We Wrocławiu dłużnicy alimentacyjni będą wpisani do KRD

5.3.Wrocław (PAP) - Ponad 6 tys. wrocławian, którzy nie płacą alimentów przynajmniej od pół roku, znajdzie się w Krajowym Rejestrze Długów (KRD).

W czwartek we Wrocławiu władze miasta podpisały z przedstawicielami KRD umowę o wpisaniu do Rejestru osób uchylających się od płacenia alimentów.

Jak powiedział PAP prezes zarządu KRD Adam Łącki, wpisywanie osób zalegających z płaceniem alimentów jest możliwe m.in. dzięki ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, która pozwala dopisywać dłużników alimentacyjnych do biur informacji gospodarczej.

"Powrócił też fundusz alimentacyjny, dzięki któremu matki czy ojcowie, którzy nie dostają należnych im alimentów, mogą je otrzymać z gminy. Te pieniądze powinny do gmin wrócić, dlatego ci dłużnicy, którzy nie regulują swoich zobowiązań, trafią do KRD" - mówił Łącki.

Skarbnik miasta Marcin Urban przyznał, że Wrocław z funduszu alimentacyjnego miesięcznie wypłaca w zastępstwie tzw. "alimenciarzy" ok. 1,3 mln zł.

"Dotychczas tylko 15 proc. zobowiązanych, za których miasto wypłaciło świadczenia alimentacyjne, spłaciło swój dług. Chcielibyśmy, żeby dzięki tej umowie statystyki się zmieniły" - mówił Urban.

Wyjaśnił, że w najbliższych tygodniach do Rejestru trafi 3,2 tys. osób, które od października ub.r. nie oddają pieniędzy gminom. W drugiej kolejności na liście znajdzie się kolejnych 2,9 tys. osób, zalegających z płatnościami od września ub.r.

Łącki podkreślił, że wpisanie do KRD oznacza m.in. utrudniony dostęp do kredytów gotówkowych, zakupów na raty czy korzystania z telefonii komórkowej w abonamencie.

"Dłużnicy zostaną zweryfikowani przez firmy, które chciałyby im udzielić kredytu konsumenckiego i sprzedaż towaru czy usługi zostanie im odmówiona lub ewentualnie zaproponowana na gorszych warunkach" - dodał prezes.

Statystyczny, nie płacący alimentów wrocławianin to mężczyzna w wieku około 40 lat. Na liście ponad 6 tys. dłużników znajduje się 96 kobiet.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu Jacek Sutryk przyznał, że wśród dłużników alimentacyjnych są zarówno osoby bez jakiegokolwiek wykształcenia, jak i absolwenci wyższych uczelni.

W bazie KRD jest już ponad 7 tys. osób nie płacących alimentów, którzy są dłużni gminom ok. 192 mln zł. Średni dług alimentacyjny to ponad 27 tys. zł. (PAP)

mic/ pad/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil