REKLAMA

Węgry bliskie odblokowania unijnych dotacji. Chodzi o 10 mld euro

2023-12-01 12:01
publikacja
2023-12-01 12:01

Kierowany przez Viktora Orbana rząd Węgier jest bliski spełnienia warunków Komisji Europejskiej w zakresie reformy sądownictwa, co doprowadzi do odblokowania 10 mld euro zamrożonych środków unijnych, być może jeszcze w tym roku – napisał dziennik „Nepszava”.

Węgry bliskie odblokowania unijnych dotacji. Chodzi o 10 mld euro
Węgry bliskie odblokowania unijnych dotacji. Chodzi o 10 mld euro
fot. lev radin / / Shutterstock

Komisja Europejska ma czekać jeszcze na dwie niewielkie zmiany prawne, aby wydać pozytywną ocenę reformy systemu sądownictwa, która stała na drodze do wypłaty przeznaczonych dla Węgier środków unijnych.

„Rząd przedstawił już Brukseli poprawki legislacyjne i zobowiązał się do ich zatwierdzenia najpóźniej do grudniowej sesji parlamentu. KE da zielone światło do uwolnienia pieniędzy po opublikowaniu przepisów w Dzienniku Urzędowym” – pisze „Nepszava”.

Po tym będzie możliwe rozpoczęcie zapłaty za wysłane przez rząd do Brukseli faktury z funduszu spójności; Komisja posiada obecnie dokumenty dotyczące płatności o wartości 500 mln euro.

Jak przypomina dziennik, KE blokuje jeszcze wiele miliardów euro z powodu systemowej korupcji, dyskryminacji społeczności LGBT i migrantów oraz konfliktu interesów w zarządzaniu publicznymi uczelniami wyższymi na Węgrzech.

Jak podało źródło gazety w Brukseli, zgoda KE w sprawie środków unijnych nie jest związana z groźbą weta Orbana w sprawie wsparcia finansowego dla Ukrainy.

W czwartek agencja Reutera donosiła, powołując się na źródła unijne, że decyzja w sprawie odblokowania środków dla Węgier ma być ogłoszona przed 15 grudnia.

W czwartek 23 listopada Komisja Europejska poinformowała również o zatwierdzeniu zmodyfikowanego planu Węgier na rzecz odbudowy i zwiększenia odporności, zawierającego rozdział RePowerEU. W przypadku pozytywnej decyzji ministrów finansów UE, Budapeszt może otrzymać około 920 mln euro zaliczki z KPO bez spełniania warunków, które wstrzymują wypłatę unijnych środków.

Komentarz z KE

Komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn wyraził przekonanie, że przywódcy unijny dojdą do porozumienia w sprawie 50 mld euro pomocy dla Ukrainy i nie ma obaw, że opór premiera Węgier Viktora Orbana przeszkodzi w tych planach – donosi dziennik „Nepszava”.

„Za każdym razem, gdy musieliśmy podejmować poważne decyzje w sprawie budżetu, Węgry groziły wetem, a potem zawsze znajdowaliśmy rozwiązanie” – powiedział Hahn cytowany przez „Nepszavę”.

Na czwartkowej konferencji prasowej szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas stwierdził, że rząd w Budapeszcie nie popiera nowelizacji unijnego budżetu ani rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Stanowisko to potwierdził w piątek sam Orban, proponując podpisanie przez UE umowy o strategicznym partnerstwie z Ukrainą zamiast akcesji.

Według premiera wsparcie finansowe dla Kijowa powinno być udzielane spoza budżetu unijnego za pomocą specjalnego funduszu powołanego na mocy umowy międzyrządowej; w ten sposób każdy kraj wnosiłby taką kwotę, jaką uzna za stosowną.

„Przekazaliśmy Ukrainie dużo pieniędzy, ponad 100 mld euro, częściowo w formie broni, a częściowo w gotówce. Gdybyśmy wydali je na rozwój europejskiej gospodarki, byłaby teraz w lepszej kondycji” – podkreślił polityk.

Pod koniec listopada portal Politico poinformował o liście Orbana do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, w którym premier Węgier wzywał Radę Europejską do strategicznej dyskusji nad dotychczasową polityką unijną względem Ukrainy, grożąc zablokowaniem wszelkiej pomocy dla Kijowa. Michel spotkał się w poniedziałek z Orbanem w Budapeszcie, ale nie podano szczegółów tych rozmów.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ mms/

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (5)

dodaj komentarz
and00
"Komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn wyraził przekonanie, że przywódcy unijny dojdą do porozumienia w sprawie 50 mld euro pomocy dla Ukrainy..."

Czyli nam nie dali, bo nie spełniamy standardów, a Ukraina z całą swoją gigantyczną korupcją, zakazem krytykowania rządu w prasie, przekupnymi sędziami, posłami i policją
"Komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn wyraził przekonanie, że przywódcy unijny dojdą do porozumienia w sprawie 50 mld euro pomocy dla Ukrainy..."

Czyli nam nie dali, bo nie spełniamy standardów, a Ukraina z całą swoją gigantyczną korupcją, zakazem krytykowania rządu w prasie, przekupnymi sędziami, posłami i policją kasę dostanie?

Dziękuję za sprawiedliwość ludową
samsza
Ze strony Węgier nie będzie weta, jak wprowadzicie dwie niewielkie zmiany prawne i przeprowadzicie je w PE i KE.
No i w dzienniku musi się pojawić...
:)
trooper
Wywalić Węgry z UE i będzie spokój. Może pod presją się ogarną i wrócą do normalności.
and00
Ja to mam nadzieję że to ludzie w UE się ogarną, wywalą lewackich internacjonalistów na zbitą twarz i wtedy dopiero wszystko wróci do normalności
przedsiebiorca30
UE strzeliła sobie w kolano i jest dowodem, że politycy nigdy nie myślą wystarczająco daleko do przodu. W traktatach powinno być zapisane, że państwa UE powinny być rzeczywistymi demokracjami, inaczej między innymi my płacimy składki na Państwa które są realnymi autokracjami i pozorowanymi demokracjami, a tak naprawdę wyłudzają z UE strzeliła sobie w kolano i jest dowodem, że politycy nigdy nie myślą wystarczająco daleko do przodu. W traktatach powinno być zapisane, że państwa UE powinny być rzeczywistymi demokracjami, inaczej między innymi my płacimy składki na Państwa które są realnymi autokracjami i pozorowanymi demokracjami, a tak naprawdę wyłudzają z nas kasę na swoje interesy. Tylko UE w której decyduje większość, a nie jednomyślność bo to gwarancja zagłady jak I Rzeczpospolitej. Każdy może sobie z niej wyjść w dowolnym momencie, to i tak jest luksus który mi np. nie jest dany, bo ja nie mogę wypowiedzieć niepodległości względem Państwa polskiego jeśli mi się coś w nim nie podoba. A było tego dużo przez ostatnie 8 lat.

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki