Węgry: uchwalono ustawy "Stop Soros"

Parlament węgierski uchwalił w środę poprawkę do konstytucji przewidującą, że na Węgrzech nie wolno osiedlać obcej ludności, o ile osoby te nie mają prawa pobytu i swobodnego przemieszczania się, a następnie pakiet ustaw antyimigracyjnych "Stop Soros".

(fot. Ints Kalnins / Reuters)

Na mocy przyjętej poprawki w konstytucji zapisano ponadto, że ochrona konstytucyjnej tożsamości kraju oraz jego chrześcijańskiej kultury jest podstawowym obowiązkiem państwa i wszystkich jego organów.

W celu ochrony bezpieczeństwa, porządku i zdrowia publicznego, jak również wartości kulturalnych, można będzie, poprzez ustawę lub decyzję samorządu, uznać za bezprawne zamieszkiwanie w określonych miejscach przestrzeni publicznej.

Poprawka stanowi też, że "korzystanie z prawa do wyrażania opinii i zgromadzeń nie może odbywać się z uszczerbkiem dla życia osobistego i rodzinnego innych osób oraz ich rodzin". Zdaniem opozycji zapis ten może być wykorzystywany do ograniczania swobody zgromadzeń.

Poprawka mówi również o powołaniu Naczelnego Sądu Administracyjnego, co według opozycji może zwiększyć polityczną kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości.

Po uchwaleniu poprawki do konstytucji przyjęto pakiet ustaw antyimigracyjnych.

Zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, wprowadzoną w ramach tego pakietu, za wspomaganie bezprawnej imigracji będzie uchodziło np. umożliwianie wszczęcia postępowania o uzyskanie statusu uchodźcy komuś, kto nie jest narażony na prześladowania u siebie w kraju lub w państwie, przez które przejeżdżał.

Tym, którzy finansują wspomaganie bezprawnej imigracji albo prowadzą taką działalność regularnie, podobnie jak tym, którzy dopuszczają się tego w celu osiągnięcia zysku materialnego albo w pasie 8 km od granicy, będzie grozić kara do roku pozbawienia wolności.

Za organizowanie bezprawnej migracji będzie uważane m.in. przygotowywanie albo rozpowszechnianie materiałów informacyjnych.

Według znowelizowanej w ramach pakietu ustawy o prawie do azylu nie będzie już można przyjmować wniosków o azyl od osób, które przybyły na Węgry z kraju, w którym nie są narażone na prześladowania, albo dostały się na Węgry przez państwo, które zapewniłoby im odpowiednią ochronę, gdyby o to wystąpiły.

W uzasadnieniu pakietu podkreślono, że Węgrzy mają prawo oczekiwać, iż rząd wszelkimi środkami wystąpi przeciw nielegalnej imigracji i ułatwiającej ją działalności. Poprzez pakiet chcemy zapobiec temu, by Węgry stały się krajem imigracyjnym - napisano.

Pakiet wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po jego opublikowaniu.

Komisja Wenecka wzywała w tym tygodniu parlament Węgier, by poczekał z przyjęciem pakietu ustaw antyimigracyjnych do czasu wydania przez nią opinii w tej sprawie, zaś Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) skrytykował pakiet, wskazując, że zakazy i inne niedawne działania rządu węgierskiego "stygmatyzują imigrantów i ubiegających się o azyl oraz im szkodzą".

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zaapelował jednak w odpowiedzi, by Komisja Wenecka raczej zmusiła Ukrainę do wycofania kroków naruszających - w jego opinii - prawa mniejszości węgierskiej w tym kraju, czyli m.in. ustawy o oświacie. UNHCHR zarzucił zaś, że ciało to wypowiedziało wojnę Węgrom.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ az/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 talmud

brac przyklad z Wegier - w Polsce wprowadzic poprawke za targowice dozywocie albo kula w leb!!!

! Odpowiedz
4 21 pkc

chce do Wegier

u nas szlachta jerozolimska bedzie sie osiedlac na legalu

! Odpowiedz
4 25 pro447

dużo fantastycznych rzeczy się dzieje ostatnimi dniami :)

! Odpowiedz
6 41 and00

"... Komisja Wenecka wzywała w tym tygodniu parlament Węgier, by poczekał z przyjęciem pakietu ustaw antyimigracyjnych do czasu wydania przez nią opinii w tej sprawie..."
Śmieszni są. Czy na tym polega trójpodział władzy i demokracja że zdanie jakiejś międzynarodowej komisji ma mieć większe znaczenie niż konstytucja i ustawy przyjęte w niezależnym kraju głosami demokratycznie wybranego parlamentu???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 20 pkc

na tym polega kołchoz europejski, kiedys moskwa dzis bruksela

! Odpowiedz
2 35 umowne

Zdaj się, że redakcja Bankier.pl niechcący, przez pomyłkę zapomniała dodać słowa "nielegalnym" w tytule artykułu na stronie głównej. Liczę na poprawkę.

! Odpowiedz
3 32 trollmaster

BRAWO!

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil