Węgry podpisały porozumienie z Gazpromem

Minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podpisał w środę z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem porozumienie dotyczące nowego szlaku dostaw gazu na Węgry - poinformował z Moskwy agencję MTI Szijjarto.

(fot. Alexander Demianchuk / FORUM)

Według Szijjarto nowy szlak dostaw gazu na Węgry mógłby powstać pod koniec 2019 r.

Minister powiedział, że najbardziej realistycznym scenariuszem podłączenia się Węgier do południowego szlaku dostaw gazu jest współpraca z Gazpromem, który rozpoczął budowę Tureckiego Potoku, gdyż Rumunia w dalszym ciągu nie umożliwiła dwustronnego transportu gazu, a w Chorwacji nadal nie powstał terminal gazu skroplonego.

Dlatego w interesie bezpieczeństwa narodowego Węgier leży to, byśmy mogli się podłączyć, by powstało połączenie z południowym szlakiem transportu gazu, byśmy mogli kupować gaz także z południa - powiedział Szijjarto.

Turecki Potok to projekt biegnącego po dnie Morza Czarnego gazociągu z Rosji do Turcji. Zakłada on budowę dwóch nitek, z których pierwszą popłynąłby do Turcji gaz na jej własne potrzeby, a druga mogłaby być przeznaczona do sprowadzania surowca przeznaczonego dla krajów na południu Europy. Budowę Tureckiego Potoku Gazprom rozpoczął 7 maja br.

Szijjarto podkreślił, że Bułgaria i Serbia już wcześniej podpisały porozumienia, na mocy których do końca tego roku należy wyjaśnić kwestie finansowania prac na ich terytoriach i do końca 2018 r. mają zostać uzyskane wszystkie niezbędne pozwolenia. Dzięki temu pod koniec 2019 r. mógłby zostać uruchomiony gazociąg od strony Serbii, którym mogłoby trafiać na Węgry 8 mld metrów sześciennych gazu.

W czerwcu Szijjarto powiedział, że w celu stworzenia połączenia z południowoeuropejskim korytarzem gazowym Węgry prowadzą m.in. intensywne rozmowy z Serbią i Rosją o modernizacji narodowych sieci gazociągowych i ich połączeniu. Jak dodał, oznaczałoby to budowę gazociągu wzdłuż trasy planowanego wcześniej rurociągu South Stream, ale o mniejszej przepustowości. Wcześniej minister mówił, że gazociąg miałby zostać zbudowany w krótkim terminie i powstać wzdłuż trasy South Stream, jednak biegłby z Rosji nie bezpośrednio do Bułgarii, tylko najpierw do Turcji.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kot/ ro/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 sztos1

No to gnój morze idzie w PIS DU

! Odpowiedz
3 0 ajwaj

@ ~Witold 2017-07-06 __________________ bedzie kosztowac, Duma=Sejm Rosyjski moze zerwac stosunki dypl. z PL za orgie UKR-PL z pamiatkami II wojny sw. (wywozenie pomników ZWIAZANYCH z milionami ofiar faszyzmu na smietnik)
A Ukrainscy prominenci chca Polakom pluc w twarz
http://kresy.pl/wydarzenia/szuchewycz-wypowiedzi-waszczykowskiego- chcialbym-napluc-polakom-twarz/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ajwaj

przy przejsciu z okna forum do komenta - powstaje spacja, i link nie dziala

! Odpowiedz
6 8 ~Witold

Węgrzy to pragmatyczny naród.Jak trzeba było to trzymali z Hitlerem.Teraz,będąc w UE trzymają z Putinem.Patrząc na pragmatyzm Słowaków i Czechów gdzie premierem prawdopodobnie zostanie przedsiębiorca Babis można dojść do wniosku że cała ta "Grupa Wyszehradzka"to idea fixe.Na tle tych trzech pragmatycznych mniejszych państw Polska jawi się jako kraj pełen fantazji politycznych,które dużo kosztują.Zakup całego systemu obrony powietrznej kosztować będzie 30 mld złotych.Przypomnę że przebudowa "trasy gierkowskiej"z Piotrkowa Trybunalskiego do Częstochowy na nowoczesną trzypasmową autostradę kosztować będzie raptem 10mld złotych.Co lepsze? No ale skoro dzielnemu narodowi znudziła się"ciepła woda z kranu" to będzie to kosztować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 19 plutarch

Czy Kaczyński wciąż chce się wzorować na Orbanie?

! Odpowiedz
13 14 ajwaj

Z Ukraina jest zle. MFW z planowanych 17 mld. $ w 2 lata dal przez 3 lata 4,7 mld. $
Kolejna 5. rata zostala wlasnie odlozona do zimy.

Jesli zakarpacie z Wegrami z paszportami odejdzie do Wegier (jak poszedl Donbas, Krym), Ukraina ich nie bedzie mogla szachowac gazem. Orban mysli

! Odpowiedz
10 16 ajwaj

Wegrzy po prostu sa mali i trzymaja z realnie silnymi:)
Kntaktuja sie z BRICS, jezdza do Azji czesto - a rura ukrainska i tak jest zamortyzowana i technicznie zlom. Oplaty za tranzyt poszly nie chocby w czesci na remonty, stacje pomp itd. a w kieszenie ioligarchów...

! Odpowiedz
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 7 plutarch

trollo

! Odpowiedz
6 25 _jasko

Ciekawi mnie czy ta decyzja bratanków będzie równie mocno krytykowana przez PiS jak dążenie biznesu niemieckiego (i nie tyko) do budowy Nord Stream 2?

! Odpowiedz