REKLAMA

Dodatkowe pieniądze dla pracowników na wakacje. Sprawdzamy, kto może skorzystać z wczasów pod gruszą

2021-06-17 10:30
publikacja
2021-06-17 10:30
Dodatkowe pieniądze dla pracowników na wakacje. Sprawdzamy, kto może skorzystać z wczasów pod gruszą
Dodatkowe pieniądze dla pracowników na wakacje. Sprawdzamy, kto może skorzystać z wczasów pod gruszą
fot. alexmak7 / / Shutterstock

Pracownicy oprócz wynagrodzenia mogą liczyć na dofinansowanie wypoczynku z zakładu pracy. Sprawdzamy, kto może liczyć na wczasy pod gruszą.

Wczasy pod gruszą to jedna z form dofinansowania wypoczynku wypłacana z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Mogą ją otrzymać pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę i ich rodziny oraz emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny, inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie ZFŚS prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych, czytamy w serwisie gov.pl.

Wczasy pod gruszą 2021 – jak otrzymać pieniądze?

Szczegółowe zasady przyznawania dodatkowego dofinansowania wypoczynku powinny być zapisane w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W dokumencie pracodawca określa:

  • osoby uprawione do otrzymania świadczenia,
  • wysokość dofinansowania,
  • częstotliwość wypłat świadczenia,
  • ile dni nieprzerwanego urlopu pracownicy powinni wykorzystać, aby mogli otrzymać dofinansowanie wypoczynku.

W celu otrzymania wczasów pod gruszą należy złożyć wniosek o jego wypłatę u pracodawcy. Należy również do niego dołączyć zaświadczenie o sytuacji rodzinnej oraz majątkowej pracownika. Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmuje przełożony na podstawie kilku kryteriów, tj.: sytuacji życiowej, rodzinnej oraz materialnej pracownika.

Bezpłatny paszport covidowy na telefon. Sprawdź, od kiedy i kto może uzyskać Unijny Certyfikat na wakacje

Bezpłatny paszport covidowy już wkrótce umożliwi swobodne przemieszczanie się pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Paszport covidowy dostępny będzie na telefon i w wersji papierowej. Od 1 lipca w życie wchodzą nowe przepisy wprowadzające Unijny Certyfikat COVID - skorzystają z niego ozdrowieńcy, osoby zaszczepione oraz te, które wykonały test na COVID. Sprawdzamy, jak uzyskać paszport covidowy.

W praktyce otrzymane pieniądze w ramach wczasów pod gruszą można przeznaczyć na dowolne aktywności. Warunkiem przyznania dodatkowego dofinansowania jest pobranie urlopu na okres co najmniej 14 nieprzerwanych dni. Pracownicy mogą przeznaczyć środki na wakacje w Polsce lub za granicą. Nie ma również znaczenia pora roku, podczas której wybierany jest urlop. Wczasy pod gruszą można otrzymać zarówno na wypoczynek zimą, jak i latem.

Ile można otrzymać?

Podstawowe zasady związane m.in. z wypłacaniem świadczeń z ZFŚS reguluje ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przepisy nie podają jednak minimalnej lub maksymalnej kwoty jaką pracownicy mogą otrzymać w ramach wczasów pod gruszą. Decyzję podejmuje pracodawca po przeanalizowaniu sytuacji życiowej, rodzinnej oraz materialnej pracownika. Na otrzymanie świadczenia nie wpływa staż pracy, kwalifikacje oraz zajmowane stanowisko pracownika.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych funkcjonuje w firmach, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (według stanu na dzień 1 stycznia danego roku). ZFŚS powinien obowiązywać w jednostkach samorządowych oraz w zakładach budżetowych (np. szkołach, policji) bez względu na liczbę pracowników w zakładzie. Jeżeli w danej firmie pracuje mniej niż 50 osób, to ZFŚS może zostać stworzony na wniosek zakładowej organizacji związkowej – jednak w takiej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku tworzenia Zakładowego Funduszu.

Wczasy pod gruszą i świadczenie urlopowe nie pokrywają się. Są to dwie różne formy, o które można ubiegać jednocześnie.

DF

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
szary15
Takie dodatki dla pracowników są naprawde miłe. U nas w firmie ostatnio rozpoczęlismy naukę jezyka angielskiego online. Express Lingua ma naprawde fajnych nauczycieli, potrafią fajnie wytłumaczyć :) A ten gest ze strony szefa był naprawdę miły, język zawsze bedzie na topie

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki