Węgry: rozpoczęły się konsultacje narodowe w sprawie planu Sorosa

Władze Węgier rozpoczęły konsultacje narodowe na temat "planu Sorosa", który - jak przekonują przedstawiciele rządu - przewiduje sprowadzanie do Europy imigrantów i jest realizowany w Brukseli.

George Soros
George Soros (fot. Luke MacGregor / )

Na ulicach Budapesztu pojawiły się plakaty poświęcone poszczególnym punktom planu, zaś równocześnie do mieszkań Węgrów zaczęto wysyłać o czym powiadomił szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Janos Lazar - kwestionariusze z prośbą o ich wypełnienie i odesłanie.

Rzecznik rządu Zoltan Kovacs zapowiedział w piątek, że do końca miesiąca kwestionariusze zostaną dostarczone do wszystkich miejscowości.

Orban podkreślił w piątek w radiu Kossuth, że poprzez te konsultacje Węgrzy mogą zakomunikować Brukseli, iż występują w obronie interesów narodowych.

Jego zdaniem w Brukseli postępuje się dokładnie tak, jak chce Soros. To zaplanowana sprawa - uznał. Węgry zaś nie są krajem idiotów i nie można udawać, że rzeczy dzieją się przez przypadek. Ujawniliśmy, że istnieje plan Sorosa, do którego przyznał się zresztą sam autor i umieściliśmy ten fakt w centrum życia politycznego - powiedział Orban.

W kwestionariuszu zawarto siedem punktów, na których - według władz węgierskich - zasadza się plan Sorosa. Finansiście zarzucono, że chce nakłonić Brukselę do sprowadzania co roku z Afryki i Bliskiego Wschodu co najmniej miliona imigrantów do UE, a także doprowadzić do zburzenia ogrodzeń granicznych i otworzenia granic przed imigrantami.

Częścią planu Sorosa jest to, by Bruksela na zasadzie obowiązku rozdzieliła zgromadzonych w państwach Europy Zachodniej imigrantów, ze szczególnym uwzględnieniem krajów wschodnioeuropejskich - głosi jeden z punktów kwestionariusza.

Zgodnie z planem Sorosa Bruksela miałaby też zobowiązać wszystkie państwa członkowskie do wypłacenia każdemu imigrantowi pomocy w wysokości 9 mln forintów (29 tys. euro).

Soros chce też - według władz Węgier - sprawić, by migranci byli łagodniej karani za popełnione przestępstwa. W kwestionariuszu napisano, że Soros wspiera organizacje pomagające imigrantom, takie jak Amnesty International, która domagała się zwolnienia Syryjczyka Ahmeda H. Obrzucał on kamieniami policjantów chroniących węgierską granicę i został za to skazany przez węgierski sąd na 10 lat więzienia za terroryzm.

Celem planu Sorosa jest to, by języki i kultura krajów europejskich zeszły na plan dalszy w celu szybszej integracji nielegalnych imigrantów - czytamy w punkcie szóstym. W ostatnim punkcie kwestionariusza napisano zaś, że częścią planu Sorosa jest przypuszczenie politycznego ataku na kraje przeciwne imigracji i wymierzenie im surowych kar.

Pod każdy punktem postawiono pytanie, czy odbiorca kwestionariusza go popiera.

Soros jest od wielu miesięcy ostro krytykowany przez władze węgierskie, które zarzucają mu zachęcanie do nielegalnej imigracji do Europy i wywieranie - poprzez finansowane przez siebie NGO - presji w celu wymuszenia przyjęcia imigrantów.

Latem rząd przeprowadził kampanię plakatową przeciwko Sorosowi, który jest obywatelem USA żydowskiego pochodzenia; urodził się w Budapeszcie w 1930 roku. Plakaty pokazywały roześmianego Sorosa i były opatrzone napisem: "Nie pozwólmy, żeby Soros śmiał się ostatni". Kampania wywołała protesty środowisk żydowskich.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ az/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
102 14 mumrak

Ciemny lud to kupi.
Tylko jaki jest cel tego demonicznego Sorosa? Czy pranie mózgów robiona przez narodowców wyjaśnia tę swoją spiskową teorię?

! Odpowiedz
81 9 janusz26904029

Musi być nieróżowo na Węgrzech, skoro chwytają się oficjalnie takiego biednego tematu.

! Odpowiedz
6 20 lelo1949 odpowiada janusz26904029

prawdziwy Janusz z Ciebie

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 1 mumrak

halo
może ktoś odpowie?

! Odpowiedz
0 10 lelo1949

Naprawdę nie kojarzysz?,czy rżniesz głąba?

! Odpowiedz
85 11 jkendy

Jak nie ma argumentów a w kasie pusto to trzeba znaleźć wroga najlepiej jakiegoś absurdalnego. Erdogan wymyśli sztuczny pucz, nasi komuniści stonkę ziemniaczaną zrzucana przez Amerykanów a węgierscy orbanowcy Sorosa.

! Odpowiedz
8 35 lelo1949

Pusto to masz pod sufitem

! Odpowiedz
8 24 eltor

Trudno nie przyznać mu racji. Wyjechałem na dwa tygodnie do Zakopca i poczułem się znowu jak w Polsce. Po powrocie do Warszawy, w ciągu 5 minut od wyjścia z autobusu trafiłem na 7 negroidów. I tak od około roku negroidów przybywa w ogromnym tempie.

! Odpowiedz
9 49 eltor

Dobra, jeszcze raz, bo coś "się nie pojawiają" komentarze. Wróciłem dziś z dwutygodniowego urlopu w Zakopanem. Czułem się jak w Polsce! Po wyjściu z autobusu przy stacji metra Wilanowska nie zdążyłem dojść na peron, jak natrafiłem po drodze na 7 czarnych. Masakra jakaś. Tak od roku tego przybywa.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,6% I 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl