Węglowy poker na GPW. Bumech szybko traci, CoalEnergy gwałtownie zyskuje

Michał Kubicki2022-09-13 11:50, akt.2022-09-13 17:36redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-09-13 11:50
aktualizacja
2022-09-13 17:36

Na GPW w tym tygodniu uwagę inwestorów skupiają spółki węglowe. Bardzo dużo dzieje się, patrząc na dynamikę notowań, na akcjach Bumechu i CoalEnergy. W obu przypadkach sentyment zmienił się nagle i bez jednoznacznego powodu.

Węglowy poker na GPW. Bumech szybko traci, CoalEnergy gwałtownie zyskuje
Węglowy poker na GPW. Bumech szybko traci, CoalEnergy gwałtownie zyskuje
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

Poniedziałek na GPW przyniósł bardzo ciekawą sesję, w której gwałtowny wzrost i dynamiczna wyprzedaż dotknęły akcje CoalEnergy w pierwszym przypadku i Bumechu w drugim. Kurs ukraińskiej spółki notowanej na GPW rósł od samego początku poniedziałkowej sesji w efekcie informacji o wyzwalaniu kolejnych okupowanych terenów w obwodzie donieckim i charkowskim. Ostateczne wzrost kursu wyniósł 76,27 proc. Z kolei notowania Bumechu skończyły poprzednią sesję niżej o 21,93 proc. po ich załamaniu w drugiej części sesji.

We wtorek minitrend na spółkach był kontynuowany. Na obu walorach doszło także do zawieszenia notowań. Popularne „widły” to efekt zbyt dużej zmienności ceny akcji konkretnej spółki. W przypadku CoalEnergy była ona wypadkową popytu, która w pierwszej godzinie wyniosła kurs o 49,5 proc. wyżej. Dla Bumechu widły oznaczały kolejne uderzenie podaży sprowadzającej cenę o 15 proc. niżej.

Węglowe spółki to naturalni beneficjenci rynkowych uwarunkowań i otoczenia makroekonomicznego. Ceny węgla na rynkach wciąż są notowane wysoko, z tym że jedna ze spółek faktyczne zarabia na węglu, a druga przestała informować o swojej bieżącej działalności.

Ceny węgla na rynkach w USD, macromicro.me

W przypadku CoalEnergy trudno dopatrywać się fundamentalnych przesłanek stojących za tak gwałtownym wzrostem akcji. W ciągu dwóch dni cena od piątkowego zamknięcia do wtorkowego maksimum wzrosła o 163,5 proc. Spółka nie podała szczegółowych informacji dotyczących jej kopalni znajdujących się w obwodzie donieckim i czy informacje z frontu mają przełożenie na jej zdolności operacyjne. Jeszcze w maju przekazywała tradycyjnie raport o comiesięcznym wydobyciu, jednak dane za kolejne miesiące już się nie pojawiły. We wtorek panowała duża zmienność na kursie spółki, bo blisko 50-proc. poranne wzrosty zostały szybko zminimalizowane do ok. 5 proc. przed godz. 11.00. Ostatecznie, mimo słabego sentymentu w końcówce, kurs wzrósł we wtorek o 21,15 proc., przy wysokich obrotach (11,7 mln zł), jak na spółkę o kapitalizacji 115 mln zł (po wzrostach).

Bankier.pl

Z kolei na Bumechu silny trend wzrostowy został nagle zachwiany uderzeniem podaży, która pojawiła się w momencie gdy inwestorzy liczyli na zmierzenie się kursu z psychologicznym poziomem 100 zł. Szczyt obecnej hossy wypadł na poziomie 90,75 zł za akcję, zanotowany w czwartek 8 września. Po czym już w piątek nastąpił nieco większy spadek (-5,17 proc.). Prawdziwe uderzenie podaży przyszło jednak z początkiem bieżącego tygodnia.

Oferta specjalna Finax dla czytelników Bankier.pl

Finax to robodoradca, który daje Ci możliwość prostego i zautomatyzowanego inwestowania. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście „Finax uczy inwestowania na giełdzie".

Finax wraz z Bankier.pl przygotował promocję dla naszych Czytelników: kupon na 20 euro, którym można zasilić inwestycję! Z oferty mogą skorzystać nowi użytkownicy Finax, tj. tacy, którzy dotychczas nie dokonywali w serwisie rejestracji i nie posiadali w nim konta.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać voucher?

  1. Zarejestrować się na stronie promocji www.bankier.pl/finax i zaznaczyć wymagane zgody. Potwierdzić rejestrację.
  2. Wypełnić ankietę i założyć konto Finax.
  3. Zweryfikować swoją tożsamość i wpłacić minimum 100 zł na swoje konto.

Po potwierdzeniu przez Finax wykonania ostatniej czynności poprosimy o uzupełnienie danych i wyślemy kod, którym można zasilić swoje konto na kwotę 20 euro. Z oferty można skorzystać tylko do 18 września 2022 r., a liczba kuponów jest ograniczona!

Pamiętaj, że w promocji biorą udział tylko wnioski, które zostały złożone za pośrednictwem strony www.bankier.pl/finax, po rejestracji! Jeśli będziesz chciał wypłacić środki przed upływem 3 miesięcy od założenia konta, Finax może potrącić wartość kuponu, czyli 20 euro, z salda Twojego konta.

Szczegóły znajdziesz a stronie www.bankier.pl/finax

Dodatkowe korzyści przy założeniu konta Finax dla dziecka: nowi małoletni klienci, którzy otworzą rachunek w Finax do 31.12.2022 r., z chwilą otwarcia rachunku otrzymają zniżkę na zniżkę na pierwszy otwarty portfel (01). Dzięki niej środki na rachunku do kwoty 1 380 EUR (~6 000 PLN) zwolnione będą z opłaty za zarządzanie przez 365 dni od dnia otwarcia rachunku, dodatkowo nie zapłacą też aż do ukończenia 18 roku życia za księgowanie wpłat do kwoty łącznie 1380 EUR.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

Ponad 20-proc. przecena akcji w poniedziałek, a we wtorek ok. godz. 11 spadki przekraczały 17 proc., co oznacza, że od czwartkowego maksimum kurs był niżej o ponad 41 proc. Na koneic sesji we wtorek, kurs był niżej o 6,06 proc.

Jednym z tropów silnej przeceny mogły być doniesienia agencji Bloomberga o pracach prowadzonych w UE na rzecz ograniczenia cen energii, zakładających m.in. nałożenie specjalnego podatku od zysków także na firmy węglowe. Jednak kurs np. Bogdanki (-0,7 proc.) nie reagował w ten sposób, a odpływ kapitału na Bumechu był zdecydowany. W poniedziałek obroty wyniosły 19,2 mln zł, a we wtorek przekroczyły 70,9 mln zł i były piątymi najwyższymi na całej GPW. 

Po sesji 16 września Bumech ma wejść do indeksu mWIG40. Z kolei 29 września będzia dniem ustalenia prawa do dywidendy w wysokosci 1 zł na akcję. 

Bankier.pl

Węglowy poker na GPW trwa dalej. Dynamiczne wzrosty zamieniają się w jeszcze szybsze spadki. Inwestorzy bacznie śledzą rozwój sytuacji i informacje napływające na rynek. Otoczenie zmienia się bardzo szybko, a polityka i rozwiązania regulacyjne stanowią coraz istotniejsze ryzyko. Na kilka pytań na pewno odpowiedzą raporty okresowe. Bumech swój za I półrocze pokaże w przyszłym tygodniu, 23 września. CoalEnergy pod koniec maja poinformował o przesunięciu publikacji swojego raportu za 9 miesięcy roku fiskalnego 2022 (zakończonych 31 marca) ze względu na działania wojenne. Spółka nie podała nowego terminu. 

Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Komentarze (1)

dodaj komentarz
rozsadny_gosc
Ktoś tu chyba nie zdążył kupić:)

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki