Węgry przydłużyły stan kryzysowy spowodowany masową migracją

Rząd Węgier zdecydował o przedłużeniu do 7 marca 2020 roku stanu kryzysowego spowodowanego masową imigracją – poinformowano w czwartek wieczorem na stronie internetowej Monitora Węgierskiego.

(fot. ATTILA KISBENEDEK / )

Centrum Informacyjne Rządu podkreśliło, że nadal stale dochodzi do prób nielegalnego przekroczenia granicy i dlatego jest potrzebna jej ochrona. Według Centrum w Serbii sytuacja spowodowana migracja jest już krytyczna, w Bośni i Hercegowinie przebywa kilka tysięcy migrantów, a w Grecji około 30 tys.

Centrum zaznaczyło, że wciąż napływają nowe tłumy ludzi, którzy chcą dostać się do Unii Europejskiej szlakiem bałkańskim i bez ogrodzenia granicznego Węgry ponownie stałyby się krajem jednej z głównych tras migracyjnych.

Stan kryzysowy spowodowany masowym napływem migrantów obowiązuje na Węgrzech od 2015 roku. Węgry były wtedy głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i migrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej. Do czasu wzniesienia przez władze węgierskie ogrodzenia na granicach z Serbią i Chorwacją w 2015 roku do kraju przedostało się w drodze do bogatszych państw UE prawie 400 tys. migrantów.

Wiosną 2017 roku zaostrzono na Węgrzech przepisy, wprowadzając zasadę, że osoby ubiegające się o azyl muszą w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy. Jednocześnie umożliwiono zatrzymywanie cudzoziemców przebywających nielegalnie na Węgrzech na całym terytorium kraju i odprowadzanie ich na granicę.

Według danych węgierskiej policji w zeszłym tygodniu udaremniono nielegalne przekroczenie granicy lub zatrzymano na terytorium Węgier w sumie 211 osób.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil