REKLAMA
WAŻNE

Węgiel w Chinach nie przestaje tanieć

2021-10-28 07:54
publikacja
2021-10-28 07:54
Węgiel w Chinach nie przestaje tanieć
Węgiel w Chinach nie przestaje tanieć
fot. Evgeniy Isaychev / / Shutterstock

Od 7 sesji tanieją kontrakty terminowe na węgiel energetyczny w Chinach. Kontrakt na węgiel energetyczny na Zhengzhou Commodity Exchange zniżkuje o 154,6 juanów do 1.033,8 juanów za tonę - informują maklerzy.

Organ planistyczny Chin - Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform - zamierza ograniczyć ceny sprzedawanego węgla energetycznego, aby złagodzić krajowy kryzys, który wymusił racjonowanie energii elektrycznej, a nawet spowodował braki w zasilaniu w dużych miastach.

Komisja podała w komunikacie, że konsultowała z branżą wydobywczą i producentami energii, jaki jest rozsądny zakres cen węgla, ale nie podała konkretnych kwot.

Anonimowe źródła zbliżone do rozmów wskazują, że górna granica cen węgla energetycznego może wynosić 440 juanów za tonę z możliwością 20 proc. zwyżki. Bezwzględny pułap cen może wynieść 528 juanów za tonę.

"440 juanów za tonę węgla energetycznego prawdopodobnie będzie miało zastosowanie w dostawach terminowych z kopalń węgla do kluczowych użytkowników, takich jak elektrownie" - wskazuje Jia Zheng, trader Shanghai Dongwu Jiuying Investment Management Co.

"Wytyczne dotyczące dostaw węgla dla innych użytkowników, o których decydują samorządy, mogą być ustalane na wyższym poziomie" - dodaje.

Plan związany z cenami węgla energetycznego ma obowiązywać do 1 maja przyszłego roku, a teraz oczekuje na zatwierdzenie przez chiński rząd, chociaż może jeszcze ulec pewnym zmianom.

aj/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
przemek_opinia
Dlaczego jeśli cena surowca rośnie to cena kontraktów terminowych spółek spada?
andregru
Organ planistyczny PIS - Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform w Polsce coś robi ?

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki