Wenecja może stać się demograficzną pustynią

Wenecja, która ucierpiała e ostatnich dniach w wyniku rekordowej powodzi, może zamienić się w pustynię demograficzną. Zwraca się na to uwagę w dniach dyskusji na temat przyszłości miasta, gdzie nadzwyczaj wysoki przypływ wywołał ogromne zniszczenia i straty.

(fot. Andrea Merola / Ansa)

Miasto, którego duża część znalazła się pod wodą, a obecnie stoi w obliczu groźby kolejnej wysokiej fali, przeżywa od lat inny dramat - wyludnienie. Przypomniał o tym dziennik "Avvenire", przytaczając dane wskazujące, że co roku wyjeżdża stamtąd na zawsze tysiąc mieszkańców; codziennie średnio trzy osoby.

To najlepiej świadczy o tym, jak bardzo krucha i bezbronna wobec wody jest Wenecja. Realną groźbą, przed jaką stoi jej ludność, to samotność ludzi starszych i ucieczka młodzieży. W rezultacie może stać się "wyludnioną perłą" - zaznacza gazeta. Obawy te nasiliły się właśnie teraz, gdy tysiące osób poniosły ogromne straty, ponieważ zalane zostały ich domy, firmy, warsztaty, sklepy, punkty usługowe, lokale gastronomiczne.

Według prognoz do roku 2028 będzie tam coraz mniej rodzin z dziećmi, a pozostaną przede wszystkim ludzie starsi, powyżej 80. roku życia.

Przypomina się inicjatywę miejscowego stowarzyszenia Venessia, które w marcu 2008 roku zainstalowało na ulicy licznik mieszkańców. "Wtedy w historycznym centrum ich liczba wynosiła 60 tysięcy, dzisiaj jest ich 52 tysiące" - powiedział szef organizacji Matteo Secchi.

Przyznał, że turyści najczęściej pytają wenecjan: "Zostajecie czy i wy stąd wyjedziecie?".

W dniach zmagań ze skutkami powodzi przytacza się też alarmujące prognozy organizacji pozarządowej Climate Central, według których Wenecja zostanie całkowicie zalana do 2050 roku.

Trwa tam zatem prawdziwa walka o przyszłość miasta - podkreślają komentatorzy we włoskich mediach.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 21 grab

Można postawić tamy i inne umocnienia ale Włosi sympatyczny naród niestety wszystkie pieniądze na ten cel rozkradają bo to przywara narodowa.

! Odpowiedz
7 11 zan

no i muszą utrzymywaać coraz więcej azylantów, nawet powstała tam specjalna komisja do walki z rasizmem i np. hasło "Włosi najpierw" uznano za rasistowskie.

! Odpowiedz
3 20 mkx

Wenecja to taki Disneyland. To jest firma a nie miejsce do mieszkania;(

! Odpowiedz
6 45 jes

W Wenecji łupi się turystę dosłownie za wszystko, za powietrze, wodę, za cień, za chodniki. Dosłownie za wszystko a teraz bezczelnie proszą o datki na miasto. Gdzie się podziały te wszystkie pieniądze zabrane turystom i mieszkańcom?

! Odpowiedz
12 9 silvio_gesell

Te euro opuściły granice Włoch i wróciły do Deutsche Bank. Gdyby mieli własną lirę to te pieniądze krążyłyby nadal we Włoszech.

! Odpowiedz
4 11 detektorjusia

Włosi to najwięksi oszuści i kanciarze w Europie, przy nich Polacy to małe płotki które czasem coś tam przeskrobią. Nigdy więcej nie pojadę do tego mafijnego kraju, niech się sami nawzajem okradają. A te pieniądze o których piszesz leżą gdzieś na prywatnych kontach albo w nieruchomościach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil