Węgry: antyrządowy protest przeciwko reformie szkolnictwa

Tysiące uczniów, rodziców i nauczycieli zgromadziły się w sobotę przed parlamentem w stolicy Węgier Budapeszcie, protestując przeciwko zmianom wprowadzonym w systemie oświaty przez prawicowy rząd Viktora Orbana.

Mimo ulewnego deszczu demonstranci zebrali się na placu Kossutha, trzymając transparenty z napisami "Nie wyganiajcie z kraju naszej młodzieży" i "Oddajcie nam wolność nauczania". Protestowano przeciwko odebraniu szkołom autonomii w nauczaniu i wprowadzeniu do programu treści ideologicznych.

Przy wtórze węgierskiego hymnu narodowego skandowano m.in. "Nie dopuścimy do tego!", "Orban precz!", "Zdrajcy!".

Podczas demonstracji zorganizowanej przez nauczycielskie związki zawodowe wysunięto 25 postulatów, w tym przywrócenia nauczycielom prawa do wyboru materiałów, ograniczenia programu nauczania i liczby przedmiotów wymaganych od uczniów, przywrócenia dyrektorom szkół prawa do podejmowania decyzji w sprawie zarządzania placówkami, w tym zatrudniania, zniesienia zasady obowiązkowego pensum nauczycielskiego oraz przywrócenia obowiązku szkolnego do 18. roku życia.

Przewodnicząca jednego z dwóch największych związków zawodowych nauczycieli PSZ Piroska Gallo oskarżyła rząd o rujnowanie systemu oświaty, który po wprowadzonych zmianach stał się "zły dla dzieci, nauczycieli, rodziców i całego kraju". Podkreślała, że obecny model nauczania nie jest wystarczający, a "klucz do rozwoju kraju znajduje się w szkolnej klasie".

W 2013 roku rząd odebrał gminom kompetencje w zakresie prowadzenia szkół i poddał je nadzorowi centralnej instytucji z siedzibą w Budapeszcie, która odtąd kontroluje wszystkie szkoły państwowe i decyduje o losie ok. 120 tys. nauczycieli. Konieczność tych zmian argumentowano m.in. potrzebą wychowywania uczniów w duchu chrześcijańsko-patriotycznym - pisze agencja APA.

Krytycy wskazują, że nowe zasady doprowadziły do przeciążenia nauczycieli pracą, wydłużyły ich godziny pracy, odebrały im prawo do wybierania podręczników oraz zmusiły do korzystania z książek zawierających błędy.

Fala demonstracji przeciwko reformie w oświacie rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu od miasta Miszkolc na północnym wschodzie Węgier, gdzie nauczyciele napisali petycję do rządu w sprawie przywrócenia szkołom autonomii i zorganizowali pierwszy protest.

Rząd w reakcji na te wystąpienia zdymisjonował sekretarza stanu ds. oświaty oraz rozpoczął negocjacje z nauczycielami, te jednak zakończyły się w piątek bez porozumienia. (PAP)

akl/ ap/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 9 ~wracek

Pewnie jak zwykle fundacje i organizacje organizujące protesty są hojnie opłacane przez międzynarodowego przestępce Sorosa, przemysł aborcyjny, lobby homoseksualne.

! Odpowiedz
0 2 ~reptilian

A za wszystkim stoją reptilianie.

! Odpowiedz
1 7 ~solo

niedługo zdaje się i nas to czeka ...

! Odpowiedz
1 3 ~polskicukier

Po co obowiązek szkolny do 18 roku życia? Przecież to absurd!

! Odpowiedz
14 15 ~owal

tytul powinien brzmiec "Wegierski odlam KOD-u, w liczbie ok 250 osob, przeciwko rzadowym planom naprawy szkolnictwa wegierskiego"

! Odpowiedz
5 4 ~edek

naprawy? - chyba, że jest to naprawa poprzez popsucie - taki nowy tryb naprawy popularny ostatnio u nas

! Odpowiedz
12 10 ~meichnik

po usuniętych komentarzach poznać czym śmierdzi ten portal.

! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 17 ~endi

mają rację , bo jakim prawem ktoś narzuca dzieciom wychowanie w duchu patriotyczno - chrześcijańskim ? rodzice powinni nie posyłać dzieci do takich szkół . Szkoła ma uczyć , przygotowywać do zawodu , a nie ideologizować

! Odpowiedz
15 10 ~xx

Jeśli nie chrześcijaństwo to co?.Nie ma pustki w sferze wiary.Zawsze znajdzie się jakiś szaman,mułla ,ksiądz czy sekretarz partii który zagwarantuje Ci otuchę,oczywiście nie za nic.Pole nie orane zarasta chwastami a rodzaj pługa to szczegół,Patriotyzm-co w tym złego?. Wszystkie te tematy trzeba jednak kontrolować,kochać ale i trzymać w ryzach-jak dziecko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil