REKLAMA

Węgry chcą dywersyfikacji dostaw ropy. Ten kraj stoi na przeszkodzie

2023-09-17 21:15
publikacja
2023-09-17 21:15

Jedyną alternatywą dla dostaw rosyjskiej ropy na Węgry jest rurociąg przez Chorwację, ale jego mała przepustowość i wysokie opłaty tranzytowe uniemożliwiają nam dywersyfikację – stwierdził minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto w wywiadzie dla agencji Bloomberg.

Węgry chcą dywersyfikacji dostaw ropy. Ten kraj stoi na przeszkodzie
Węgry chcą dywersyfikacji dostaw ropy. Ten kraj stoi na przeszkodzie
fot. Aleksiej Witwicki / / FORUM

„Jeśli odetniemy ropociąg z Rosji, pozostanie nam rurociąg przez Chorwację, który ma znacznie mniejszą przepustowość i nie będzie w stanie zaopatrywać Węgier i Słowacji, które są obecnie również zaopatrywane przez Rosję” – powiedział Szijjarto.

Chorwacja, do której portów ropa trafia drogą morską, podniosła opłaty tranzytowe zamiast zwiększyć przepustowość rurociągu, co odebrało Węgrom „jakąkolwiek nadzieję na dywersyfikację” – dodał minister.

Podkreślił, że właśnie kwestia importu energii sprawia, że stosunki z Rosją są tak ważne dla Węgier. „W przypadku zerwania więzi energetycznych z Rosją, obecna infrastruktura jest fizycznie niewystarczająca do zaopatrzenia kraju” – ocenił szef węgierskiej dyplomacji.

Wojna na Ukrainie wymaga, aby szukać nowych szlaków dostaw nośników energii – stwierdził Szijjarto. W tym kontekście przypomniał, że Węgry podpisały po raz pierwszy kontrakt z Turcją na zakup 275 mln metrów sześciennych gazu rocznie.

Szef MSZ powtórzył, że Węgry będzie kontynuować współpracę z Rosją w sektorach nieobjętych sankcjami, ponieważ leży to w węgierskim interesie narodowym.

Około 80 proc. importowanej na Węgry ropy pochodzi z Rosji. Prócz tego rząd w Budapeszcie kupuje od Rosji 4,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie na podstawie 15-letniej umowy zawartej we wrześniu 2021 roku, a państwowa spółka Rosatom jest odpowiedzialna za budowę dwóch nowych bloków elektrowni jądrowej w Paksu w środkowych Węgrzech.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
polonu
a jaka to różnica od nowego roku Arabia Saudyjska wchodzi w skład bloku krajów BRICS więc nie ma różnicy gdzie kupisz u Araba czy w Rosji to praktycznie jeden blok-- kup tam gdzie taniej trzeba coś więcej komentować nawet z księżyca .
kaka2002
gdyby Węgry miały możliwość kupowania ropy w dowolnych ilościach nawet taniej co od putlera to i tak kupowaliby ropę w rosji... cóż - taki układ
To dokładnie tak jak pis kupował węgiel...

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki