REKLAMA

Węgrzy podnoszą stopy procentowe do najwyższego poziomu w regionie

2022-05-31 14:00
publikacja
2022-05-31 14:00
Węgrzy podnoszą stopy procentowe do najwyższego poziomu w regionie
Węgrzy podnoszą stopy procentowe do najwyższego poziomu w regionie
fot. ZGPhotography / / Shutterstock

Węgrzy co prawda podnieśli stopy procentowe do najwyższego poziomu w regionie, ale skala podwyżki nieco rozczarowała ekonomistów.

Narodowy Bank Węgier podniósł stopę referencyjną o 50 pb., do 5,9 proc. - najwyższego poziomu od grudnia 2012 r. Wysokość podwyżki okazała się nieco niższa od oczekiwań analityków - konsensus rynkowy zakładał wzrost o 60 pb. W efekcie nieznacznie - o kilka dziesiątych procenta - osłabiła się węgierska waluta. Kurs EUR/HUF jest obecnie najwyższy w historii: za jedno euro płaci się na rynku forex już ponad 396 forintów, o 14 proc. więcej niż rok temu.

Jeszcze w czerwcu ubiegłego roku stopa referencyjna wynosiła nad Balatonem 0,6 proc. Od tamtej pory Węgrzy podnieśli "cenę pieniądza" o 530 pb., mocniej niż Polacy, którzy rozpoczęli cykl zacieśnienia polityki pieniężnej dopiero w październiku, podwyższając dotychczas stopy o 515 pb. Najbardziej zdecydowanie działa bank centralny Czech - po wzroście o 550 pb. od połowy ubiegłego roku stawka referencyjna wynosi obecnie za naszą południową granicą 5,75 proc.

Bankier.pl na podstawie danych banków centralnych

Węgierski bank centralny manipuluje również tygodniową stopą depozytową, która wynosi obecnie 6,45 proc. W planach jest zbliżenie obu stawek.

Węgrzy - podobnie jak mieszkańcy innych krajów regionu - zmagają się z wysoką inflacją. W kwietniu tempo wzrostu cen konsumpcyjnych przyspieszyło do 9,5 proc. w skali roku wobec 8,5 proc. w marcu. A i tak wskaźnik został zaburzony przez przedwyborcze prezenty premiera Orbana, m.in. tymczasowe zamrożenie cen wybranych produktów żywnościowych czy paliw. Za podniesieniem ceny pieniądza przemawiają również galopujące ceny mieszkań, które według danych Eurostatu podwoiły się od 2015 r., rosnąc najszybciej w regionie.

Podwyżki stóp procentowych jeszcze nie zdążyły przyhamować wzrostów cen (zgodnie z podręcznikiem dzieje się to po co najmniej roku), a ponadto realna stopa procentowa (czyli uwzględniająca bieżącą lub oczekiwaną inflację) pozostaje ujemna. Skuteczność zacieśniania polityki pieniężnej jest również umiarkowana z powodu zamrożenia stopy kredytów hipotecznych na poziomach z października. Rozwiązanie ma obowiązywać do połowy roku. Na zmiennej stopie procentowej opartych jest ok. jedna trzecia kredytów - informował PAP.

Proinflacyjny charakter miała również w ostatnich miesiącach polityka fiskalna prowadzona przez rząd Orbana przed zwycięskimi wyborami parlamentarnymi. W lutym średnie wynagrodzenie na Węgrzech wzrosło o 31,1 proc. rdr wobec 14,2 proc. w styczniu. W sektorze publicznym płace poszybowały o ponad 90 proc. Był to efekt specjalnych bonusów w wysokości 6-miesięcznej pensji wypłaconych wojskowym. Wynagrodzenia w sektorze prywatnym rosną w dwucyfrowym tempie.

W 2020 r. sektor instytucji rządowych i samorządowych zanotował deficyt w wysokości 8,1 proc. PKB, rok później - zapewne ponad 7 proc. PKB, a w tym roku ma być w okolicach 6 proc. PKB pod kreską.

Już w przyszłym tygodniu w wyścigu środkowoeuropejskich banków centralnych na czoło może wyjść Narodowy Bank Polski. Analitycy przewidują, że RPP podniesie stopę referencyjną o 75 pb., do 6 proc., czyli najwyższego poziomu od listopada 2008 r. W maju inflacja CPI nad Wisłą wyniosła 13,9 proc. - wynika ze wstępnych szacunków GUS.

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (39)

dodaj komentarz
jenak
Jest dużo mocniejsza dana. Z tego tygodnia.

PPI, czyli ceny producenckie na Słowacji, wg lewych w Słowacji, rok do roku, to 50%. Wystarczy zaglądać na portal obok.

Przypominam. To wyśniona strefa/zona euro.

Konta są tam oprocentowane na ZERO. Niewzruszenie.

Ale to inna galaktyka.
Jest dużo mocniejsza dana. Z tego tygodnia.

PPI, czyli ceny producenckie na Słowacji, wg lewych w Słowacji, rok do roku, to 50%. Wystarczy zaglądać na portal obok.

Przypominam. To wyśniona strefa/zona euro.

Konta są tam oprocentowane na ZERO. Niewzruszenie.

Ale to inna galaktyka. Niedościgniona.
jenak
Ilu tu było kredensa rok temu, który bił w łapki przy każdym odczycie inflacji? Jak się cieszył wraz z Mechnikiem, że stopki pójdą w górę. Już wkrótce. I to zabije Glapę i PIS.

Dziś kredensa już nie ma. Stopki rzeczywiście poszły w górę. Niby ynflacja jest w Polsce. Niby spyrala cenowo-płacowa. Te płace czujesz ty i ja. No
Ilu tu było kredensa rok temu, który bił w łapki przy każdym odczycie inflacji? Jak się cieszył wraz z Mechnikiem, że stopki pójdą w górę. Już wkrótce. I to zabije Glapę i PIS.

Dziś kredensa już nie ma. Stopki rzeczywiście poszły w górę. Niby ynflacja jest w Polsce. Niby spyrala cenowo-płacowa. Te płace czujesz ty i ja. No i nauczyciele.

Dlaczego kredensa już nie ma? Bo stópki zabolały nie Glapę i PIS tylko jego. I jeszcze zabolą.

To pewnik, kredensie.

Tu mówi robol od Bolka. Pomny swojej przewiny sprzed lat.

ravauw
a może zróbcie jak w Rosji, podnieść stopy na 20% na 3 miesiące, potem zrzucić poniżej inflacji i czekać. Dawaj Jaszczomb!
rubikk
kiedy banki centralne zakoczą to szaleństwo? jak ludzie z głodu poumierają?
pikawka
kiedy wiekszosc nie bedzie juz miala nic w swoim posiadaniu i bedzie gotowa na przyjecie tego do swojej wiadomosci jako solucje dla niezliczonych problemow wynikajacych z wolnosci.
akrystian
A u nas niech Azoty przekroczą 1.000 % wzrostu zysku z pierwszego kwartału. Orlen, Lotos i PGNiG niech dalej śrubują marże i może sobie NBP podnosić stopy inflacji nic nie zagrozi.
konik_garbusek
Ludzie nie rozumieją skąd ta inflacja - otóz, ropa jest po pnad 120usd/baryłka ORAZ dolar jest najsilniejszy od 20 lat. To zabójcza kombinacja dla walut krajów na dorobku, niestety.
osiemgwiazd
A w Szwajcarii nie ma inflacji, bo nie ma
tam rozdawnictwa pustego pieniądza i nie rządzi tam Kaczyński i Glapinski z Morawieckim.
konik_garbusek odpowiada osiemgwiazd
Szwajcaria ma inflacje ponad 2.5 % czyli najwyzsza od 2008 roku, kiedy to inflacja dotknęła 3 % (1 raz w ciągu ostatnich 25 lat). Przyczyn jest wiele, ale przedewszystkim jest to oaza spokoju w porównaniu do bur.. jaki panuje w Europie - w Szwajcarię inwestorzy wierzą, i pakują tu walutę. Jak Polska będzie tak stabilna i przyjazna Szwajcaria ma inflacje ponad 2.5 % czyli najwyzsza od 2008 roku, kiedy to inflacja dotknęła 3 % (1 raz w ciągu ostatnich 25 lat). Przyczyn jest wiele, ale przedewszystkim jest to oaza spokoju w porównaniu do bur.. jaki panuje w Europie - w Szwajcarię inwestorzy wierzą, i pakują tu walutę. Jak Polska będzie tak stabilna i przyjazna inwestorom jak Szwajcaria, to inflacja u nas tez bedzie 2 % w najroszych czasach.
bober87 odpowiada konik_garbusek
"Jak Polska będzie tak stabilna i przyjazna inwestorom jak Szwajcaria" - no, czyli musi na pewno zniknąć PIS, bo stabilności to oni nie zapewnią na pewno. A nasza przyjaźń w biznesie musi też się rozlać na rodaków, a nie tylko na zagraniczny kapitał, ale do tego nikt nie dopuści.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki