REKLAMA

Węglowa sesja na GPW. Spokojnie na indeksach gorąco na spółkach

2022-11-29 17:02
publikacja
2022-11-29 17:02

Handel na GPW we wtorek przyniósł niewielkie zmiany indeksów, co nie oznacza, że sesja przeszła bez echa. Uwaga inwestorów skupiona była na dużych spółkach z WIG20, które pokazały wyniki za III kwartał. Mocne wzrosty na JSW wsparły sentyment do innych węglowych spółek.

Węglowa sesja na GPW. Spokojnie na indeksach gorąco na spółkach
Węglowa sesja na GPW. Spokojnie na indeksach gorąco na spółkach
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

WIG20 zyskał 0,43 proc. przy wzroście WIG o 0,35 proc. Z kolei mWIG40 był wyżej o 0,41 proc. Natomiast spadek o 0,27 proc. zaliczył sWIG80. Obroty przekroczyły 1,26 mld zł, z czego 1,09 mld dotyczył WIG20.

Bankier.pl

Rano na rynkach panował dosyć dobry sentyment płynący ze spekulacji, że wkrótce zostanie ogłoszone zakończenie polityki "zero COVID" w Chinach. Późniejsza konferencja chińskich władz właściwie niewiele wniosła do dyskusji nt. ewentualnego złagodzenia surowej polityki epidemiologicznej, która toczy się w ostatnich dniach. Ale jest to temat na uboczu podstawowej narracji rynków, która przede wszystkim dot. polityki banków centralnych, zwłaszcza w tygodniu publikacji odczytów CPI z kilku gospodarek oraz ważnych dla Fedu tzw. payrollsów.

Europejczycy ważyli do tego wydźwięk sesji na Wall Street, która zakończyła się spadkami, także w efekcie „jastrzębich” wypowiedzi członków Fedu. Nie przeszkodziło to jednak zwyżkom cen kontraktów terminowych na tamtejsze indeksy notowanych od rana.

Chęć powrotu do wzrostów zdominowała w tym układzie pierwsze takty sesji w Europie i na GPW, ale okazała się trudna do utrzymania w kolejnych godzinach handlu. W efekcie na parkiecie w Warszawie obserwowane było cofnięcie z porannych sesyjnych maksimów, skontrowane w końcówce wzrostami, których impuls przyszedł wraz ze słabnącymi dolarem i wzrostami po otwarciu rynku kasowego w USA.

W Warszawie sektorowo rynek podzielił się 9 do 5 na korzyść branż ze wzrostami. Najwięcej zyskały górnictwo (4,82 proc.) i paliwa (3,34 proc.). Po drugiej stronie były przede wszystkim gry (-3,95 proc.). 

Na GPW niewielkich zmiany na WIG20 kryją za sobą spore zmiany kursów poszczególnych spółek, które w największym stopniu były odpowiedzią na publikowane przez najpopularniejszych emitentów raporty finansowe za III kwartał.

Najmocniej wyróżnił się kurs JSW (16,03 proc.) po publikacji lepszych od oczekiwań wyników. Mocne dane po raz pierwszy ujmujące w księgach efekt przejęcia Lotosu pokazał PKN Orlen  (3,51 proc.).

Także po wynikach wyraźnie zareagował kurs CD Projektu (-5,08 proc.). Jednak w tym wypadku doszło to zdecydowanej realizacji zysków, zwłaszcza że kurs ma za sobą kilka tygodni mocnych wzrostów.

Drugim pod względem skali spadków w koszyku był kurs Allegro (-4,35 proc.), który z kolei wyniki pokaże w środę.

Na minusie był również w większości sektor bankowy obecny w WIG20: PKO BP spadł o 0,84 proc., Pekao zniżkowało o 0,94 proc., a Santander o 0,45 proc. Tylko kurs mBanku zaliczył wzrost o 0,64 proc.

W drugiej linii mocne wzrosty węglowego JSW wsparły sentyment do innych branżowych spółek, z których kurs Bogdanki poszedł do góry o 5,18 proc., a Bumechu o 7,69 proc. i byli to liderzy pod względem skali wzrostów w mWIG40. Wyraźniej przeceniono akcje Huuge (-3,54 proc.).

Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na kurs GreenX (39,66 proc.), który poinformował o zakończeniu posiedzenia sądu w ramach międzynarodowego postępowania arbitrażowego przeciwko Polsce. Sprawa dotyczy sporu i pozwu o odszkodowanie o wartości ok. 4 mld zł. W przypadku Biomedu (-5,71 proc.) pojawiły się informacje o emisji akcji w celu realizacji strategii spółki, w tym inwestycji w zakład produkcyjny. 

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
towarzysz jarząbej robi swoją robotę, często pcha akcje w górę

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki