Ponadto ponad 100 przedstawicieli i zaufanych wenezuelskiego reżimu zostało objętych zamrożeniem aktywów w USA i zakazem prowadzenia interesów z Amerykanami. Listę tych osób może poszerzyć ministerstwo skarbu lub Departament Stanu, jeśli uznają, że dana osoba wspiera Maduro, jego rząd lub polityków objętych wcześniejszymi retorsjami. Osoby te otrzymają też zakaz wjazdu do USA.

Poniedziałkowe rozporządzenie wykonawcze przewiduje wyjątki dla dostaw żywności, leków i odzieży. W ocenie AP wygląda też na to, że sankcje nie wpłyną na transakcje, dokonywane przez amerykańskie firmy z nadal znacznym wenezuelskim sektorem prywatnym. Nie jest jasne, czy nowe sankcje będą miały zastosowanie do amerykańskiego giganta naftowego Chevron, który w lipcu został na trzy miesiące wyłączony spod działania sankcji, by móc kontynuować wiercenia wraz z wenezuelskim koncernem państwowym PDVSA.

Według ekspertów nowe sankcje nasilą kryzys humanitarny w Wenezueli mimo przewidzianych wyjątków, gdyż zachodnie banki nie podejmują się przetwarzania nawet legalnych transakcji.

Równie agresywnymi retorsjami Waszyngton objął dotąd niewiele krajów, w tym Kubę, Koreę Północną, Syrię i Iran - zauważa AP. Przypomina, że całkowite zamrożenie aktywów USA zastosowały po raz pierwszy od ponad 30 lat.

Przebywający z wizytą w stolicy Peru, Limie, doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton wskazał we wtorek, że surowe sankcje USA wobec prezydenta Maduro zduszą międzynarodowe finansowanie jego rządu i ostrzegł Rosję, aby nie udzielała Wenezueli dalszego wsparcia.

"Teraz jest czas na działanie. Stany Zjednoczone działają asertywnie, by odciąć Maduro finansowo i przyspieszyć pokojowe przemiany demokratyczne" - oświadczył Bolton na konferencji prasowej. "Mówimy jeszcze raz Rosji, a zwłaszcza tym, którzy kontrolują jej finanse: +Nie podwajaj złego zakładu!+".

Bolton zaznaczył, że amerykańskie sankcje obejmują teraz wszystko, co ma cokolwiek wspólnego z wenezuelskim rządem i mogą zostać nałożone na każdego, kto wspiera Caracas. Jak dodał, najnowsze działania USA zmuszą kraje i firmy do wybrania, czy chcą robić interesy ze Stanami Zjednoczonymi, czy z Wenezuelą. 

cyk/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 marianpazdzioch

Kraj pływający na ropie. Swego czasu jeden z najbogaszych na świecie. Wystarczyło parę dekad komunistycznego populizmu i są na dnie większym niż Ukraina czy inne Zimbabwe.

! Odpowiedz
10 6 jendreka

Dla mnie sytuacja w tym kraju śmieszy. Jest takie powiedzenie, jak sobie poscielesz tak się wyśpisz. Tak właśnie tam jest. Samym gadaniem, protestem nikt jeszcze nic nie uzyskał nigdzie na świecie. Zawsze musiała polać się krew.

! Odpowiedz
10 13 kyd

Najpierw żeby pomóc Wenezueli trzeba z niej wycisnąć jak pryszcza: Rosję, Chiny i Iran.
Bez tego stworzy się quazi hybryda żywiąca się pieniędzmi pomocowymi zachodu, jak wiele postkomunistycznych monarchii na tym Świecie.
My też wykazywaliśmy wiele takich cech, nadal wiele ich mamy, niemniej odcięcie pewne było i nam na zdrowie wyszło. :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 23 ekwador15

Jak to nie trzeba mieć honoru, widząc co się dzieje w kraju, żeby trwać przy tej władzy i trwać. Kraj na skaju upadku, protesty, waluta nic niewarta, zachód nieuznający tego przywództwa, a ten Maduro będzie trwał i trwał przy władzy. To jest absurd, jak można być takim człowiekiem. Powinny być jakieś bezpieczniki, że jesli stan kraju spada do jakiegoś krytycznego poziomu, to wladza automatycznie przestaje mieć mandat do sprawowania swojego urzędu. Tak samo u nas, jeśli jakakolwiek wladza przekroczy próg zadłużenia o jakis poziom, automatycznie rozpisywane są nowe wybory. Bo pozniej sie zrobi druga Grecja i nam z kont pozabierają kasę, ktorej nigdy nie oddadza mimo ze 50% pensji idzie na przerozne podatki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 18 jes

Bo ludzie chcieli komunizmu i teraz tak mają, dokładnie tak jak u nas.

! Odpowiedz
10 13 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 34 xxpp

Polska też może być objęta sankcjami, jeżeli nie zapłacimy Żydom z NY miliardów. Zobaczycie po wyborach, kiedy USA przystąpią do zmasowanej ofensywy. Wczoraj 90% kongresmenów podpisało list mający wymusić wypłaty.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil