REKLAMA

Węglokoks zakłada stabilizację cen węgla w najbliższych miesiącach

2023-09-28 14:40
publikacja
2023-09-28 14:40

Węglokoks zakłada, że w najbliższych miesiącach cena węgla na rynkach ustabilizuje się w okolicy 130-140 USD za tonę – poinformował PAP Biznes Sławomir Brzeziński, wiceprezes Węglokoksu.

Węglokoks zakłada stabilizację cen węgla w najbliższych miesiącach
Węglokoks zakłada stabilizację cen węgla w najbliższych miesiącach
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

„Ceny węgla są ustabilizowane od kilku miesięcy. Notowania API2 na ARA wynoszą ok. 130 dolarów za tonę i przewidujemy, że cena 130-140 dolarów utrzyma się przez najbliższe kilka miesięcy. To będzie punkt odniesienia na kolejne kwartały” – powiedział PAP Biznes Sławomir Brzeziński, w kuluarach Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu.

Jak poinformował, spółka realizuje bieżące kontrakty na rynku krajowym, jak i na rynku eksportowym. W zakresie eksportu firma skupiona jest na węglu koksującym. Szacuje jego eksport w tym roku na kilka mln ton.

Wiceprezes Węglokoksu ocenił, że kraj jest przygotowany na sezon grzewczy pod względem dostępności węgla.

„W przededniu sezonu grzewczego 2023/24 jako Polska jesteśmy w pełni przygotowani na dostarczenie węgla zarówno do gospodarstw domowych, jak i energetyki zawodowej. Rodzima produkcja i tegoroczny import w pełni odpowiadają na zapotrzebowanie węgla w sortymentach takich jak orzech, groszek. Nie ma problemu z nabyciem węgla zarówno na stronach internetowych polskich producentów, jak i na składach węglowych” – powiedział Brzeziński.

„Z tego co obserwujemy, ludzie mają jeszcze sporo zapasów z poprzedniego roku, więc sytuacja jaka miała miejsce przez chwilę w ubiegłym roku nam nie grozi. Jesteśmy w pełni uniezależnieni od rosyjskiego węgla. Z innych kierunków węgiel przypłynął, jest na składach” – dodał.

Jak wskazał, zapasy węgla mają energetyka zawodowa i ciepłownictwo.

Poinformował, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy Węglokoks zaimportował ok. 5 mln ton węgla, a łącznie do Polski wjechało w tym czasie 15-16 mln ton surowca. 

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki