Węgrzy chcą się odgrodzić płotem od Rumunii

Węgry są gotowe na budowę ogrodzenia na granicy z Rumunią, by powstrzymać napływ migrantów, i z dużym prawdopodobieństwem nie będzie można tego uniknąć - powiedział w czwartek szef kancelarii premiera Wiktora Orbana, Janosz Lazar.

Węgrzy chcą się odgrodzić płotem od Rumunii
Węgrzy chcą się odgrodzić płotem od Rumunii (fot. REUTERS/Laszlo Balogh / FORUM)

"Jesteśmy gotowi zbudować techniczną barierę także na granicy rumuńskiej (...). Obecnie jest duże prawdopodobieństwo, że nie da się tego uniknąć" - oświadczył Lazar na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Jak dodał, Węgry i pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Polska) zgadzają się z twierdzeniem, że napływ migrantów powinno się opanować przede wszystkim na granicach Grecji, przez którą obecnie najwięcej przybyszów dostaje się do Europy.

"Rzeczywista dyskusja dotyczy tego, czy pomożemy krajom na Bałkanach, czy nie" - powiedział Lazar. Podkreślił, że jeśli zabraknie "drugiej linii obrony" między Grecją a strefą Schengen, Europa pozostawi państwa bałkańskie na pastwę losu.

Już w styczniu węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto mówił, że jego kraj jest przygotowany do błyskawicznego postawienia ogrodzenia na granicy z Rumunią, by zablokować wjazd migrantom z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Zdaniem Szijjarto południowe granice Europy są nadal "szeroko otwarte" na napływającą z Afryki i Bliskiego Wschodu falę uchodźców, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość strefy Schengen.

We wrześniu ub. roku Węgry zamknęły granicę z Serbią, a wkrótce potem postawiły ogrodzenie na swej 300-kilometrowej granicy z Chorwacją. Rząd w Budapeszcie utrzymuje, że zrobił to, by powstrzymać napływ migrantów i "chronić obywateli Węgier i Europy".

Zamknięcie tych granic wywołało krytykę ze strony krajów i instytucji Unii Europejskiej, ale inne kraje, jak Słowenia i Austria, zdążyły od tego czasu wznieść swoje własne bariery na granicach. Rząd w Wiedniu zapowiedział, że od piątku ograniczy wjazd do kraju dla osób ubiegających się o azyl do 80 dziennie.(PAP)

akl/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 ~niepelnosprawny_org

pomagac im tam a nie tu

! Odpowiedz
0 9 ~Dżejms

Skoro jest coś takiego jak granica to mają prawo a nawet obowiązek coś zrobić jeśli jest nielegalny napływ. Nic zdrożnego w tym nie widzę.

! Odpowiedz
2 28 ~icek

Kto nakazał służbom granicznym, nie strzelac do nielegalnych nachodźców?
Prawdziwy uchodźca przechodzi legalną drogą, a nie zieloną granicą.
Zamiast płotów - CKM i pola minowe, a nie pieprzenie o miłosci.
Bandytów eliminowac bez pytania

! Odpowiedz
1 16 ~StanRS

Dokładnie. Zrobić tak jak w Izraelu. Tam żaden nielegalny się nie przeciśnie i mają spokój.

! Odpowiedz
0 14 ~slc350

brawo brawo w końcu coś konkretnego bo od pieprzenia tych bladych chu...ów to już rzygać się chce szaczun

! Odpowiedz
0 6 ~xxx

W europie posadzi sie do paki takiego terroryste...a przy okazji jeszcze wygra proces o znecanie...a potem wyjdzie i zabije znow.....jaKby wszyscy tacy dostawali kule w leb to by nie trzeba bylo sie martwic na przyszlosc....a tak organizuje sie znow i znow a ludzie gina i to nikomu nic winni obywatele.....raz na zawsze powinno sie wyplenic takich ze spoleczenstw z calego swiata....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~mnm

A ja bym zrobił metalowy rękaw pod napięciem - prosto pod Bramę Brandenburską. A ccccoooo....

! Odpowiedz
1 20 ~StanRS

Pałować tak jak Bułgarzy to robią i "imigrantów" jest o wiele mniej. Bułgarzy się nie cackają z menażeria nielegalnie przekraczającą granicę. Dlatego "imigranci" omijają Bułgarię szerokim łukiem.

! Odpowiedz
1 20 ~edw

Bułgarzy jednego przemytnika ludzi odstrzelili i cała reszta przestała forsować ogrodzenie.

! Odpowiedz
0 9 ~StanRS odpowiada ~edw

Dlatego jest krytyka Bułgarów przez Mumię Ewropejską, że zbyt ostro "imigrantów" traktuje.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil