REKLAMA
BADANIE

We wtorek drożeje autostrada A2 Nowy Tomyśl - Konin

2016-03-01 08:22
publikacja
2016-03-01 08:22

We wtorek od godziny 6 rano zmienią się stawki za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Koninem (Wielkopolskie). Motocykle i samochody osobowe zapłacą za przejazd tą trasą 54 zł - 3 zł więcej niż dotąd.

fot. Michal Kazmierczak / / FORUM

Podobna podwyżka, również o 3 zł, miała miejsce w styczniu 2015 roku. Obecnie za przejazd 149 km autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem kierowca auta osobowego płaci 51 zł - po 17 zł za przejazd każdym z trzech płatnych odcinków. We wtorek wzrosną też opłaty za przejazd tą trasą pojazdów ponadnormatywnych.

Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Zofia Kwiatkowska poinformowała, że zmiany cen za przejazd spowodowane są m.in. koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę autostrady, planowanymi inwestycjami, oraz kosztami utrzymania autostrady.

Wśród inwestycji planowanych na odcinku A2 między Nowym Tomyślem a Koninem są m.in. warta ok. 10 mln zł przebudowa systemu radiowego oraz prace przygotowawcze związane z planowanym poszerzeniem o trzeci pas ruchu 13 km obwodnicy Poznania od węzła Komorniki do węzła Krzesiny.

Według spółki, stawki opłat na odcinku A2 Nowy Tomyśl - Konin są wynikiem przyjętego ze stroną rządową i bankami planu finansowego dla tej inwestycji do końca trwania koncesji, tj. do 2037 roku. Koszt przejazdu 106 kilometrów autostrady A2 pomiędzy Świeckiem a Nowym Tomyślem pozostaje bez zmian. (PAP)

rpo/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~Murano
Jeszcze drożej, przecież to już wcześniej były krocie i kolejna ponad 5% podwyżka? - Kosmos. Czy ktoś jeszcze będzie jeździł tą autostradą, niesłużbowo?
~Śmiechuwarte
W Austrii roczna winietka na wszystkie autostrady kosztuje 84,40 euro,ok.380zł) .W Polsce odcinek autostrady powiedzmy NT-Poznań kosztuje 18zł(4 euro,roczny przejazd tym odcinkiem w jedną stronę to koszt,365 dni*18zł=6570złotych(ok.1500euro) róznicę widać .Polskie Autostrady budowane są chyba ze ZŁOTA dlatego nimi nie jeżdżę nie W Austrii roczna winietka na wszystkie autostrady kosztuje 84,40 euro,ok.380zł) .W Polsce odcinek autostrady powiedzmy NT-Poznań kosztuje 18zł(4 euro,roczny przejazd tym odcinkiem w jedną stronę to koszt,365 dni*18zł=6570złotych(ok.1500euro) róznicę widać .Polskie Autostrady budowane są chyba ze ZŁOTA dlatego nimi nie jeżdżę nie chcę zniszczyć.Nabijajcie Kulczykom kasę.Nawet Rosja ma bezpłatne autostrady.Najdroższe autostrady na świecie są w Polsce.Co na to Komisja Europejska?
~plazowicz
Kolejna odsłona kraju złodziei, jakim jest Polska.
~EM
Ciekawostka: w 2014 komisja europejska nie zgodziła się na płatne autostrady w Niemczech
~Ewa
tyle się słyszy o sukcesach rządu (byłego) w budowaniu autostrad i wielkich pieniądzach z UE tylko dlaczego zyski z tego czerpie tylko rodzina Kulczyka i jemu podobni, a zwykły polak jak chłop pańszczyźniany płaci podatki do UE i jeszcze musi płacić za to co z tych pieniędzy zostanie wybudowane?
To kto w końcu dostaje te dotacje
tyle się słyszy o sukcesach rządu (byłego) w budowaniu autostrad i wielkich pieniądzach z UE tylko dlaczego zyski z tego czerpie tylko rodzina Kulczyka i jemu podobni, a zwykły polak jak chłop pańszczyźniany płaci podatki do UE i jeszcze musi płacić za to co z tych pieniędzy zostanie wybudowane?
To kto w końcu dostaje te dotacje Polska czy rodzina Kulczyka?
~autor
Jedna z najdroższych autostrad w Europie. Ale to autostrada Kulczyka, który dogadywał się z wszystkimi ekipami AWS, PiS, PO i reszta. W Hiszpanii walczono o obniżenie opłat i gdy kilkuletnie starania nie odniosły skutku, wybudowano równolegle do drogiej autostrady drogę ekspresową. Opłaty za autostradę drastycznie zmalały bo do zera Jedna z najdroższych autostrad w Europie. Ale to autostrada Kulczyka, który dogadywał się z wszystkimi ekipami AWS, PiS, PO i reszta. W Hiszpanii walczono o obniżenie opłat i gdy kilkuletnie starania nie odniosły skutku, wybudowano równolegle do drogiej autostrady drogę ekspresową. Opłaty za autostradę drastycznie zmalały bo do zera z powodu bankructwa. Ale u nas SB układ nie pozwoli skrzywdzić wizjonera.
~Ewa
za czasów pis stracił połowę majątku więc chyba nie był dogadany
~Dżejms
Omijać! Zaraz zaczną promocyjne obniżki. Gwarantuję Wam. Organizować protest pod tytułem omijamy autostradę.
~Dżejms
Zapomniałem dodać że te autostrady to praktycznie niczym się nie różnią od dróg szybkiego ruchu. Chyba ograniczeniem prędkości. A to tzw partnerstwo publiczno-prywatne to dopiero przewała dla sbeków.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki