Wcześniejsza emerytura nie zdemolowała finansów ZUS-u

Wpływy ze składek na ubezpieczenie społeczne są wyższe od założeń. A to oznacza, że koszty obniżania wieku emerytalnego nie będą dla budżetu państwa zbyt duże - podaje wtorkowa "Rzeczpospolita".

(YAY Foto)

W pierwszej połowie roku wpływ na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych sięgnęły prawie 84 mld zł. To o ok. 9 proc., czyli 7 mld zł więcej niż rok wcześniej w tym okresie - wynika z danych ZUS przekazanych "Rzeczpospolitej".

"To wysoki wzrost, biorąc pod uwagę obniżenie wieku emerytalnego, co spowodowało, że tysiące osób przeszło na przyspieszoną emeryturę" - komentuje dla "Rz" Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku. Przywrócenie wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (wobec reformy zakładającej stopniowe wydłużenia wieku do 67 lat dla wszystkich) - nastąpiło od 1 października 2017 r.

W IV kwartale ze swojego prawa do wcześniejszego odpoczynku skorzystało 357,1 tys. osób, a w okresie styczeń-maj tego roku - kolejne 104,5 tys osób. Efekt jest taki, że dynamicznie zaczęła rosnąć także liczba emerytów ogółem. Jeszcze na koniec maja 2017 r. było ich 7,73 mln, czyli o 30 tys. więcej niż rok wcześniej. Na koniec maja 2018 r. - liczba ta wynosiła nieco ponad 8 mln, czyli prawie 270 tys. więcej niż rok wcześniej.

Ciekawe, że wzrost wpływów do FUS o 9 proc. jest nawet większy niż przewidywania Ministerstwa Finansów. W planie finansowym FUS na 2018 r. założono bowiem, że w całym roku wpływy ze składek wzrosną o 6,8 proc. Tym samym coraz bliższy realizacji jest "przebiegły" plan rządu, że koszty obniżenia wieku emerytalnego pokryje w zdecydowanej większości ... sam rynek pracy, czyli dynamicznie rosnące składki od pracujących - czytamy w artykule "Rzeczpospolita". (PAP)

march/ mmu/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 8 mk92torun

Śmiać mi się chce jak widzę jakieś pozytywne artykuły o wynikach ZUSu. To podobnie jak by skupiać się na tym że w 2016 roku, przychody były niże od wydatków o 100 mld zł a w 2015 roku różnica wynosiła aż 102 mld zł wiec w sumie trzeba się cieszyć bo o 2 mld mniejsza była różnica pomiędzy przychodami a wydatkami w 2016 w porównaniu do 2015...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 50 qqryk

Przejadać pieniądze już teraz, nie myśleć o przyszłości. Zupełnie jak w Grecji na początku lat 1990 - oni po 20 latach rozdawnictwa musieli się zaprzedać w niewolę. Kiedy mieszkańcy Polski to zrozumieją?

! Odpowiedz
33 18 javelin11

PiS nic nie przejada, tylko robi to, czego nie zrobiła banda rudego. czemu rudzielec nie podnosił emerytur o wskaźnik inflacji ??? ano bo tak dużo kradł, że nie starczało już na te podwyżki. zresztą nie starczało na nic.

! Odpowiedz
5 14 search odpowiada javelin11

Ty tak powaznie z tym co napisales. W ogole to pojmujesz jakies prawa ekonomii, finasowanie, pozyczanie wydatki sztywne itp. Powiem tak obecnie jest radocha +500, mieszkania +, +300 emerytura +, leki darmowe, budowa dronow elektrykow i promow. Na wszysko jest tylko na niepelnosprawnych nie bylo. A co do kradziezy to tak jak PIS i rodziny sa na swoim to nie bylo od 89 roku. przykald przylebscy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 53 czytacz

Pozwolę sobie zauważyć,że nikt nie obniżał wieku emerytalnego tylko przywrócił poprzednio obowiązujący.TO TYLKO PLATFORMA GO PODWYŻSZYŁA!

! Odpowiedz
4 18 _jasko

Pozwolę sobie zauważyć, że PiS nie podniósł obciążenia VATem, tylko z tymczasowosci zrobił normę

! Odpowiedz
19 22 niepelnosprawny_org

a tak żescie wieszczyli, wiec co pomyłka?, przepraszamy?...

! Odpowiedz
29 59 _jasko

Tzn. że gdyby nie populistyczna decyzja PiS o obniżeniu wieku emerytalnego nadwyżka budżetowa byłaby wyższa, ku zadowoleniu naszych dzieci i wnuków

! Odpowiedz
37 39 sztos1

Nie obniżka ale powrót do tego co było wcześniej . To była dobra decyzja pozwalająca dziesiątkom tysięcy [ szczególnie mężczyzn ] Polaków po przepracowaniu 40-45 lat pożyć choć troszkę na emeryturze . Przecież i tak prawie nikt nie wykorzystuje kapitału [ zapisu ] jaki odłożył .

! Odpowiedz
20 24 czytacz

Ja nie mam dzieci więc one by się nie cieszyły.Czemu zatem mam utrzymywać cudze?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne