Węgry rozważą wycofanie się z porozumienia migracyjnego ONZ

Węgry rozważą wycofanie się z porozumienia migracyjnego uzgodnionego przez kraje ONZ - zapowiedział w piątek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto w rozmowie z agencją MTI w Nowym Jorku.

Minister oznajmił, że w środę złoży do rządu wniosek, by Węgry wystąpiły z procesu przyjmowania globalnego pakietu migracyjnego i jasno zadeklarowały, że w żaden sposób nie uważają jego zapisów i wytycznych za miarodajne dla siebie.

Według ministra ostateczny tekst pakietu jest kompletnie sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem, interesami Węgier oraz intencją przywrócenia europejskiego bezpieczeństwa i w absurdalny sposób chce stymulować procesy migracyjne. Jak ocenił, pakiet uwzględnia wyłącznie interesy Afryki, Ameryki Łacińskiej i małych państw wyspiarskich, określając migrację jako podstawowe prawo ludzkie. Jest to zdaniem Szijjarto fałszywe podejście.

Minister ocenił też, że pakiet kompletnie nie dba o podstawowe prawa ludzkie tych osób, które chcą żyć we własnej ojczyźnie w bezpiecznych i spokojnych warunkach, i uwzględnia wyłącznie interesy migrantów.

Jego zdaniem pakiet nakłada też na państwa członkowskie takie zobowiązania, które dla migrantów będą zaproszeniem i doprowadzą do nowej milionowej fali imigracyjnej.

Państwa członkowskie ONZ uzgodniły w piątek tekst Światowego Paktu w sprawie Migracji - w procesie ustalania nie uczestniczyły jednak Stany Zjednoczone, które wycofały się zeń już w grudniu. Tekst, który nie jest wiążący, zostanie oficjalnie przyjęty na szczycie międzynarodowym w grudniu w Marrakeszu.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil