Marian Banaś nie złoży rezygnacji z urzędu szefa NIK

2019-12-04 12:18
publikacja
2019-12-04 12:18

Jestem gotów odpowiedzieć na każde pytanie śledczych i wyjaśnić wszelkie ich wątpliwości, jeśli zajdzie taka potrzeba jestem gotów zrzec się immunitetu prezesa NIK - powiedział w oświadczeniu opublikowanym na stronie NIK prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.

/ fot. Jerzy Dudek / FORUM

"Dziś pojawiły się wątpliwości związane z moją przeszłością - uważam je za kłamliwe i krzywdzące. Jestem gotów odpowiedzieć na każde pytanie śledczych i wyjaśnić wszelkie ich wątpliwości" - powiedział prezes NIK.

"Jeśli zajdzie taka potrzeba jestem gotów zrzec się immunitetu prezesa NIK. Jednocześnie będę zdecydowanie stawał w obronie mojego dobrego imienia i mojej rodziny" - dodał Banaś. (PAP)

Pełna treść oświadczenia prezesa NIK Mariana Banasia:

Szanowni Państwo,

wobec pojawiających się w mediach różnych doniesień związanych z moją działalnością, ale przede wszystkim powodowany troską o przyszłość Najwyższej Izby Kontroli pragnę oświadczyć, że byłem gotów złożyć urząd prezesa NIK. Z przykrością stwierdziłem jednak, że moja osoba stała się przedmiotem brutalnej gry politycznej. Najwyższa Izba Kontroli jest jednym z najważniejszych urzędów państwowych, który cieszy się niekłamanym autorytetem.

Jako prezes Izby nie mogę pozwolić, by stała się ona przedmiotem politycznych rozgrywek i targów. Nie! Na to zgody nie będzie!  Pragnę podkreślić, że zostałem powołany na urząd prezesa NIK z zachowaniem wszystkich procedur. Tylko stabilne kierownictwo jest w stanie zapewnić prawidłową pracę Izby i wypełnianie jej konstytucyjnych obowiązków. 

Nigdy nie mówiłem o sobie, że jestem człowiekiem wolnym od błędów. Nie podkreślałem działalności w opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80. Wręcz przeciwnie, kiedy odrodziła się  Rzeczpospolita stałem się lojalnym i rzetelnym urzędnikiem pracującym dla dobra Ojczyzny. Nie wikłałem się również w partyjne rozgrywki. Dziś pojawiły się wątpliwości związane z moją przeszłością. Uważam je za kłamliwe i krzywdzące. Deklaruję, że jestem gotów odpowiedzieć na każde pytanie śledczych i wyjaśnić wszelkie ich wątpliwości.

Jeśli zajdzie taka potrzeba jestem gotów zrzec się  immunitetu prezesa NIK. Jednocześnie będę zdecydowanie stawał w obronie mojego dobrego imienia i mojej rodziny.

Szanowni Państwo,

Najwyższa Izba Kontroli z jej stuletnią historią wpisała się w tradycję państwa polskiego, cieszy się dużym zaufaniem  społecznym. Moim zadaniem, jako prezesa NIK jest zapewnienie dalszego stabilnego działania Izby, wolnego od wszelkich politycznych nacisków i gier. Przypominam, że podwaliny pod nowoczesną ideę niezależnej kontroli państwowej położył już w latach 90. prezes Izby śp. Lech Kaczyński. W pełni zgadzam się z taką filozofią funkcjonowania Najwyższej Izby Kontroli.

Dlatego w poczuciu odpowiedzialności za Najwyższą Izbę Kontroli będę kontynuował powierzoną mi przez Parlament misję.

Na zakończenie pragnę bardzo serdecznie podziękować za liczne e-maile, telefony ze słowami wsparcia i otuchy od wielu Polaków.

autor: Mateusz Roszak

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (24)

dodaj komentarz
1as
Dlaczego moderator usuwa moje posty, choć nie obrażam nikogo, a jedynie przestrzegam przed obrażaniem niejakiego "kutasikaczor"?
Czy ten portal jest upolityczniony? Panuje na nim cenzura polityczna?
Za samego nicka można by niejakiego kutasikaczora zbanować, a tymczasem jest on nietykalny w swych obelgach, i
Dlaczego moderator usuwa moje posty, choć nie obrażam nikogo, a jedynie przestrzegam przed obrażaniem niejakiego "kutasikaczor"?
Czy ten portal jest upolityczniony? Panuje na nim cenzura polityczna?
Za samego nicka można by niejakiego kutasikaczora zbanować, a tymczasem jest on nietykalny w swych obelgach, i nie można mu nawet odpowiedzieć!
anty12
MArian ma teraz racje.PiSobolszewia podobno chciala dojechac jego syna wiec Marian sie wkur***l "to teraz Fred wydyma was"
karbinadel
Problem pana Banasia polega na tym, że swoją nominację potraktował poważnie - i uważa że jako prezes NIK faktycznie stał się niezależny. Tego Jarosław i jego komanda nie potrafią znieść, bo się boją, że przykład okaże się zaraźliwy. Co by to było, gdyby na przykład prezes Trybunału Konstytucyjnego, prezes Problem pana Banasia polega na tym, że swoją nominację potraktował poważnie - i uważa że jako prezes NIK faktycznie stał się niezależny. Tego Jarosław i jego komanda nie potrafią znieść, bo się boją, że przykład okaże się zaraźliwy. Co by to było, gdyby na przykład prezes Trybunału Konstytucyjnego, prezes NBP albo prezydent wypowiedzieli posłuszeństwo partii? Normalnie anarchia
kolumb1234
Wczoraj policjant chciał mi wlepić mandat a ja mówię nie bo dzwonię do banasia podziałało i to jest siła republika banasiowa
spaceavenger
Kamienica banasia to kuźnia kadr PiS.
open_mind
Kto tobie nagadał takie durnoty ? Ktoś z PO a ty jak ostatni durak napisałeś. to!
drabio
Śmiech na sali.... Ciekaw jestem kto wysłał mu list ze wsparciem i co mógł napisać? Pewnie ten ktoś podziwia go za to że szybko i zgodnie z prawem dorobił się milionów... Że sam prezydent za to nazwał go kryształem za swoje dokonania.

Nakombinowal, nakombinowal a na koniec zróbmy z siebie ofiarę. Kryształ
Śmiech na sali.... Ciekaw jestem kto wysłał mu list ze wsparciem i co mógł napisać? Pewnie ten ktoś podziwia go za to że szybko i zgodnie z prawem dorobił się milionów... Że sam prezydent za to nazwał go kryształem za swoje dokonania.

Nakombinowal, nakombinowal a na koniec zróbmy z siebie ofiarę. Kryształ w zaparte do stołka się przykleił bo już wie że następnego nie będzie a tak jeszcze parę lat przy tej krowie pożyje bo do tego sprowadza się jego "służba" do udoju tym jest Polska dla takiego, tak samo jak dzielnie służył jego syn w PKO SA. Czy wy nie widzicie tych wspaniałych patriotów, tych sług narodu? kto to toleruje? Za wytrwałość, tupet i zaparcie medal mu się należy jak nic virtutti frutti.

Można szybko zarobić pieniądze kosztem starszej osoby metoda na wnuczka, na policjanta można też metodą na banasia....

Mój sąsiad tez nocował staruszka który sprowadził się do niego z całym swoim dobytkiem, grali w karty po nocach jak się kasa skończyła wywiózł starego z jedną walizka w ręku do Warszawy dobytek w tym samochód zostal, ten kilka razy wracał i krzyczał przed płotem swoje żale. Kanalia psami go poszczuła. To była metoda na banasia sprytna bo sprawcy nic nie można udowodnic, na wszystko są dokumenty.

W takim kraju żyjemy za ochłap na to się zgodziliśmy kolejny już raz....
open_mind
Świat: Ludzie są obecnie bardzo aroganccy, arogancja władz, bez żadnych zahamowań, wprost czerpią przyjemność ze zła. Nawet nie chcą wiedzieć prawdy jaka nas otacza, myślą że zdołają przetrwać w tym systemie – myślę że bardzo się mylą.

„System zawiedzie. Ludzie, którzy wierzą w Wall Street i pozostałe
Świat: Ludzie są obecnie bardzo aroganccy, arogancja władz, bez żadnych zahamowań, wprost czerpią przyjemność ze zła. Nawet nie chcą wiedzieć prawdy jaka nas otacza, myślą że zdołają przetrwać w tym systemie – myślę że bardzo się mylą.

„System zawiedzie. Ludzie, którzy wierzą w Wall Street i pozostałe giełdy, ludzie, którzy wierzą w Waszyngton i rządy światowe, ludzie, którzy wierzą w Rezerwę Federalną i systemowe banki, ostatecznie będą bardzo, bardzo rozczarowani. Większość ludzkości będzie tym zaskoczona, większość ludzi nie ma pojęcia, co się stanie, absolutnie nie ma pojęcia. Nie mówię tylko o Mad Maxie. Nie mówię tylko o Armageddonie. Mówię o końcu systemu jaki znamy.

W dłuższej perspektywie, Jeśli dodamy do tego anomalie pogodowe i kłopoty z pomorem zwierząt rzeźnych, oraz uprawie rolnej dodamy do tego niepokoje społeczne w szeregu rejonach naszego świata oraz zadłużenie które pogłębia się jak szalone to trzeba przyznać że takiej kumulacji ten glob jeszcze nie widział. Tak ja się poważne obawiam o naszą przyszłość i naszych potomków.

Wiem że to nie jest miły tekst ale od rzeczywistości i ostatecznego rozrachunku świat nie uniknie. Pozdrawiam
marxs
jakie to życie jest przewrotne ,nigdy bym nie przypuszczał że znajdę PISa którego będę cenił,szanował i popierał(to nie żart tylko szczera prawda)
marxs
zresztą on mi w ogóle nie przypomina w niczym typowego, przygłupawego i sprzedajnego PISa

Powiązane: Afera wokół szefa NIK Mariana Banasia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki