REKLAMA

Węgierski szef dyplomacji: Wciąż brak poważnej propozycji KE ws. sankcji wobec Rosji

2022-05-16 15:58
publikacja
2022-05-16 15:58
Węgierski szef dyplomacji: Wciąż brak poważnej propozycji KE ws. sankcji wobec Rosji
Węgierski szef dyplomacji: Wciąż brak poważnej propozycji KE ws. sankcji wobec Rosji
fot. ADRIANO MACHADO / / Reuters

Węgry nadal nie otrzymały od Komisji Europejskiej poważnej propozycji w sprawie sankcji wobec Rosji – oświadczył w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w nagraniu na Facebooku.

„Komisja Europejska wywołała problem swą propozycją, stąd więc uzasadnione oczekiwanie ze strony Węgier i Węgrów, by także zaproponowała rozwiązanie dotyczące sfinansowania inwestycji i zrekompensowania lub zapobieżenia wzrostowi cen, co wymagałoby już całkowitego zmodernizowania struktury energetycznej Węgier rzędu 15-18 mld euro” – oznajmił Szijjarto.

Ponieważ – jak zaznaczył – nie sformułowano takiej propozycji rozwiązania i jest mało prawdopodobne, by to nastąpiło, Węgry zaproponowały, by wyjąć spod sankcji transport rurociągami.

Dodał, że w sporze dotyczącym sankcji jest element hipokryzji, gdyż propozycja KE przewiduje wielomiesięczny okres przejściowy, a więc nie miałaby na obecnym etapie żadnego wpływu na wojnę w Ukrainie.

Szijjarto podkreślił, że przyjęcie propozycji KE oznaczałoby dla Węgier konieczność wydania 500-550 milionów euro na zakłady przetwórstwa ropy i kolejnych 200 milionów na zwiększenie przepustowości rurociągu z Chorwacji na Węgry. Wskazał ponadto, że poza tym sankcje oznaczałyby wzrost cen ropy i gazu na Węgrzech o 55-60 proc., co odbiłoby się także na wszystkich innych cenach.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska 

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
I takiej propozycji KE nie będzie, bo i być nie może. Nikt nie wejdzie na rynek z tańszymi surowcami aniżeli rosyjskie. Unia wyrówna różnice? Czym? Kolejnym dodrukiem pustej waluty?

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki