Węgierska prasa: burzliwa reelekcja Tuska i rozczarowanie Polaków Orbanem

2017-03-10 10:34
publikacja
2017-03-10 10:34
Rada Europejska

O burzliwej reelekcji Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej i rozczarowaniu Polaków Viktorem Orbanem pisze w piątek prasa węgierska po szczycie UE. Media zwracają uwagę na polskie komentarze na kontach Orbana w sieciach społecznościowych.

Chociaż Warszawa była temu przeciwna, Tusk pozostał na stanowisku - tytułuje swą relację ze szczytu prorządowy dziennik "Magyar Idoek", pisząc o burzliwej reelekcji Tuska.

W ocenie dziennika Tusk praktycznie nie miał rywala, gdyż wysuwany przez Warszawę kandydat Jacek Saryusz-Wolski według informacji prasowych nawet się nie pojawił na rozpoczętym wczoraj szczycie.

Gazeta dodaje, że eksperci z góry przewidywali zwycięstwo Tuska, gdyż cieszy się on w Brukseli dużą popularnością, a poza tym do jego reelekcji potrzebne było poparcie tylko 72 proc. państw członkowskich.

Inna prorządowa gazeta, "Magyar Hirlap" wybija na pierwszej stronie w relacji ze szczytu słowa Orbana, że dla Węgier najważniejsza jest sprawa migracji.

Opozycyjny dziennik "Magyar Nemzet" pisze, że Polacy bardzo się zawiedli na Viktorze Orbanie, który na szczycie zagłosował za Tuskiem, tłumacząc to przynależnością węgierskich partii rządzących do Europejskiej Partii Ludowej. Według gazety Tusk na szczycie skradł show.

Dziennik zwraca uwagę, że w tej sprawie nie było jedności Grupy Wyszehradzkiej, a węgierski premier nie sprzedawał kota w worku, bo od razu po przybyciu do Brukseli zapowiedział poparcie Tuska.

Podoba się to Polakom czy nie, wybór Tuska jest już nieodwracalny i jeśli nie stanie się cud, pozostanie przewodniczącym Rady Europejskiej do 2019 r. pisze dziennik. Dodaje, że niepoparcie przez Polskę wniosków szczytu UE, co zapowiedziała premier Beaty Szydło, byłoby rzeczywiście mocnym komunikatem, ale jednocześnie prawdopodobnie oznaczałoby dość poważną izolację Polski.

Dziennik pisze, że rola szefa Rady Europejskiej nie jest niesłychanie ważna, ale w tych groźnych czasach wymiana szefa Rady, który zasadniczo dobrze wykonuje swoją pracę, zagroziłaby stabilności i ciągłości, których unia bardzo teraz potrzebuje. Gazeta ocenia też, że spór w Polsce wokół Tuska to przede wszystkim problem natury wewnętrznej.

Media węgierskie zwracają też uwagę, że na kontach społecznościowych Orbana po poparciu przezeń Tuska pojawiło się wiele polskich komentarzy. "Magyar Nemzet" podkreśla przy tym, że choć na Facebooku często pisano o Orbanie "Wstyd!", "Zdrajca!", "Judasz!", to były też słowa podziękowania pod jego adresem.

Poparcie Tuska przez Orbana komentowano też na Twitterze, wyrzucając węgierskiemu premierowi m.in., że polsko-węgierska przyjaźń to tylko słowa. (PAP)

mw/ kar/ pro/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Janko
Kto słuchał przemówień Orbana (w okresie kilku lat) to inteligentny,wykształcony gość.
Przy nim Kaczor to miernota.Obraca Jarkiem jak się mu chce. Orban świetnie się czuje w Brukseli.To Europejczyk pełną gębą.Dlaczego Jarek tak boi się premierostwa.Dlatego,że nie pasuje do elity europejskiej ligi politycznej.Nie
Kto słuchał przemówień Orbana (w okresie kilku lat) to inteligentny,wykształcony gość.
Przy nim Kaczor to miernota.Obraca Jarkiem jak się mu chce. Orban świetnie się czuje w Brukseli.To Europejczyk pełną gębą.Dlaczego Jarek tak boi się premierostwa.Dlatego,że nie pasuje do elity europejskiej ligi politycznej.Nie zna języka.Pamiętajcie jaką sierotą był jego brat na salonach Europy.Krajowy pyskacz
~Hm
Slugusy zawsze beda klaniac sie panow w pół .
~kp
śmieszni jesteście, już nie tylko w Polsce ale w całej Europie. Tylko, że wstyd za was ponosi też ten "gorszy sort"
~Martin
Wstydzisz się że jesteś Polakiem? Dlatego uważasz się za gorszy sort. To podnieś głowę do góry, bo choć Cię nie znam i nic o Tobie powiedzieć nie mogę, to na pewno nie uważam Cię za kogoś gorszego.
~NYT
i targowice - co na jedno wychodzi.

Powiązane: Donald Tusk szefem Rady Europejskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki