We Francji coraz więcej członków komisji wyborczych zakażonych koronawirusem

Francuskie media informują, że coraz więcej członków komisji wyborczych zgłasza się do szpitali z symptomami Covid-19. W rozmowie z agencją AFP deputowany Eric Coquerel stwierdził nawet, że w rejonie podparyskim doszło do „masakry wśród wolontariuszy”.

(fot. CHRISTIAN HARTMANN / Reuters)

Jako pierwsza tematem zakażonych koronawirusem członków komisji wyborczych zajęła się opozycyjna stacja CNews. Jednak inne media, w tym zazwyczaj przychylna prezydentowi Macronowi telewizja BFM TV, również zauważają, że część członków komisji wyborczych została hospitalizowana, a stan niektórych jest poważny.

"Środki ochronne, żel antybakteryjny, rękawiczki, odstępy między głosującymi nie wystarczyły, aby ochronić przed zakażeniem" – uważa część członków komisji wyborczych cytowanych przez BFM TV. Telewizja ujawniła, że do lekarzy zgłaszają się zakażeni koronawirusem członkowie komisji oraz członkowie sztabów wyborczych kandydatów m.in. z Seine-Saint-Denis, Wersalu, Val d'Oise, Franconville czy Paryża.

W Marsylii zaś kilku członków sztabu Martine Vassal z partii Republikanie, w tym sama kandydatka, miało pozytywny wynik testu na koronawirusa, podobnie jak kandydat partii prezydenckiej LREM Yvon Berland oraz mer Nicei Christian Estrosi.

Z kolei deputowany Francji Nieujarzmionej Eric Coquerel stwierdził w rozmowie z agencją AFP, że w podparyskim rejonie Seine-Saint - Denis doszło do „masakry wśród wolontariuszy i aktywistów”

„Ponieważ nie ma testów, precyzyjne zidentyfikowanie przypadków jest skomplikowane” – stwierdził Coquerel. Dodał jednak, że u „wielu osób test (na koronawirusa) wypadł pozytywnie”, a niektóre mają objawy Covid-19. „Organizacja wyborów w tym czasie to było szaleństwo” – podsumował.

Wbrew ostrzeżeniom ekspertów pierwsza tura wyborów samorządowych we Francji odbyła się w przewidzianym terminie 15 marca, przy rekordowej absencji. Druga została odłożona na czerwiec.

Była minister zdrowia Agnes Budzyn, która ustąpiła z urzędu, by starać się o stanowisko mera Paryża, ujawniła, że już 11 stycznia uprzedziła prezydenta Emmanuela Macrona w kontekście koronawirusa o „nadchodzącym z Chin tsunami”, a 30 stycznia ostrzegła premiera Edouarda Philippe'a, że wybory samorządowe należy odwołać.

Z Paryża Katarzyna Stańko

ksta/ fit/ jar/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 marianpazdzioch

Za chwilę kartofel też podkuli ogon. Bo on nie robić nic czego nie wskazywałyby sondaże. Będzie standardowe "wicie, rozumicie, postanowiliśmy w obliczu..."

! Odpowiedz
3 6 samsza

Przypomnijmy, że posłowie mają nie tylko osobne diety z ogromną kwotą wolną, ale dla nich musi być bezpieczne głosowanie online. W tym przypadku jest pewność, że głosuje poseł, a nie np. sprzątaczka dysponująca loginem i hasłem. Reszta, to pewnie "hołota", której głosowanie online się nie należy.

! Odpowiedz
11 10 leoto

Tam tez jest Kiwaczka? Konstytucja ważniejsza od życia - no to mają.

! Odpowiedz
27 9 sammler

W Polsce były wybory uzupełniające - w niedzielę. Jak to wygląda u nas? Bo gardłowano, że dojdzie do masakry członków komisji i głosujących.

Więc jak? Inspiratory były w pogotowiu?

! Odpowiedz
4 22 1zed2

weź pudełko zapałek (chyba że masz specjalne patyczki do liczenia) i policz ile czasu minęło od niedzieli do czwartku, a potem uzyskany wynik porównaj z 10 (albo nawet 14) - czyli orientacyjnym czasem rozwoju choroby wywolanej zakażeniem wirusem. A potem tu wróc i napisz, co ci wyszło.

! Odpowiedz
8 0 sammler odpowiada 1zed2

Pytam nie o nowych chorych, tylko "jak to wyglądało". Czy faktycznie były problemy, czy nie.

Stosowny w tym miejscu epitet określający twoją inteligencję pominę. Zamiast niego poproszę, byś myślał - to jest zawsze w cenie.

! Odpowiedz
0 6 1zed2 odpowiada sammler

w TVP nie pokazali że było 45% frekwencji i generalnie super ? zdanie myślących ludzi na temat wyborów w czasie epidemii i zakazie wychodzenia z domu znasz więc po co tu pytasz ?

! Odpowiedz
24 25 rafa987

A może zwalczymy wirusa sposobem jaki rekomendowała była Pani Premier z PO hmm ?! "Przypomnę trochę strasznie dawne czasy. Wtedy, kiedy dinozaury jeszcze były, a ludzie nie mieli strzelb i nowoczesnej broni, która pozwoliłaby ich zabić. Wie pani co robili? Rzucali kamieniami w tego dinozaura. Wiadomo, że od jednego rzucenia na pewno nie padł. Ale jeśli przez miesiąc, dwa rzucali tymi kamieniami, to go na tyle osłabili, że mogli go pokonać" - powiedziała Kopacz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 38 czerwony_wiewior

Czy fakt, że ktoś z PO okazał się głupi, w jakikolwiek sposób sprawia, że obecna władza jest mądrzejsza?

! Odpowiedz
19 16 rafa987 odpowiada czerwony_wiewior

To nie jest .....ktoś.... tylko była Premier z ramienia PO

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil