Węgry zakażą używania plastikowych torebek?

Na Węgrzech planowane jest wprowadzenie od 2021 roku zakazu używania plastikowych torebek - poinformowała w poniedziałek prasa węgierska. Wcześniej mają wejść w życie przepisy zmniejszające ich liczbę.

(fot. Krzysztof Kuczyk / FORUM)

Pod koniec września ma zostać przedstawiony projekt zmiany przepisów, która - zdaniem ministerstwa ds. innowacji i technologii - spowoduje znaczny spadek liczby plastikowych torebek w obrocie.

Można się spodziewać wzrostu ceny bardzo lekkich torebek, zrywanych w sklepach z rulonu, oraz nieco większych pasiastych torebek z uszami. Ponadto wzrośnie cena jednorazowych naczyń i sztućców plastikowych. Ma to skłonić sprzedawców do zastąpienia ich innym produktem.

Torebki plastikowe miałyby zostać całkowicie zakazane od 1 stycznia 2021 roku.

Już od 1 lipca 2019 roku miałby natomiast zostać wprowadzony zakaz torebek rozdrabniających się pod wpływem utleniania, które są szczególnie szkodliwe dla środowiska. Takie torebki z czasem rozpadają się na małe kawałki, ale nie rozkładają się biologicznie. Rozdrobnienie uniemożliwia też zebranie fragmentów, co zwiększa prawdopodobieństwo ich trafienia do łańcucha pokarmowego.

Resort podał, że na Węgrzech zużywa się rocznie ponad 80 torebek plastikowych na głowę mieszkańca, przy czym znaczna ich część trafia do kosza po jednorazowym użyciu. Dziennik Nepszava zwraca uwagę, że jest to wskaźnik odpowiadający zaleceniom UE, które mówią o obniżeniu przeciętnej liczby zużywanych torebek na jednego mieszkańca do mniej niż 90 rocznie do 2020 roku.

Jak podkreśla dziennik Magyar Idoek, plastik zanieczyszczający środowisko nie tylko powoduje w nim ogromne szkody, prowadząc do śmierci zwierząt, ale też dostaje się do łańcucha pokarmowego, a więc do żywności i wody pitnej.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne