Wawrzyk: Kielce mogą być siedzibą kolejnej instytucji centralnej

Stolica regionu świętokrzyskiego może być siedzibą kolejnej instytucji centralnej – zapowiedział w piątek w Kielcach wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Zaapelował do władz miasta o wspólny lobbing w tej sprawie.

(fot. Łukasz Zarzycki / FORUM)

Do 2023 roku do Kielc mają się przenieść laboratoria Głównego Urzędu Miar. W stolicy Świętokrzyskiego powstanie specjalistyczny obiekt o powierzchni około 15 tys. m kw., wyposażony w kilkadziesiąt innowacyjnych, metrologicznych stanowisk pomiarowo-badawczych. Wawrzyk podkreślił podczas konferencji na kieleckim Placu Artystów, że pojawiła się szansa, aby Kielce było siedzibą kolejnej instytucji centralnej.

Wawrzyk oraz senator PiS Krzysztof Słoń poinformowali, że zgłosili Kielce do programu "Miasto Plus", opracowanego przez Porozumienie Jarosława Gowina. "To strona internetowa, na której można zgłosić swoje miasto do kolejnego etapu deglomeracji, czyli umieszczenia w Kielcach kolejnego urzędu centralnego. Dokonaliśmy wpisu z podaniem tych informacji, które mieliśmy do dyspozycji" – powiedział Wawrzyk, który zaapelował do władz miasta o uzupełnienie wpisu danymi statystycznymi.

"Chodzi m.in. o dane statystyczne związane z nauką, poziomem nauczania, z szeroko pojętą edukacją, ponieważ tymi danymi nie dysponujemy, a uważamy, że w stolicy regionu świętokrzyskiego powinien być kolejny urząd centralny. Jest na to szansa, Kielce na pewno na to zasługują" – przekonywał Wawrzyk.

Raport Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii "Uwarunkowania delokalizacji centralnych urzędów w Polsce" wymienia 31 instytucji, które mogły być przeniesione poza Warszawę. Są wśród nich m.in.: Urząd Regulacji Energetyki, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy też Agencja Mienia Wojskowego.

"To zresztą jest w interesie polskiego państwa, aby aktywizować mniejsze miasta, czyniąc obsługę tych urzędów dużo tańszą, niż jest ona w Warszawie. Ale, aby również oddziaływać na rozwój przedsiębiorczości w tych mniejszych miastach. To duża szansa dla Kielc, mamy nadzieję, że uda się nam w tej sprawie skutecznie lobbować" – móił senator Słoń.

Wiceminister MSZ poinformował, że "zaproponował w zgłoszonym formularzu, aby były to instytucje związane z rolnictwem i ochroną środowiska". Senator PiS dodał, że "możliwe jest również zawalczenie o Agencję Mienia Wojskowego". "Przy budującej się infrastrukturze w naszym mieście, mamy przecież brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, byłoby to uzupełnieniem tej infrastruktury" – zaznaczył senator.

Autorzy ministerialnego raportu wytypowali miasta, do których miałyby trafić centralne instytucje. Pod uwagę brano osiem czynników m.in. zmiana liczby ludności, osób bezrobotnych, liczby udzielonych noclegów czy zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Z analizy wynika jednak, że Kielce nie spełniały aż czterech kryteriów: mają zbyt niskie bezrobocie, zbyt wysokie dochody własne, za dużą "liczbę noclegów udzielonych w latach 2005-17" i zbyt mało absolwentów szkół wyższych w przeliczeniu na mieszkańców.

"Gdybyśmy zwracali na to uwagę, to Kielce jeszcze dwa lata temu były pod kreską, jeśli chodzi o laboratoria Głównego Urzędu Miar, a jednak tutaj będzie ich siedziba. Tylko skuteczny lobbing polityków, samorządowców, tylko współdziałanie i zabieganie o takie rozwiązania, przyniesie pozytywne efekty" – mówił senator PiS.

"Pani minister (Jadwiga, minister przedsiębiorczości i technologii) Emilewicz powiedziała, że nic nie jest przesądzone, to jest tylko kwestia tego, żeby lokalni politycy podjęli wysiłek lobbowania na rzecz swojego miasta i my ten lobbing właśnie podejmujemy" – zadeklarował Wawrzyk. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ mrr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne