Węgry zniosły obowiązek zezwoleń na pracę dla części Ukraińców i Serbów

Węgry zniosły obowiązek uzyskania pozwolenia na pracę przez Ukraińców i Serbów w zawodach, w których brakuje siły roboczej - poinformował w czwartek portal gospodarczy portfolio.hu, powołując się na oświadczenie Ministerstwa Gospodarki.

(fot. Piotr Malecki / FORUM)

Wśród 41 kategorii zawodów, których dotyczy zniesienie obowiązku, jest m.in. branża budowlana, transport, logistyka, służba zdrowia oraz sektor IT.

Jak podkreśla portfolio.hu, najwięcej zawodów, w których brakuje rąk do pracy, występuje w budownictwie. Są to m.in.: cieśla, elektryk, malarz, stolarz, kamieniarz, operatora dźwigu, ale brakuje także np. dyplomowanych inżynierów budownictwa.

W branży informatycznej obowiązek uzyskania pozwolenia zniesiono dla: programistów, administratorów systemów oraz inżynierów telekomunikacyjnych z Ukrainy i Serbii.

W handlu najbardziej brakuje kasjerów, w turystyce pracowników restauracji, w tym kucharzy, a w transporcie kierowców rożnych pojazdów, np. autobusów, trolejbusów czy maszynistów metra. W służbie zdrowia i opiece socjalnej nie ma wystarczającej liczby pielęgniarzy i pracowników socjalnych.

Według styczniowego badania instytutu GKI ok. 81 proc. firm węgierskich deklarowało braki wykwalifikowanej siły roboczej, a jedna piąta nie była w stanie znaleźć wystarczającej liczby pracowników z wykształceniem wyższym.

Wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Pracodawców i Zakładów Przemysłowych (MGYOSZ) Peter Lakatos mówił w zeszłym roku, że niedostatek siły roboczej wynika głównie, obok emigracji, ze spadku liczby urodzeń, co sprawia, że więcej osób przechodzi na emeryturę, niż wchodzi na rynek pracy.

Według czerwcowego badania Instytutu Publicus 71 proc. ankietowanych deklarowało, że ich krewny lub znajomy wyemigrował albo stale podejmuje pracę za granicą. 15 proc. ankietowanych oznajmiło, że sami planują w przyszłości podjęcie pracy za granicą. Odsetek ten największy jest wśród młodych w wieku 18-29 lat (37 proc.). Ci, którzy mają takie plany, tłumaczą to przede wszystkim niskimi wynagrodzeniami.

Na Węgrzech spada liczba ludności. Pod koniec 2016 roku wynosiła ona 9,8 mln, podczas gdy jeszcze w 2005 roku było to 10,1 mln.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

mw/ ulb/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 18 tindala

To przemilczany koszt wejścia krajów wschodniej i centralnej Europy do UE. Brutalny drenaż mózgów w zamian za "perkal i koraliki" Starej Europy. (Gdyby nie Ukraińcy to polska gospodarka padła by na amen). W zamian brutalny nacisk Brukseli na przyjęcie "azylantów-bumelantów"

! Odpowiedz
7 3 plutarch

uczciwie zarobiona kopiejka

! Odpowiedz
19 34 andiauae

Niestety jakosc uslug swiadczonych przez Ukraincow pozostawia wiele do zyczenia, innym slowem jest pod psem. U mnie na Grochowskiej w Warszawie korzystalem z uslug fryzjerskich Ukrainki zatrudnionej w polskim zakladzie fryzjerskim. Rezultat strzyzenia to wyrywanie wlosow (nieumiejetnosc poslugiwania sie nozyczkami) a fryzura , jak strzecha. Drugi przypadek to uslugi szewskie. Kierowniczka zachwalala ukrainskiego szewca jako super specjaliste w swojej branzy. Rezultat klejenia moich butow Bally byl ponizej krytyki. Dwukrotnie chodzilem do poprawki, gdyz buty w przeciagu tygodnia sie ponownie rozklejaly. Niedawno zaczepila mnie mloda Ukrainka z propozycja niezobowiazujacego seksu. Niestety po poprzednich doswiadczeniach mam juz uprzedzenia do Ukraincow i obawiam sie, ze jej usluga przynioslaby mu wiecej szkod niz przyjemnosci i relaksu, wiec nie skorzystalem z propozycji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 30 andiauae

Wegry strzezcie sie Ukraincow.

! Odpowiedz
1 14 ~Bartek

Gdyby nie fakt że stado urzędników chce sie wyżywić przy tej i innych okazjach to nie byloby większości zezwoleń. Wystarczy zarejestrowanie przez www. Jak urzędasy chcą sprawdzać to niech to robią post factum...

! Odpowiedz
18 12 trooper

U nas proponuje zrobić to samo, szczególnie brakuje nam budowlańców.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.