Węgry oficjalnie wystąpiły ze Światowego Paktu ws. Migracji

Węgry oficjalnie zgłosiły Organizacji Narodów Zjednoczonych wystąpienie z procesu przyjmowania Światowego Paktu ws. Migracji - powiedział we wtorek dziennikarzom minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w Budapeszcie.

(fot. Laszlo Balogh / Reuters)

Szijjarto oznajmił, że niezgodność stanowisk Węgier i ONZ ws. migracji jest nie do rozwiązania i Węgry zachowają swą dotychczasową politykę migracyjną, czego nie zmieni żaden globalny pakiet.

Z innych miejsc patrzymy na procesy migracyjne i dlatego inaczej je widzimy - dodał minister. Według niego ONZ uważa migrację za zjawisko nieuniknione, dobre i godne wsparcia, a tymczasem dla Węgier jest ona zjawiskiem złym i niebezpiecznym dla nich i dla całej Europy. Stąd też jak tłumaczył odmienne wnioski: według ONZ do migracji należy zachęcać, a według Węgier trzeba ją powstrzymać.

Szijjarto wyraził przekonanie, że Światowy Pakt formułuje piękne cele, np. walkę z przemytem ludzi, ale jego skutki są z tymi pozytywnymi celami sprzeczne, gdyż dokument stymulujący do migracji będzie dobry tylko dla przemytników, którzy będą mogli zachęcać do ruszenia w drogę argumentem, że migranci i tak zostaną przyjęci, bo ustalono globalnie taki kierunek.

Minister podkreślił, że według Węgier wymiana ludności kontynentów jest sprzeczna z naturą i dlatego globalny pakt powinien się skupić raczej na powstrzymaniu migracji.

Oświadczył, że w Pakcie znalazły się zapisy, których Węgry nie spełnią, np. że jeszcze przed wyruszeniem w drogę i już po wyruszeniu należałoby organizować migrantom szkolenia, by ułatwić im składanie skarg czy przyznać ulgi, by mogli taniej przesyłać do kraju wypłaty, a organizacjom pozarządowym trzeba by umożliwić pomaganie migrantom w składaniu skarg i zwiększaniu zdolności ich przyjmowania.

Węgry - jak podkreślił podjęły wręcz przeciwne posunięcia w celu zwiększenia bezpieczeństwa swoich obywateli.

Minister dodał, że ponieważ Stany Zjednoczone już na samym początku wycofały się z procesu ustalania tekstu Paktu, a niezadowolenie z jego kształtu wyrażały te inne państwa, to nie trzeba się obawiać negatywnych konsekwencji po decyzji Węgier.

13 grudnia państwa członkowskie ONZ, poza USA, uzgodniły tekst Światowego Paktu w sprawie Migracji. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że ma on sprawić, by migracja była "bezpieczna, uporządkowana i uregulowana". Dodał, że Pakt jest niewiążący, ale stanowi "bezprecedensowy krok ku rozszerzeniu współpracy międzynarodowej" w kwestiach dotyczących uchodźców i migrantów. Pakt zostanie formalnie zatwierdzony podczas międzynarodowej konferencji, która ma się odbyć w Maroku w połowie grudnia.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 23 cest_la_vie

"Oświadczył, że w Pakcie znalazły się zapisy, których Węgry nie spełnią, np. że jeszcze przed wyruszeniem w drogę i już po wyruszeniu należałoby organizować migrantom szkolenia, by ułatwić im składanie skarg czy przyznać ulgi, by mogli taniej przesyłać do kraju wypłaty, a organizacjom pozarządowym trzeba by umożliwić pomaganie migrantom w składaniu skarg i zwiększaniu zdolności ich przyjmowania." - To brzmi jak sarkastyczny zart

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil