We Wrocławiu rozpoczął działalność honorowy konsulat Gruzji

Honorowy konsulat Gruzji rozpoczął działalność we Wrocławiu. To pierwsza tego typu placówka konsularna tego kraju w Polsce. Na Dolnym Śląsku przebywa na stale kilka tysięcy Gruzinów.

(Materiały dla mediów)

Konsulem honorowym został mianowano już w czerwcu wrocławski przedsiębiorca Wojciech Wróbel, który miał trzy miesiące na uruchomienie konsulatu.

„Mamy zamiar przybliżyć Gruzję Polakom i być taką instytucją, która będzie pomagała Gruzinom tutaj przebywającym na miejscu; pomóc im zrozumieć Polskę i bardziej się zaaklimatyzować” - mówił podczas oficjalnego otwarcia placówki konsul Wróbel.

Szacuje się, że na Dolnym Śląsku może mieszkać nawet 10 tys. obywateli Gruzji, a w samym Wrocławiu na stałe przebywa ponad tysiąc Gruzinów.

Konsulat współpracuje z Polsko-Gruzińską Izbą Przemysłowo-Handlową, będzie pośredniczył między przedsiębiorcami zainteresowani kontaktami handlowymi.

W lipcu 2019 r. Rada Miejska Wrocławia podjęła uchwałę i podpisano umowę z gruzińskim Batumi o współpracy. Od 2016 r. Dolny Śląsk współpracuje z regionem Adżarii.

Konsulat honorowy Gruzji to pierwsza taka placówka tego kraju w Polsce, ale to 23. konsulat utworzony we Wrocławiu. Konsulaty Niemiec i Węgier pełnią funkcję oficjalnego przedstawicielstwa dyplomatycznego, pozostałe są konsulatami honorowymi, m.in. takich państw jak: Francja, Austria, Chile, Meksyk, Słowacja, Ukraina i Czechy.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil