Węglokoks będzie przedstawicielem firm okołogórniczych w Indiach

Katowicki Węglokoks podpisał porozumienie, ustanawiające spółkę przedstawicielem polskich firm okołogórniczych w Indiach - wynika z piątkowej informacji resortu energii. Umowa umożliwia też tworzenie konsorcjów z wieloma firmami, działającymi na rynku okołogórniczym i w handlu surowcami.

(fot. PHIL NOBLE / FORUM)

"Porozumienie dotyczy szerokiego wachlarza usług, od zaprojektowania, po obsługę, eksploatację zakładów górniczych oraz prowadzenie szkoleń i audytów" - podało Ministerstwo Energii.

Przedstawiciele Węglokoksu uczestniczyli w kończącym się tygodniu w wizycie polskich środowisk gospodarczych w indyjskim New Delhi, gdzie odbyło się posiedzenie Polsko-Indyjskiej Wspólnej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, Polsko-Indyjskie Forum Gospodarcze, a także seria spotkań z przedstawicielami indyjskich ministerstw: stali, energii, górnictwa oraz węgla.

Jak podał w piątek Węglokoks, podczas wizyty nastąpiło podpisanie dwóch memorandów o współpracy w zakresie szukania nowych rozwiązań na rynku stalowym i węglowym. Jedno z porozumień, o którym poinformował także resort energii, ustanawia spółkę przedstawicielem polskiej myśli technicznej oraz firm okołogórniczych na indyjskim rynku.

"Stoimy przed wielką szansą. Indie są ogromnym i perspektywicznym rynkiem, to jeden z największych producentów stali i węgla. W najbliższych latach chcielibyśmy być nie tylko traderem na rynku surowców, ale również eksporterem usług, rozwiązań, szkoleń oraz maszyn i urządzeń" - skomentował w piątek wiceprezes Węglokoksu ds. handlowych Tomasz Heryszek.

W praktyce oznacza to reprezentowanie przez Węglokoks polskich firm, które mogłyby na zagranicznych rynkach proponować jak najszerszą ofertę, od projektowania po obsługę i eksploatację zakładów górniczych, a także program szkoleń i audytów.

Według wiceprezesa Węglokoksu ds. finansowych Jarosława Jędryska Indie to nie jedyny kierunek możliwej ekspansji spółki. W ramach przyjętej strategii Węglokoks chce m.in. dywersyfikować portfel przychodów, szukać nowych rozwiązań i nowych rynków. "Jako lider konsorcjum, także z udziałem firm prywatnych, będziemy wnikliwie oceniać każdy z potencjalnych projektów" zapowiedział Jędrysek.

Cytowany w komunikacie Ministerstwa Energii wiceminister w tym resorcie Grzegorz Tobiszowski ocenił, że jeszcze dwa lata temu trudno było wyobrazić sobie, by polskie firmy górnicze mogły prezentować ofertę, która zainteresuje zagranicznych partnerów. "Polskie górnictwo było w kryzysie, jednak udało nam się ustabilizować sytuację w sektorze i dziś zarówno nasze firmy, jak i naukowcy, mają potencjał do tego, żeby śmiało rozwijać współpracę z zagranicznymi podmiotami" - wskazał Tobiszowski.

Podczas wizyty w Indiach przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, firmy Pebeka i Węglokoksu podpisały listy intencyjne o współdziałaniu z firmami indyjskimi. Deklaracje obejmują ofertę usług polskich firm, takich jak specjalistyczne roboty montażowe czy współpraca w drążeniu tuneli, budowie metra i budowie kopalń pod klucz - łącznie z dostawą, remontami i dzierżawą maszyn górniczych.

"Obecnie polskie firmy podejmują kolejne kroki ku temu, aby podbijać również zagraniczne rynki. Trzeba mieć odwagę podejmować śmiałe i czasem trudne decyzje, aby w przyszłości osiągać kolejne sukcesy. Podpisane porozumienia dają nadzieję na dalszy rozwój branży i zdobywanie kolejnych partnerów również z zagranicy" podkreślił cytowany w komunikacie Tobiszowski. (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Anna Mackiewicz

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil