Węgry: produkcja przemysłowa spadła w kwietniu o prawie 37 proc.

2020-06-05 11:21
publikacja
2020-06-05 11:21

Produkcja przemysłowa na Węgrzech spadła w kwietniu o 36,8 proc. w stosunku do tego samego miesiąca 2019 r., a liczba noclegów wykupionych na Węgrzech obniżyła się aż o 97 proc. Takie wstępne dane opublikował w piątek Centralny Urząd Statystyczny (KSH).

/ fot. Timi Keszthelyi / Pexels

KSH podkreśla, że w świetle gospodarczych skutków pandemii koronawirusa spadek produkcji przemysłowej nie jest zaskoczeniem i było wiadomo, że kwiecień będzie miesiącem najgorszych wyników, ale spodziewano się dużo niższego spadku, o około 20 proc.

W stosunku do marca bieżącego roku produkcja przemysłowa spadła o 30,5 proc.

W okresie od stycznia do kwietnia produkcja przemysłowa była o 9,2 proc. niższa niż w ciągu czterech pierwszych miesięcy zeszłego roku.

KSH podkreśla, że na kwietniowe wyniki duży wpływ miało zamknięcie fabryk samochodów na Węgrzech - branża motoryzacyjna stanowi istotną gałąź gospodarki. W mniejszym stopniu spadła produkcja komputerów i sprzętu elektronicznego oraz optycznego, jak również produktów spożywczych i tytoniu.

Według KSH wzrost produkcji nastąpił tylko w sektorze farmaceutycznym.

KSH poinformował też, że w kwietniu aż o 98,7 proc. spadła liczba noclegów wykupionych na Węgrzech przez cudzoziemców i o 95 proc. wykupionych przez Węgrów. W sumie wykupiono tylko 21 tys. noclegów.

Przychód brutto hoteli i pensjonatów spadł o 97,3 proc. w stosunku do tego samego miesiąca zeszłego roku i wyniósł 1,2 mld ft (3,5 mln euro). Znaczna część hoteli była wtedy zamknięta.

W ciągu pierwszych 4 miesięcy 2020 roku spadek wykupionych noclegów wyniósł 43,2 proc., a przychód hoteli i pensjonatów spadł o 38,5 proc.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (1)

dodaj komentarz
warszawyak
Nie ma tragedii a będziejeszcze lepiej ! No to akcje góra !!!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki