REKLAMA

Węgry zablokowały unijną pożyczkę dla Ukrainy wartą 18 mld euro

2022-12-06 12:55, akt.2022-12-06 20:09
publikacja
2022-12-06 12:55
aktualizacja
2022-12-06 20:09

Rząd Węgier zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro – poinformował we wtorek w Brukseli minister finansów Węgier Mihaly Varga, cytowany przez portal Euronews.

Węgry zablokowały unijną pożyczkę dla Ukrainy wartą 18 mld euro
Węgry zablokowały unijną pożyczkę dla Ukrainy wartą 18 mld euro
fot. Alexandros Michailidis / / Shutterstock

Węgierskie weto zdecydowało o odłożeniu pozostałych punktów obrad ministrów finansów UE w sprawie globalnego podatku minimalnego (któremu Węgry również się sprzeciwiają), a także węgierskiego Krajowego Planu Odbudowy o wartości 5,8 mld euro oraz zamrożenia 7,5 mld euro dla Węgier w ramach polityki spójności.

Węgierskie władze już wcześniej zapowiadały, że nie zgodzą się na unijną pożyczkę dla Ukrainy i przekażą temu krajowi równowartość swojego wkładu w ramach dwustronnego porozumienia.

W węgierskim dzienniku urzędowym opublikowano 23 listopada dekret, z którego wynika, że Węgry przekażą 187 mln euro pomocy finansowej Ukrainie jako wkład w planowany pakiet wsparcia UE o wartości 18 mld euro.

Szef MSZ Węgier: Nie popieramy tego, by źródłem pomocy dla Ukrainy był kredyt

Nie wetowaliśmy żadnego wsparcia dla Ukrainy, nie popieramy tego, by źródłem pomocy był kredyt; z własnego budżetu damy Ukrainie pomoc - powiedział we wtorek w Bratysławie szef MSZ Węgier Peter Szijjarto pytany o doniesienia o zablokowaniu przez jego kraj pomocy finansowej UE dla Ukrainy.

Wcześniej we wtorek cytowany przez portal Euronews minister finansów Węgier Mihaly Varga, poinformował, że Budapeszt zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro. Węgierskie władze już wcześniej zapowiadały, że nie zgodzą się na unijną pożyczkę dla Ukrainy i przekażą temu krajowi równowartość swojego wkładu w ramach dwustronnego porozumienia.

Na konferencji w Bratysławie po spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej dziennikarze zapytali Szijjarto o zablokowanie przez jego kraj pomocy finansowej dla Ukrainy.

"Jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy, to z wielkim szacunkiem chciałbym poprosić, abyście nie rozpowszechniali fałszywych informacji. Myśmy nie wetowali żadnego wsparcia, które ma iść w kierunku Ukrainy" – zwrócił się do dziennikarzy szef MSZ Węgier.

"My, Węgrzy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę, chcemy udzielać jej pomocy. A jeśli chodzi o tę część sumy, która należy do nas, my ją przekażemy Ukrainie" – zapewnił Szijjarto. Dodał, że Węgry zwróciły się do Ukrainy, aby powiedziała, kto dokładnie z ich strony będzie rozmawiał na temat tej pomocy z węgierskim rządem. Podkreślił, że węgierski minister finansów dostał informację, że musi zabezpieczyć właściwe źródła pomocy. "Z własnego budżetu damy Ukrainie taką pomoc, która jest naszą częścią" – zapewnił szef MSZ.

"Nie wspieramy tego, aby źródłem pomocy był kredyt (…). Nie zgadzamy się z tym, że UE będzie unią dłużników, jest to nasz generalny pogląd, że nie wspieramy brania kredytów" – podkreślił Szijjarto.

Szef MSZ Czech Jan Lipavsky ocenił że "Węgry chcą iść inną drogą niż pozostałe 26 krajów członkowskich" UE.

"Musimy znaleźć rozwiązanie, które doprowadzi do tego, że Ukraina otrzyma tę pomoc, której potrzebuje. Widzę tutaj, że trzeba będzie rozmawiać na szczeblu premierów, premierzy spotykają się w Tiranie na spotkaniu Bałkanów Zachodnich i odbędzie się wtedy takie spotkanie (…) może ta sytuacja rozwinie się i będzie można odblokować to weto. A biorę to jako wyzwanie dla naszej prezydencji" – powiedział szef czeskiej dyplomacji.

Minister spraw zagranicznych Zbigniewa Rau powiedział, że "Polska szczyci się tym, że należy do liderów pomocy okazywanej walczącej Ukrainie w wymiarze humanitarnym, ekonomicznym, a także wojskowym". "I to jest stanowisko, które zajmujemy na każdym forum międzynarodowym. Nie tylko jesteśmy za wspieraniem Ukrainy, ale także należymy do tych inicjatorów takiego wsparcia" – powiedział Rau.

autor: Karol Kostrzewa

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (34)

dodaj komentarz
trpaslik
Po raz pierwszy Unia zdecydowała się na emisję wspólnych obligacji w związku z Europejskim Planem Odbudowy. Była to decyzja przełomowa, budująca federalizację Europy. Została dobrze przedstawiona i była wynikiem szerokich, często burzliwych dyskusji.
Ale teraz widzę, że pomysły na branie wspólnych pożyczek pod różne mniej lub
Po raz pierwszy Unia zdecydowała się na emisję wspólnych obligacji w związku z Europejskim Planem Odbudowy. Była to decyzja przełomowa, budująca federalizację Europy. Została dobrze przedstawiona i była wynikiem szerokich, często burzliwych dyskusji.
Ale teraz widzę, że pomysły na branie wspólnych pożyczek pod różne mniej lub bardziej sensowne przedsięwzięcia zaczynają wymykać się Komisji Europejskiej spod kontroli. Czy ktoś wie, na co konkretnie byłyby przeznaczone te miliardy. W jaki sposób i komu byłyby przekazane?
vacarius
Dobre zdjęcie jak ten fak pisowczyni gdy 2 miliardy poszły na TVP a nie służbę zdrowia.
faramir_z_gondoru
Jak widać są jeszcze kraje w Europie, które mają mądrych przywódców, a nie zdrajców i sprzedawczyków przy korycie.
vacarius
A czy kilka lat temu nie darłeś ryja ze Putin nam prezydenta zabił?
zene
Rezim UE
rzadzi jak samozwaniec w dawnej Afryce
go_ral
te 28mld euro to nie na ukraine tylko na niemieckie firmy ktore dostana kontrakty na ukrainie. te pieniadze powinny byc podzielone na kraje ktore beda odbudowywac ukraine transparentnie a nie pod plaszczykiem niesienia pomocy (a tak naprawde wspierania niemieckiej gospodarki)
zoomek
I jest szansa że prze to mniej goi zginie. Bo Żydzi to (pomijając rządzących) już spieeerd.
https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art35843781-zydzi-z-ukrainy-jada-przez-polske-do-izraela-przygotowania-zaczely-sie-przed-wojna
baibina
Tak Pisuary, to jest własnie to wasze słynne "Między Morze" to są ci wasi osławieni "bratankowie" Sorry zapomnialem ze już nowych bratanków macie i z kim innym sie bratacie, Juz nie przeciw złej unii ale krwiozerczej rossiji. Mało trwały ten wasz twór Intermariu.. rozpadł się zanim w ogole powstał :)
mark2050
SUPER !!!! Tylko bratanki z Węgier myślą. Przecież te pieniądze rozgrabią oligarchowie nowi a nie będą odbudowywać Na wschodzie tak to działa.
kamikaze351
Większość krytykujących nawet nie zdaje sobie sprawy o co chodzi Węgrom.

Rząd węgierski stwierdził, że UE nie powinna udzielać pożyczek, ale ze te pożyczki powinny być wydane przez każdy kraj z osobna na podstawie osobnej umowy.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki