REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Węgry utworzą niezależny urząd antykorupcyjny w celu odblokowania 5,8 mld euro funduszy unijnych

2022-09-06 11:24
publikacja
2022-09-06 11:24

Premier Węgier Viktor Orban podpisał w poniedziałek dekret zapowiadający utworzenie niezależnego urzędu antykorupcyjnego w celu odblokowania 5,8 mld euro z unijnego Funduszu Odbudowy.

Węgry utworzą niezależny urząd antykorupcyjny w celu odblokowania 5,8 mld euro funduszy unijnych
Węgry utworzą niezależny urząd antykorupcyjny w celu odblokowania 5,8 mld euro funduszy unijnych
fot. Luciano Mortula - LGM / / Shutterstock

Dekret został opublikowany w poniedziałek wieczorem w węgierskim dzienniku urzędowym „Magyar Kozlony”.

Nowy urząd ma „interweniować w przypadkach, gdy uzna, że odpowiednie organy nie podjęły niezbędnych kroków w celu zapobieżenia nadużyciom finansowym, konfliktom interesów, korupcji, a także innym nielegalnym działaniom lub nieprawidłowościom, które mogłyby zaszkodzić należytemu zarządzaniu finansowemu budżetem Unii Europejskiej lub ochronie interesów finansowych UE, w szczególności w odniesieniu do unijnej pomocy finansowej w ramach procedur zamówień publicznych”.

Nowy urząd antykorupcyjny ma zostać utworzony do 21 listopada.

Ponadto w dekrecie mowa jest o stworzeniu do 1 grudnia antykorupcyjnej grupy roboczej „z równym udziałem podmiotów rządowych i pozarządowych pod względem liczby i prawa głosu”.

Posunięcie węgierskiego rządu ma na celu odblokowanie funduszy unijnych przeznaczonych na pomoc dla krajów dotkniętych pandemią Covid-19. Budapeszt potrzebuje unijnych środków w obliczu słabego forinta i rosnącej inflacji.

W kwietniu KE zastosowała wobec Węgier tzw. mechanizm warunkowości. Zakłada on, że Bruksela może zamrozić środki unijne dla kraju członkowskiego, jeśli stwierdzi, że istnieje ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania, np. defraudacji.

Wcześniej szef kancelarii premiera Orbana Gergely Gulyas zapowiedział, że rząd złożył obietnicę Komisji Europejskiej wprowadzenia do końca października poprawek do kilku ustaw krytykowanych przez KE w zamian za odblokowanie środków. Podkreślił jednocześnie, że ustanowiony zostanie „bardziej surowy i przejrzysty” system wydatkowania funduszy UE oraz nadzoru nad zamówieniami, które muszą być ogłoszone w unijnym systemie przetargów.

Z Budapesztu Marcin Furdyna 

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (7)

dodaj komentarz
prs
Wydawanie unijnych "funduszy" wiaze sie natychmiast z "problemami" w krajach beneficjentach..
krachsonn
Nic im to nie da. Unia poczuła krew. Orban klęka bo wie, że Ukraina w każdej chwili może wstrzymać przepływ gazu w kierunku Węgier a Unia może wówczas nie wyciągnąć pomocnej ręki. Ciekawe.
pikawka
a czemu w druga strone nie dadza sobie utworzyc na wlasnym podworku takiej niezaleznej agencji badajacej sprawy ich bezpieczenstwa wewnetrznego? dziwne, ze w USA czy Brukseli czy gdziekolwiek taka inicjatywa jest odbierana w innych tonach :) no dziwne :) strasznie dziwne :)
trolley
Hahahahaha. Moravitz poleciał do Orbana żeby pomógł mu w walce ze złom Uniom a tutaj Orban poszedł na współpracę z Unią żeby fundusze odblokować. Pisowska sekta zdrajców została sama na placu boju.
trolley
Gazu od Orbana tez niet XD
darius19
Orban nasladuje Putina i skorumpowany kraj Rosje
trolley
Nieodmiennie śmieszy jak ukraińska propaganda wytyka Rosji korupcję. Po prostu XD

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki