REKLAMA

Wciąż mało firm angażuje się w prace nad nowymi technologiami

2012-07-31 06:30
publikacja
2012-07-31 06:30

Technologia materiałowa, biotechnologia, medycyna i produkcja wirtualna  projekty naukowe z tych dziedzin najczęściej wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W tym roku budżet instytucji jest rekordowy i wynosi 4 mld zł. Wciąż jednak, jak podkreśla dyrektor Centrum jest kłopot z wykorzystaniem wyników badań naukowych w przedsiębiorstwach.  Spora grupa tych projektów dotyczy nowych materiałów i nowych technologii materiałowych. Czyli czegoś, co jest wykorzystywane do produkcji, z czego się robi coś konkretnego, w uzupełnieniu do produkcji wirtualnej, której produkty znajdujemy w cyberprzestrzeni  mówi Agencji Informacyjnej Newseria dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

I podkreśla, że w portfolio instytucji znajduje się również wiele projektów z zakresu biotechnologii i medycyny.

W ostatnim czasie NCBiR podpisał z Agencją Rozwoju Przemysłu porozumienie o wspólnym finansowaniu badań nad wykorzystaniem nowoczesnych technologii w wydobyciu gazu z łupków. Budżet całego przedsięwzięcia wynosi 1 mld zł, z czego 250 mln zł będzie pochodziło z kasy Centrum.

Jak podkreśla prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, NCBiR rozwija się dynamicznie. Tegoroczny budżet instytucji jest rekordowy.

  W tym roku mamy wydać 4 mld złotych. To jest gigantyczna kwota jak na polskie warunki  informuje dyrektor NCBiR.

Tylko w ubiegłym roku budżet zwiększył się czterokrotnie. Zwiększyła się też znacząco liczba pracowników. Dziś jest to ponad 250 osób. Ale potrzeby Centrum wciąż są ogromne.

  Naukowcy na pewno chcieliby więcej. Nie byliby naukowcami, gdyby nie marzyli o nowym urządzeniu, o nowym laboratorium, o możliwości zatrudnienia nowego zespołu. Trzeba patrzeć na to realnie, pod kątem możliwości finansowych państwa, a w moim przypadku także myśleć o stronie praktycznej wykorzystania tych wyników  ocenia prof. Kurzydłowski.

Bo z tym  w opinii profesora  wciąż mamy w Polsce problem. Jeszcze stosunkowo niewiele firm angażuje się finansowo w prace nad nowymi technologiami czy materiałami, które potem mogą służyć rozwojowi danego przedsiębiorstwa czy danego sektora.

  Bardzo liczę na to, że sytuacja będzie się dynamizowała, pozytywnie zmieniała w najbliższych latach, ale póki co, jest też bariera absorpcji tych wyników przez polski przemysł  mówi dyrektor Centrum.

Przykładem takich działań jest program wsparcia badań nad gazem łupkowym. We wspomnianym projekcie NCBiR oraz ARP 500 mln zł pochodzić będzie od firm zainteresowanych wykorzystaniem wyników tych badań. Konkurs ruszy już 1 sierpnia.

  Podejmujemy różne działania, żeby tę barierę absorpcji pokonać. Ona częściowo jest subiektywna, bardziej tkwi w "głowach" niż w budżetach firm, ale jest wiele oznak, że to się zmienia. Jednak to nie jest tak, że to się zmieni z dnia na dzień. To wymaga trochę czasu  zastrzega dyrektor centrum.

Działające od 5 lat Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje programy badawcze i rozwojowe, a także wspiera finansowo polskich przedsiębiorców w realizacji badań naukowych i wykorzystywaniu ich wyników w biznesie.


/ newseria.pl
Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Broker Innowacji
Wszystkich zainteresowanych innowacyjnością oraz działaniami podjętymi przez władze naszego województwa i partnerów projektu: Broker Innowacji – jak narzędzie dla efektywnego rozwoju systemu nowoczesnej gospodarki Małopolski, zapraszamy do odwiedzenia naszego Funpage na: facebook.com/brokerinnowacji.
~Broker Innowacji
Województwo małopolskie ma wspaniałe zaplecze oraz potencjał w postaci wyższych uczelni, które każdego roku kończy rzesza absolwentów z zakresu wielu specjalności. Projekt Broker Innowacji łączy środowisko naukowe i biznesowe a także administrację. Dzięki wydarzeniom zaplanowanym w ramach projektu oraz tym, które już zostały wprowadzone Województwo małopolskie ma wspaniałe zaplecze oraz potencjał w postaci wyższych uczelni, które każdego roku kończy rzesza absolwentów z zakresu wielu specjalności. Projekt Broker Innowacji łączy środowisko naukowe i biznesowe a także administrację. Dzięki wydarzeniom zaplanowanym w ramach projektu oraz tym, które już zostały wprowadzone w życie, powstaje szansa na wsparcie rozwoju innowacji i powstawanie nowych miejsc pracy.
~Oszaja26
@Lopez niestety nie mogę się z Tobą zgodzić. Nie można nazwać "frajerami" ludzi, którzy łącząc swoją pasję (naukę) i pracę (realne zarabianie) szukają rozwiązań kształtujących naszą przyszłość. Czy to będzie nowy sposób odlewania szyn czy inteligentne oprogramowanie do maszyn górniczych - mniejsza o to. Ważne, że to kolejne @Lopez niestety nie mogę się z Tobą zgodzić. Nie można nazwać "frajerami" ludzi, którzy łącząc swoją pasję (naukę) i pracę (realne zarabianie) szukają rozwiązań kształtujących naszą przyszłość. Czy to będzie nowy sposób odlewania szyn czy inteligentne oprogramowanie do maszyn górniczych - mniejsza o to. Ważne, że to kolejne udogodnienia zmieniające naszą rzeczywistość, powodujące, że łatwiej i mądrzej można zarabiać pieniądze. I chwała im za to, że robią to w Polsce, bo kupowanie technologii to ogromny wydatek.
Połączenie nauki i biznesu od lat sprawdza się w parkach technologicznych (chociażby ten w Gdańsku czy Krakowie) i inkubatorach przedsiębiorczości (w większości miast studenckich). SSE, fundusze zalążkowe, projekty w rodzaju MPTI, który rusza w przyszłym roku obok nowego kampusu UJ - to wszytko mamy dzięki parkom technologicznym i wykorzystaniu pieniędzy z Unii.
~Lopez
W obecnym systemie tylko frajerzy interesują się nowymi technologiami. Obecny system zachęca do produkcji bubli i inwestowania w marketing, czyli naukę o tym jak opchnąć bubla za duże pieniądze. Nowe technologie są na wyciągnięcie ręki, tylko nie ma chętnych, żeby je wdrożyć. http://peswiki.com/

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki