REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Węgiel tanieje. Zapasy w kopalniach rosną, górników ubywa

2013-08-30 11:36
publikacja
2013-08-30 11:36

Ceny sprzedaży i koszty wydobycia węgla spadają, rosną natomiast jego zapasy w kopalniach - wynika z danych opublikowanych dziś przez Ministerstwo Gospodarki

Cena zbytu węgla w I półroczu 2013 roku spadła o 13,1 proc. rdr i wyniosła 303,85 zł/tonę - podało Ministerstwo Gospodarki. Z tego: cena zbytu ogółem węgla do celów energetycznych uległa obniżeniu o 9,4 proc., natomiast cena zbytu węgla do koksowania zmniejszyła się o 26,1 proc.

Stan zapasów węgla kamiennego ogółem w kopalniach na koniec czerwca 2013 r. wynosił 8.436,6 tys. ton i w porównaniu do analogicznego okresu w 2012 r. wzrósł o 2.884,9 tys. ton - podał resort gospodarki w opracowaniu kwartalnym.

Sprzedaż ogółem węgla kamiennego w tym okresie wyniosła 36.138,3 tys. ton i w porównaniu do odpowiedniego okresu 2012 r. była wyższa o 1.610,8 tys. ton.

"W okresie tym nastąpiło obniżenie sprzedaży na rynek krajowy o 1.336,7 tys. ton (o 4,2 proc.), przy dwukrotnym wzroście sprzedaży węgla na wywóz i eksport (o 2.947,4 tys. ton)" - napisano.

Koszty w dół, górników ubywa

Jak wynika z danych MG, koszty produkcji węgla w I półroczu 2013 roku spadły o 0,5 proc. rdr, przy spadku produkcji o 4,2 proc.

"W okresie styczeń - czerwiec 2013 r. koszty produkcji węgla w górnictwie węgla kamiennego wyniosły 11.418,3 mln zł i były niższe od poniesionych w analogicznym okresie 2012 r. o 53,1 mln zł (o 0,5 proc.), przy spadku produkcji węgla kamiennego o 4,2 proc." - napisano w raporcie.

Koszty wynagrodzeń wraz z narzutami na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia wyniosły łącznie 5.710,7 mln zł i były wyższe niż w okresie styczeń - czerwiec 2012 r. o 16,4 mln zł (o 0,3 proc.), przy zmniejszeniu przeciętnego zatrudnienia o 2.516 osób (o 2,3 proc.). Udział wynagrodzeń wraz z narzutami w kosztach produkcji zwiększył się z 49,6 proc. do poziomu 50,0 proc.

Średni jednostkowy koszt produkcji węgla w okresie w górnictwie węgla kamiennego wyniósł 309,42 zł/t i wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu 2012 r. o o 3,9 proc.), głównie poprzez 4-procentowy spadek produkcji.

MG podał, że poniesione nakłady inwestycyjne w okresie styczeń - czerwiec 2013 r. wyniosły 1.296,1 mln zł i były o 170,6 mln zł niższe niż w analogicznym okresie 2012 r.

Z kolei wynik finansowy netto górnictwa węgla kamiennego był dodatni i wyniósł 15,6 mln zł.

"W porównaniu do analogicznego okresu 2012 r., w którym wynik finansowy netto górnictwa wynosił 1.153,2 mln zł, nastąpiło pogorszenie o 1.137,6 mln zł. Pogorszenie wyniku finansowego netto górnictwa węgla kamiennego było skutkiem zmniejszenia wyniku ze sprzedaży węgla o 1.621,2 mln zł" - napisano w raporcie.

MG podał, że zatrudnienie w sektorze górnictwa węgla kamiennego zmniejszyło się ze stanu 113.256 osób na dzień koniec 2012 r. do 110.185 osób na dzień 30.06.2013 r.

Komentuje Sławomir Stroński, redaktor Bankier.pl
Sławomir Stroński

Czarne chmury nad polskim węglem

Przedstawione dane pokazują wyraźny kryzys, w jakim znajduje się branża wydobywcza. W 2012 roku w Polsce wydobyto 79,5 mln ton węgla, czyli około 320 tys. ton dziennie. Już w połowie ub. r. Ministerstwo Gospodarki informowało o rosnących zwałach węgla w związku z problemami przedsiębiorstw górniczych z jego sprzedażą. Dodatkowo w Polsce spadł popyt na energię elektryczną, a to elektrownie były tradycyjnie głównym odbiorcą węgla. Oznacza to, że wszystkie polskie kopalnie można by zamknąć na ponad miesiąc i sprzedawać tylko ten węgiel, który jest na hałdach.

Na słabe wyniki polskiego górnictwa węglowego wpływ ma ograniczenie światowego popytu, przede wszystkim popytu z Chin. Dawniej, gdy Chiny kupowały prawie każdą ilość węgla, był to dobry czas dla górniczych spółek ponieważ jego ceny rosły. Jednak w międzyczasie władze ChRL zainwestowały spore środki w rozwój własnych kopalń surowca, dzięki czemu tylko w latach 2002 - 2006 wydobycie węgla w tym kraju wzrosło o prawie miliard ton rocznie. Obecnie Chiny nie są już tak chętne do kupowania droższego węgla z zagranicy, co boleśnie odczuwają polskie kopalnie.

/mz,PAP

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~Baca
"tylko w latach 2002 - 2006 wydobycie węgla w tym kraju wzrosło o prawie miliard ton rocznie. "

ciekawe że tam wolno wydobywać, zapotrzebowanie rośnie, przemysł dzięki temu się rozwija, cały świat korzysta.... tylko w Polsce nic nie da się zrobić, bo liberałowie czekają aż się samo zrobi, niewidzialnymi
"tylko w latach 2002 - 2006 wydobycie węgla w tym kraju wzrosło o prawie miliard ton rocznie. "

ciekawe że tam wolno wydobywać, zapotrzebowanie rośnie, przemysł dzięki temu się rozwija, cały świat korzysta.... tylko w Polsce nic nie da się zrobić, bo liberałowie czekają aż się samo zrobi, niewidzialnymi ręcami rynku.

Jak skonstruowane są Chińskie mózgi że tyle w nich mądrości, może Donald zacznie więcej ryżu jeść ???
~endi
Liberałowie w Polsce czekają aż dostaną z UE kolejną transzę wielomiliardowych dopłat by je następnie rozdzielić między siebie i swoich znajomych , oczywiście UE sowicie ich nagradza za zrobienie z naszego kraju rynku zbytu i eksportera taniej siły roboczej
~zz odpowiada ~endi
skoro 60% ceny kazdego produktu w polsce to rózne podatki to jak mamy byc konkurencyjni ,najlepszym przykładem jest prad ogłaszaja ze tanieje a my dostajemy wyzsze rachunki a na nich lista za co i cena energia to tylko 50% reszta to rózne opłaty itd
~lot odpowiada ~zz
Kowal winny cygana POwiesili, Tu chodzi tylko o POlityke , europejski pakt klimatyczny , katastrofa Polski i Slazka , Musi nastapic szokowe przerwanie tej POlityki PO bo inaczej przed nami kolejny rozbior POlski,
~zz odpowiada ~lot
zawsze chodzi o polityke tylko zalezy od polityków danego kraju jaka jest dla nich wazna ,skoro unia chce zeby w polsce papierosy kosztowały tyle co u nich to to bedzie tylko ze jednoczesnie w polsce zabija sie cały przemysł nikotynowy ale co to ich obchodzi przeciez to oni maja zarabiac nie polacy ,głupi polski polityk wszystko zawsze chodzi o polityke tylko zalezy od polityków danego kraju jaka jest dla nich wazna ,skoro unia chce zeby w polsce papierosy kosztowały tyle co u nich to to bedzie tylko ze jednoczesnie w polsce zabija sie cały przemysł nikotynowy ale co to ich obchodzi przeciez to oni maja zarabiac nie polacy ,głupi polski polityk wszystko podpisze aby tylko było to korzystne dla niego
~ŚLĄZAK
TO ŚWIETNE WIEŚCI. ZWOLNIENIE KAŻDEGO TYSIĄCA GÓRNIKÓW POWINNO BYĆ POWODEM DO MAŁEJ UROCZYSTOŚCI. PRZY 10 TYSIĄCACH POWINNA BYĆ JUŻ WIELKA IMPREZA. PRECZ Z TYM CZARNYM SYFEM, KTÓRY NISZCZY PÓŁ POLSKI. BŁAGAMY O POLSKĄ MARGARET THATCHER.
~zz
a ile ten wegiel ma kosztowac skoro jest najdrozszy w europie , ukrainski jest o wiele tanszy nawet ten z usa z transportem do europy jest tanszy od naszego i jak wejdzie wymiana o handlu z usa to kopalnie polskie zbankrutuja
~Górnik
Zamordują nas te skvrsyny
~Realista1970
ceny węgla spadają a POsrani już zapowiadają podwyżkę cen ogrzewania i ciepłej wody ogrzewanej weglem do 15-20% to tylko w POsranym przez PO kraju jest możliwe że jak cena surowca z jakiego cos powstaje spada to cena wyrobu końcowego rośnie viva POyeby,!!,!!
~Darek
Jednak o dziwo ceny ogrzewania legicznie powiazane z cenami wegla w Polsce niestety rosna...to swiadczy jak chory jest nasz rynek i jak silne jest lobby prospekulacyjne (mafijne wrecz) utrudniajace nam wszystkim zycie i windujace ceny za wszelka cene kosztem spoleczenstwa.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki