Węgrzy zmienili konstytucję

2013-03-11 18:13
publikacja
2013-03-11 18:13
Węgierski parlament przyjął zmiany w konstytucji, które zaproponował rządzący krajem Fidesz. Lewicowa opozycja zbojkotowała głosowanie, oskarżając rząd Viktora Orbana o zamach na demokrację.

Węgrzy zmienili konstytucję
Image licensed by Ingram Image

Fidesz, który ma ponad dwie trzecie miejsc w parlamencie, przegłosował zmiany w konstytucji. Wśród poprawek znalazły się między innymi rozwiązania, które znacznie ograniczają możliwości agitacji w mediach podczas kampanii wyborczych, zabraniając publikacji ogłoszeń wyborczych w mediach komercyjnych. Nowe prawo zobowiązuje również młodych Węgrów, którzy kończyli bezpłatne studia, do podjęcia pierwszej pracy w kraju. Zmiany w konstytucji pozwalają również na karanie grzywną lub więzieniem bezdomnych, którzy śpią na ulicach.

Konstytucja definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Preambuła zaczyna się słowami: Panie błogosław Węgrów.

» Barroso: węgierskie poprawki rodzą obawy łamania unijnego prawa

Większość rozwiązań, które Fidesz umieścił w konstytucji, wcześniej zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Do konstytucji wprowadzono też zapis ograniczający orzeczenia Trybunału do kwestii proceduralnych.

Przeciwko zmianom w węgierskiej konstytucji protestują przedstawiciele partii lewicowych. Na forum międzynarodowym rząd Orbana skrytykowały Unia Europejska, Rada Europy i Stany Zjednoczone. W odpowiedzi premier Węgier stwierdził, że jest to wtrącanie się w wewnętrzne sprawy jego kraju.BBC/IAR/jp/ab

Źródło:IAR
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (54)

dodaj komentarz
~j23
BRAWO Węgrzy!!! STOP tuskowemu, lewackiemu i liberalnemu faszyzmo-komunizmowi!!!
~prowokator?
Musimy iść sladem Węgrów bo Eurokochłoż do niczego nas nie zaprowadzi.
~miki
GRATULUJĘ odwagi!
Tak dalej a będzie lepiej!
~polskadogorynogami
Bangsterka ma na nas niezłego haka w postaci 1000 mld. długu i kredytów walutowych.
W Polsce trzeba niezłego kozaka aby odkręcił to, co Tola nawywijała, przez ostatnie lata.
~drwal
Józef Piłsudski 'Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym
~KAPO odpowiada ~drwal
WAM KURY SZCZAC WYPROWADZAC A NIE POLITYKE ROBIC----marszalekPILSUDSKI
I CHYBA litwin sie nie mylil
~INSIDER
Nas Polaków już tak mocno trzymają za jaja, że nie ma szans, abyśmy się wyswobodzili jak Węgrzy. Za dużo doją z Polski (szacuję, że w sumie 20mld EUR rocznie), aby pozwolili na wprowadzenie tylko takich zmian jak na Węgrzech. Gdyby Polsce się to udało, Zachód wydoiłby mniej,a Polakom zostałoby więcej w kieszeniach Nas Polaków już tak mocno trzymają za jaja, że nie ma szans, abyśmy się wyswobodzili jak Węgrzy. Za dużo doją z Polski (szacuję, że w sumie 20mld EUR rocznie), aby pozwolili na wprowadzenie tylko takich zmian jak na Węgrzech. Gdyby Polsce się to udało, Zachód wydoiłby mniej,a Polakom zostałoby więcej w kieszeniach o jakieś wspominane 20mld EUR.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki