Węgry: teksty dziennikarzy "Nepszabadsag" w dodatku gazety bezdomnych

Teksty dziennikarzy największego węgierskiego dziennika opozycyjnego "Nepszabadsag", którego publikacja została prawie dwa tygodnie temu zawieszona przez wydawcę, ukazały się w czwartek w dodatku gazety bezdomnych "Fedel nelkuel" (Bez dachu nad głową).

12-stronicowy dodatek zawiera artykuły stałych autorów Nepszabadsag oraz kilku innych osób, w tym byłego dysydenta i lewicowego intelektualisty Gaspara Miklosa Tamasa.

Zgodnie z duchem gazety mowa przede wszystkim o bezdomności i ubóstwie, ale w tekstach nie brakuje także innych wątków i opinii politycznych - napisała redakcja liberalno-lewicowego "Nepszabadsag" na Facebooku.

Dodatek ukazał się w nakładzie 12 tys. egzemplarzy przy wsparciu organizacji pozarządowej, która nie chce ujawniać swojej nazwy, i jest sprzedawany przez bezdomnych po uznaniowej cenie, ale w razie potrzeby zostanie zrobiony dodruk. Zyski ze sprzedaży zostaną przeznaczone dla bezdomnych.

Redaktor naczelny "Fedel nelkuel" Robert Kepe wyraził na łamach pisma nadzieję, że dzięki dodatkowi więcej osób będzie zwracać uwagę na los bezdomnych i zechce kupować ich gazetę. W rozmowie z portalem hvg.hu powiedział jednak, że jest to jednorazowa współpraca i artykuły dziennikarzy "Nepszabadsag" nie będą się ukazywać w piśmie regularnie.

Wydawanie "Nepszabadsag" zostało bez uprzedzenia zawieszone przez wydawcę Mediaworks 8 października. Austriacki biznesmen Heinrich Pecina, który jest właścicielem "Nepszabadsag", zapewnił, że decyzja o zawieszeniu gazety była czysto ekonomiczna. Jak podkreśliło Mediaworks, dziennik przyniósł w sumie 16,4 mln euro strat, a jego nakład w ciągu ostatnich dziesięciu lat spadł o trzy czwarte do 46 tys. egzemplarzy.

Dziennikarze są jednak przekonani o politycznych motywach wstrzymania wydawania dziennika. W prasie opozycyjnej pojawiały się głosy, że Mediaworks może trafić w ręce zbliżone do rządzącego Fideszu.

Przedstawicielka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. wolności mediów Dunja Mijatović w wywiadzie dla agencji AP nazwała zamknięcie "Nepszabadsag" "wielkim ciosem" ciosem dla wolności prasy oraz różnorodności mediów na Węgrzech.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ jo/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~sorry

Upadek lewicowych mediów to zawsze jest dobra wiadomość.

Czekamy teraz na teksty dziennikarzy GW w Gazecie Ulicznej - kwartalniku Fundacji Barka.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil