REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Węgierski parlament przekłada sesję. Oddala się głosowanie nad rozszerzeniem NATO

2023-03-14 19:43
publikacja
2023-03-14 19:43

Węgry nie spieszą się do przegłosowania rozszerzenia NATO. Koalicja rządząca chce przesunąć przyszłotygodniową sesję parlamentu, mimo iż premier Victor Orban obiecywał, że tą sprawą zajmą się na początku tego roku

Węgierski parlament przekłada sesję. Oddala się głosowanie nad rozszerzeniem NATO
Węgierski parlament przekłada sesję. Oddala się głosowanie nad rozszerzeniem NATO
fot. Botond Horvath / / Shutterstock

Sesja węgierskiego parlamentu, która miała odbyć się w przyszłym tygodniu, ma zostać przesunięta na koniec marca albo początek kwietnia – podaje portal HVG, powołując się na list wicepremiera Zsolta Semjen, jaki otrzymała posłanka opozycyjnej Koalicji Demokratycznej Agnes Vadai. „Ten rząd jest prorosyjski, antyunijny, a teraz antynatowski” – podkreśliła posłanka w poście na Facebooku.

Przyczyną przełożenia sesji ma być „opóźnienie w toczących się negocjacjach z Komisją Europejską”. Jak podkreśla HVG, do tej pory rząd podkreślał, że kwestia rozszerzenia NATO nie jest związana z negocjacjami unijnymi. W związku z zamrożeniem funduszy unijnych dla Węgier, rząd w Budapeszcie zobowiązał się do wprowadzenia niezbędnych zmian legislacyjnych do końca marca.

Parlament rozpoczął debatę nad przystąpieniem dwóch państw nordyckich do NATO 1 marca. Choć rządząca koalicja Fidesz-KDNP otwarcie popiera akcesję, to zdecydowała się wysłać parlamentarną delegację do tych krajów, aby wyjaśnić niesprawiedliwą w ich ocenie krytykę w Finlandii i Szwecji dotyczącą stosunków wewnętrznych na Węgrzech. Pomimo powrotu delegacji termin głosowania znów ulega przesunięciu.

Sam Orban obiecał w listopadzie polskiemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu na spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej na Słowacji, że ratyfikacja przyjęcia nowych państw do NATO nastąpi „na pierwszej sesji parlamentarnej w nadchodzącym roku, a więc za niewiele ponad miesiąc”.

Do jak najszybszego zagłosowania za akcesją nowych krajów wezwała na początku marca prezydent Węgier Katalin Novak. Również Orban oficjalnie zarekomendował parlamentowi głosowanie za przyjęciem krajów nordyckich.

Prócz Węgier tylko Turcja nie zatwierdziła jeszcze przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO.

Z Budapesztu Marcin Furdyna

mrf/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
maxykaz
Węgry to takie zakamuflowane kacapy europejskie - przyjaciele PIS.
Raffmo
Wywalić Węgry z NATO. ruSS.cy dywersanci są nam niepotrzebni.
przedsiebiorca30
Po wojnie na Ukrainie trzeba wywalić Węgrów z NATO. Ja dla nich, za nich nie tylko bym się nie bił czy chronił ich terytorium, ale nawet żadnego sprzętu nie wysłał. Węgrzy z Orbanem to ruski troll przebrany za Europejczyka. Zgodnie z ich logiką można ich nawet napaść, zając ich terytorium, a oni dla braku eskalacji nie będą się bronić.Po wojnie na Ukrainie trzeba wywalić Węgrów z NATO. Ja dla nich, za nich nie tylko bym się nie bił czy chronił ich terytorium, ale nawet żadnego sprzętu nie wysłał. Węgrzy z Orbanem to ruski troll przebrany za Europejczyka. Zgodnie z ich logiką można ich nawet napaść, zając ich terytorium, a oni dla braku eskalacji nie będą się bronić. Aż mnie korci żeby ich najechać :)
jaszczura
Po wojnie Węgrzy sami doczołgają ze smyczą w zębach z powrotem do grona wiarygodnych państw, ale jeszcze muszą najpierw posmakować putinowskiej konfitury.

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki