REKLAMA

Węgry zdecydowały o przedłużeniu restrykcji

2021-02-25 13:12
publikacja
2021-02-25 13:12
fot. Luciano Mortula - LGM / Shutterstock

Rząd Węgier zdecydował o przedłużeniu obecnych restrykcji epidemicznych do 15 marca – poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas na konferencji prasowej online.

„Zarówno epidemiolodzy, jak i członkowie sztabu operacyjnego (ds. ochrony przed koronawirusem) zalecili rządowi przedłużenie ograniczeń. Rząd podjął taką decyzję na wczorajszym posiedzeniu i utrzymał w niezmienionej formie obecne przepisy do 15 marca” – oznajmił Gulyas.

Gergely Gulyas powiedział, że następne dwa tygodnie będą „wyjątkowo trudne”. Jak podkreślił, na Węgrzech trwa trzecia fala zakażeń koronawirusem i można się spodziewać nawet „dramatycznego” pogorszenia danych. Dodał, że w kraju pojawiło się kilka mutacji koronawirusa, które rozprzestrzeniają się znacznie szybciej od dotychczasowych.

Szef kancelarii premiera zaznaczył, że to, czy kraj znajduje się rzeczywiście w końcowej fazie obostrzeń, zależy od masowości szczepień. Dodał, że sposób znoszenia restrykcji będzie zaś zależał od tego, jak wypowiedzą się obywatele w trwających już konsultacjach społecznych.

Zapewnił, ze tempo szczepień wzrośnie w ciągu najbliższych dwóch tygodni. „W tym i przyszłym tygodniu będziemy mogli zaszczepić więcej osób, niż w sumie do tej pory” – zapewnił. Według czwartkowych danych, do tej pory zaszczepiono na Węgrzech ponad 508 tys. osób (na niecałe 10 mln mieszkańców).

Gulyas zapowiedział, że „od 1 marca będą dostawać zaświadczenie o ochronie (przed koronawirusem) ci, których już zaszczepiono lub którzy zdobyli odporność po przejściu choroby”. Dodał, że wraz ze znoszeniem restrykcji rząd podejmie decyzję, do czego ma uprawniać takie zaświadczenie. Wyraził opinię, że mogłoby ono na przykład zwalniać z obowiązku kwarantanny.

Pytany, które obostrzenia powinny być zniesione jako pierwsze, ocenił, że godzina policyjna, która obowiązuje od 20 wieczorem do 5 rano.

Na Węgrzech gwałtownie rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem. Według czwartkowych danych w ciągu ostatniej doby stwierdzono 4385 nowych infekcji – najwięcej od 18 grudnia. Zmarło też 120 chorych na Covid-19, co jest liczbą najwyższą od 12 stycznia.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki