REKLAMA

We Włoszech brakuje 50 tys. pracowników z zagranicy. Zbiory są zagrożone

2021-04-19 17:03
publikacja
2021-04-19 17:03
fot. Andrii Yalanskyi / Shutterstock

Zbiory we Włoszech są zagrożone, bo w gospodarstwach rolnych brakuje około 50 tysięcy robotników sezonowych z zagranicy - alarmuje w poniedziałek związek rolników Coldiretti. Nieobecność pracowników to wynik związanych z pandemią ograniczeń dotyczących przyjazdów.

Osoby przybywające do Włoch z krajów UE na mocy przepisów obowiązujących do końca kwietnia muszą poddać się obowiązkowej 5-dniowej kwarantannie i testowi na jej zakończenie. W przypadku przyjazdów z państw spoza UE, a to stamtąd pochodzi większość robotników rolnych, kwarantanna trwa 14 dni.

Dodatkowym problemem jest brak nowego rządowego dekretu w sprawie napływu robotników rolnych do pracy w gospodarstwach, a także kłopoty administracyjne z przedłużeniem prawa pobytu.

Raport rolniczej organizacji "Praca i granice w erze Covid" został ogłoszony w dniu, gdy na lotnisku w Pescarze w Abruzji wylądował samolot z pierwszą grupą obywateli Maroka, którzy będą pracować na polach w tym regionie i w kilku innych. Ich lot czarterowy zorganizowali działacze Coldiretti w momencie, gdy władze w Rabacie zawiesiły wszystkie połączenia lotnicze z Włochami. Przyniosło to poważne problemy właścicielom wielu gospodarstw rolnych zatrudniających co roku Marokańczyków.

Według ogłoszonych danych z końcem kwietnia wygaśnie prawo pobytu 30 tysiącom zagranicznych robotników rolnych we Włoszech.

Dlatego związek rolników i producentów żywności zaapelował do rządu o przedłużenie ich prawa pobytu i wydanie dekretu, który umożliwi przyjazd do pracy 18 tysiącom obywateli państw spoza Unii Europejskiej. W przeciwnym razie, ostrzegł, zagrożone będą zbiory owoców i warzyw w momencie kluczowym dla ożywienia gospodarczego.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
marxs
co wy redaktorki zajmujecie się brakiem pracowników rolnych i to na dodatek we Włoszech zajmijcie się PISlandeshem bo na jesieni nastąpi apokalipsa cenowo-żywnościowa i miliony obywateli i obywatelek PISlandeshu odwiedzi Pan Glodek
piotr_malkontent
A dlaczego z zagranicy? Dlaczego Włosi przy zbiorach chcą zatrudniać jedynie lekarzy, inżynierów i innych najwyższej klasy zamorskich fachowców?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
Raffmo
Ale jak to ?
Przecież we Włoszech podobno jest bardzo dużo uchodźców z krajów ogarniętych wojną lub biedą. I wszyscy oni mają pracę ??
innowierca odpowiada oklahoma_kid
Jemu raczej chodzi dlaczego mlodzi silni zdrowi mezczyzni nie pracuja.
traderfr
W tym samym momencie rzesza nierobów siedzi na zasiłkach, to jest jakaś parodia wolnego rynku.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki