Węgry: długoterminowe wizy dla Ukraińców - bezpłatnie

Węgry ogłosiły w czwartek, że ze skutkiem natychmiastowym znoszą opłaty za wizy długoterminowe typu D wydawane obywatelom ukraińskim. O tej decyzji poinformował węgierski premier Viktor Orban.

"Unia Europejska blokuje wydawanie wiz Ukraińcom", podczas gdy Węgry uważają to za "sprawę o charakterze moralnym" - powiedział Orban na konferencji prasowej w Budapeszcie po spotkaniu z szefem rządu ukraińskiego Wołodymyrem Hrojsmanem.

"Ukraina ma za sobą trzy trudne lata wyrzeczeń ponoszonych w imię europejskich wartości, a na UE ciąży moralne zobowiązanie, aby znieść wizy" - podkreślił Orban.

"Ukraina chce się integrować ze światem zachodnim" - dodał węgierski premier. Zwrócił się też do Hrojsmana z prośbą, aby jego kraj zbadał możliwości stworzenia udogodnień dla Węgrów pracujących na Ukrainie.

Orban wspomniał także o tym, że Węgry udzielają w tym roku Ukrainie pomocy gospodarczej w wysokości 6,4 miliona euro, a w przyszłym roku wartość takiego wsparcia wzrośnie do 16 milionów euro.

W czwartek w Brukseli odbył się szczyt UE-Ukraina z udziałem ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki. Jak zapowiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk,

UE chce do końca roku podjąć ostateczne decyzje w sprawie zniesienia wiz dla Ukraińców. Zgodnie z decyzją ambasadorów państw UE z 17 listopada liberalizacja wizowa dla Ukrainy wejdzie w życie równocześnie z reformą unijnych przepisów, która ma ułatwić Unii zawieszanie reżimu bezwizowego. (PAP)

ik/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil