REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Węglokoks: zapora na granicy z Białorusią wymaga ok. 51 tys. ton stali

2021-12-01 15:39
publikacja
2021-12-01 15:39
Węglokoks: zapora na granicy z Białorusią wymaga ok. 51 tys. ton stali
Węglokoks: zapora na granicy z Białorusią wymaga ok. 51 tys. ton stali
/ Straż Graniczna

Budowa ok. 187-kilomerowej zapory na granicy polsko-białoruskiej będzie wymagała ok. 51 tys. ton stali, której dostawy w całości zabezpieczy Grupa Węglokoks. Na bazie dostarczonych przez Grupę profili i kształtowników powstanie ponad 37 tys. przęseł – wynika z informacji Węglokoksu.

We wtorek pełnomocnik ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej Marek Chodkiewicz poinformował, iż panele do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej będą dostarczone przez konsorcjum dwóch polskich spółek – Grupy Węglokoks i Mostostalu Siedlce. W środę prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek przedstawił PAP techniczne szczegóły przedsięwzięcia.

„Dla nas jest to pewien łańcuch wartości, w którym nasze spółki Huta Łabędy w Gliwicach i Huta Pokój Profile w Rudzie Śląskiej będą odpowiedzialne za produkcję kształtowników i profili zimnogiętych, natomiast rolą spółek Huta Pokój Konstrukcje i ZEM Łabędy będzie - na bazie tych profili - produkowanie, spawanie i ocynkowanie przęseł tej zapory” – wyjaśnił prezes Węglokoksu.

Następnie gotowe elementy będą transportowane ze Śląska w wyznaczone miejsca blisko granicy, skąd odbiorą je firmy montujące zaporę. Spółki z Grupy Węglokoksu wyprodukują mniejszą część (kilka tysięcy) gotowych przęseł; pozostałymi zajmie się Mostostal Siedlce, na bazie dostarczonych przez Węglokoks profili i kształtowników. Całą stal do produkcji zabezpieczy katowicka spółka.

„Obecnie rozmawiamy z Mostostalem Siedlce, ustalając szczegóły techniczne, np. jak będzie wyglądać przepływ kształtowników, profili, modułów itd.” – poinformował Tomasz Heryszek, potwierdzając, iż trwają prace nad umową konsorcjum, która określi szczegółowe obowiązki stron.

„My będziemy odpowiedzialni za całość i rytmiczność dostaw stali oraz kształtowników, a także produkcję części przęseł. Natomiast Mostostal Siedlce jest odpowiedzialny m.in. za wytworzenie większości przęseł” – sprecyzował prezes Węglokoksu.

Jak powiedział, Grupa Węglokoks zgłosiła swój akces do udziału w budowie zapory granicznej, gdy tylko pojawiła się taka inicjatywa.

„W naszej Grupie znajdują się spółki należące do największych producentów tego typu profili stalowych oraz takie, które na co dzień zajmują się produkcją bardzo niestandardowych konstrukcji stalowych. Tym samym jesteśmy bodaj najbardziej w Polsce predystynowani do udziału w budowie zapory, której konstrukcja składa się ze stalowych elementów. Bardzo istotne jest również to, że jesteśmy spółką Skarbu Państwa” – podkreślił Heryszek.

„Mówimy o zamówieniu publicznym, które musi być zrealizowane przede wszystkim szybko, sprawnie, przy zachowaniu najwyższych standardów jakościowych. Potrzebna jest pewność i terminowość dostaw. Wybrane do realizacji tego celu konsorcjum gwarantuje, że projekt będzie wykonany w stu procentach jak należy” – zapewnił szef katowickiej spółki.

Przypomniał, że Węglokoks, w którego grupie kapitałowej są firmy z sektorów górniczego, hutniczego, logistycznego, energetycznego i ciepłowniczego, angażuje się w rozmaite przedsięwzięcia ważne dla Polski i lokalnej społeczności – m.in. spółka uruchomiła w Pyrzowicach szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19; to obecnie jedyna taka placówka w woj. śląskim.

Jak wcześniej informowali przedstawiciele MSWiA, zabezpieczenie na liczącej ok. 187 km granicy polsko-białoruskiej będzie mierzyło 5,5 m wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą, jak czujniki ruchu wzdłuż całej granicy czy kamery.

Powodem budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy jest presja migracyjna. Od 2 września w pasie przygranicznym obowiązywał stan wyjątkowy, natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji obowiązuje tam zakaz przebywania, obejmujący 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim. Wprowadzono go na mocy znowelizowanej ustawy o ochronie granicy państwowej.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (17)

dodaj komentarz
marszalek2020
Donald "Lew Skaza" Tusk to pewnie zrobiłby taki przetarg, że szło by to przez Nowaka (20%) do firm z Białorusi lub Rosji. Czyli Polacy płacą a reszta świata zarabia, a koledzy Skazy najwięcej :)
margin50
Koledzy Ucha Prezesa najwieksze profity otrzymaja po poswieceniu slupow prze ojca dyrektora.
langdon25
Przetarg na dostawę Hot dogów i kawy na budowę muru oczywiście wygrał Omajtek ?

Mejza wyszkoli budowniczych muru z technik PR i profesjonalnej sprzedaży ?

Sprzęt leczniczy i bhp na budowę dostarczy bez przetargu szumowina i instruktor narciarstwa ?
lukaszslask
Dziekuje Bardzo za obrone Granic,zastanawiam sie tylko nad tym czy budowa ma sens....
skoro nie mozemy interweniowac bezposrednio na ataki Bialorusi w postaci niszczenia zasiekow,zeby slusznie nie wywolac wojny,no to czemu Bialorusini nie mieli by tego nowego plotu rozjechac czolgiem czy jakims rosomakiem,skoro teraz rozwalaja
Dziekuje Bardzo za obrone Granic,zastanawiam sie tylko nad tym czy budowa ma sens....
skoro nie mozemy interweniowac bezposrednio na ataki Bialorusi w postaci niszczenia zasiekow,zeby slusznie nie wywolac wojny,no to czemu Bialorusini nie mieli by tego nowego plotu rozjechac czolgiem czy jakims rosomakiem,skoro teraz rozwalaja i nie ma reakcji....?
jaho31
Kto powiedział, ze nie możemy?
Na razie nie chcemy
A jak przyjadą Abramsy to do ochrony zapory wyznaczy się strefę bezpieczeństwa
np na 20km w głąb Białejrusi.
jaho31
Bardzo pozytywne działanie PIS z budową tego muru.
To jest powiedzenie:
Panie Putin, Panie Łukaszenka to MY decydujemy kto przekracza naszą granicę.


Na szczęście złodzieje z Platformy Kolaboracji i Targowicy Obywatelskiej nie zdążyli zlikwidować przez prywatyzację wszystkich polskich hut, więc jest potencjał
Bardzo pozytywne działanie PIS z budową tego muru.
To jest powiedzenie:
Panie Putin, Panie Łukaszenka to MY decydujemy kto przekracza naszą granicę.


Na szczęście złodzieje z Platformy Kolaboracji i Targowicy Obywatelskiej nie zdążyli zlikwidować przez prywatyzację wszystkich polskich hut, więc jest potencjał w kraju do wybudowania stalowego płotu a nie kartonowego.
300_pala
Nie ma problemu z zakupem stali… co innego z zakupem węgla w Państwowym PGG… tam można kupić 4 tony na auto….
darius19
od bandyckich rezimow ("ajwaj_" ich adwokatem) trzeba sie izolowac i solidarie przeciwstawiac
ajwaj_
Pierwszy rzad PL nieco suwerenny po-Magdalenkowy POPISOwy itd zrobi z tego zlom.
Nie bedzie zleconych przez kal-bojów Majdanów w Kijowie, Minsku, za co placa wszyscy

A majac partnerów wszedzie, nie jak wrogów PISia-PL i cene np. gazu bedzie sie mialo inna.
Dzis Bialorus wyhandlowala 128,52 za tysiąc metrów sześciennych
Pierwszy rzad PL nieco suwerenny po-Magdalenkowy POPISOwy itd zrobi z tego zlom.
Nie bedzie zleconych przez kal-bojów Majdanów w Kijowie, Minsku, za co placa wszyscy

A majac partnerów wszedzie, nie jak wrogów PISia-PL i cene np. gazu bedzie sie mialo inna.
Dzis Bialorus wyhandlowala 128,52 za tysiąc metrów sześciennych m3.

Dla PISi obowiazuja (chciany przez nich spot) 1 070 $/1 000 m3
ajwaj_
A ze sprawa ciepla, gazu jest wazna,
prawie kazdy kuma, a zimy porzadnej jeszcze nie ma
__________
""01 grudnia 2021 16:10
Mroźny listopad: UE wydala 20% rezerw na zimę,
Ukraina wydala wszystko""

Powiązane: Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki